چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم؟

آخرین به روزرسانی 12 دی 1400 زمان مطالعه 5 دقیقه / 182 بازدید
چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم

چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم تا از کار، حرفه ای بودن دکتر، تعرفه های قیمتی منصفانه، نتیجه گیری و پایان طول درمان و … اطمینان داشته باشیم؟ اصلا ویژگی های دندانپزشک خوب چیست که ما در راستای انتخاب دندانپزشک به آنها توجه کنیم؟ اگر به هر دلیل دنبال یک دندانپزشک خوب هستید و این سوال را دارید که چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم تا خیالمان از هر لحاظ آسوده باشد، در این مطلب نیمکده به شما یاد می دیم تا بهترین دکتر دندانپزشک شهر و منطقه خودتان را برای خود انتخاب کنید و در عین حال که کمتر هزینه می کنید، به نتیجه دلخواهتان نیز برسید.

چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم

مراجعه کردن به دندانپزشک باید حداقل هر سال، دو بار صورت گیرد. از آن‌ جایی که بهداشت دهان و دندان امری بسیار مهم و ضروری است، مراجعه به دکتر دندانپزشک خوب اهمیت پیدا می کند، چرا که اگر مشکلی برای دندان یا لثه فرد پیش آید ممکن است مشکلات گوارشی یا عصبی دیگری نیز به همراه داشته باشد.


مطلب مرتبط : راه های داشتن لبخند زیبا


در ادامه ابتدا به این سوال که چطور از دندان مراقبت کنیم پاسخ می دهیم و سپس به بررسی ویژگی های دندانپزشک خوب و معیارهایی که باید در انتخاب دندان پزشک به آن توجه کنید می پردازیم، پس همچنان با نیمکده همراه بمانید تا جواب همه سوال هایتان را دریافت کنید.

اهمیت سلامت دهان و دندان

ویژگی های دندانپزشک خوب

دهان یکی از مهم‌ ترین اعضای بدن به شمار می‌ رود که وظایف متعددی دارد. دهان شامل دندان‌ ها، زبان و لثه‌ ها می‌ باشد که در انجام اعمال گوناگونی نقش دارد.

اعمالی که دندان‌‌ ها و دهان در انجام آن‌ ها، نقش ایفا می‌ کنند:

 • دستگاه تنفسی

دهان از اعضای مهم مسیر تنفسی بدن می‌ باشد که وظیفه عبور و مرور هوا را به همراه بینی بر عهده دارد و در صورتی که فرد سررماخوردگی داشته باشد دهان اصلی‌ ترین مسیر ورود هوا به بدن و تامین اکسیژن مورد نیاز به حساب می‌ آید.

 • تشخیص مزه

با وجود گیرنده‌ های چشایی در روی زبان و دیواره‌ های دندان درک مزه برای فرد اتفاق می‌ افتد همچنین تشخیص بو را نیز به مراتب دقیق‌ تر می‌کند.

 • دستگاه گوارشی

دهان اولین مسیر عبوری مواد غذایی است که دندان‌ها با جویدن و خرد کردن غذا، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات متعدد گوارشی، مثل خراشیده شدن مسیر مری یا رفلاکس معده ایفا می‌کنند.

 • شنوایی و قدرت تکلم

گوش‌ ها از طریق مجرای شیپور استاش به گلو راه دارند که دهان در تنظیم میزان فشار هوا در قسمت درونی پرده صماغ اثرگذار است و شنوایی را از این راه تنظیم می‌ کند. به علاوه با عبور هوای بازدمی از گلو صدا ایجاد میشود و این حرکات دندان‌ ها و زبان است که ایجاد شدن، کلمات را باعث می‌ شود.

انواع درمان خانگی را اینجا بصورت رایگان یاد بگیرید!

اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان

اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان

دندان‌ ها تنها وظیفه جویدن را بر عهده ندارند و همانطور که پیش‌ تر نیز اشاره شد، در انجام اعمال دیگر در بدن نیز نقش دارند به همین سبب، رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد.

چطور از پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم؟

در پاسخ به این سوال که چطور از دندانهای خود مراقبت کنیم باید گفت راهکارهای ساده ای برای مراقبت از دندانها وجود دارد که به شرح زیر میباشد؛

 • مصرف روزانه شیر
 • استفاده از نخ دندان
 • استفاده از دهان‌ شویه
 • تمیز کردن زبان بعد از هر بار مسواک زدن
 • تعویض مسواک هر سه یا چهار ماه یک‌ بار
 • مسواک زدن درست، بعد از هر وعده غذایی
 • مراجعه به دندان پزشک برای چکاپ سلامتی دندان‌ ها
 • تغذیه صحیح و پرهیز از آسیب رساندن به دندان‌ ها با مصرف مواد غذایی رنگی و بافت سفت

ویژگی های یک دندانپزشک خوب

ویژگی های یک دندانپزشک خوب

با توجه به اهمیت فراوانی که دندان‌ ها در بدن ایفا می‌ کنند حفظ سلامتی دندان‌ ها  لثه‌ ها امری بسیار مهم است به این منظور نه فقط در حین احساس درد یا آسیب بلکه باید برای بررسی سلامت دندان‌ ها و پیشگیری از خطرات و آسیب‌ های احتمالی به دکتر دندان‌ پزشک مراجعه کرد.

 • داشتن مهارت و علم بالا

مهم‌ ترین ویژگی هر دندانپزشک در این است که علم کافی و به روز داشته باشد و به سرعت و به درستی بتواند مشکلات دندان‌ های بیمار را تشخیص دهد یا پیش بینی کند همچنین مهارت و ظرافت دستان بالایی داشته باشد چون تشخیص درست یک طرف قضیه است و انجام اقدامات مورد نیاز توسط دستان در فضای کوچک دهان بر روی دندان‌ ها و لثه نیز بسیار مهم است.

 • ارتباط قوی با مراجعه کنندگان

ترس از دندانپزشک ممکن است در درصد بالایی از افراد جامعه به دلیل باور‌های غلط عامیانه یا اتفاقاتی که در کودکی برای فرد پیش آمده است وجود داشته باشد، به همین منظور حفظ آرامش فرد مراجعه کننده توسط دکتر، بسیار مهم می‌ باشد که در این صورت انجام کار برای او نیز بسیار آسان‌ تر می‌ شود.


پیشنهاد مطالعه : چگونگی مراقبت از موی سر


این عمل معمولا به این صورت است که در اولین جلسه مراجعه، بیمار با پزشک مشورت‌ های لازم را انجام دهد و دکتر با شرح شرایط موجود، اقداماتی که به صورت درمانی یا پیشگیرانه نیاز است برای فرد صورت گیرد را به زبان ساده‌ ای برای او شرح دهد.

 • به روز بودن دندانپزشک و تجهیزات

انتخاب دندانپزشک

با توجه به این که علم و تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت هستند، علم دندان نیز از این قافله عقب نمانده و روز به روز متد‌‌ها و روش‌ های جدید جایگزین درمان‌ های قدیمی می‌ شوند. یک دندانپزشک خوب بایستی خود را به روز نگه دارد و از آخرین تغییرات در دنیای جهان با خبر باشد و تجهیزات و مواد مصرفی خود را نیز متناسب با زمان پیش ببرد.

 • اولویت داشتن سلامتی بیمار

در وهله اول باید پزشک سلامتی بیمار را در نظر بگیرد؛ مثلا اگر شخص بیماری زمینه‌ ای داشته باشد یا حساسیت به دارو یا مواد مورد استفاده داشته باشد، دکتر دندانپزشک باید تمامی این موارد را در نظر بگیرد و با مشورت خود بیمار بهترین شیوه برای حل مشکلات دندان‌ های او را برگزیند.

 • در دسترس بودن

فردی که بنابر هر دلیلی به دندانپزشک مراجعه می‌ کند به طور معمول عجله دارد و به دلیل مشکل و درد دندان خود نمی‌ تواند چند هفته صبر کند یا برای وقت ویزیت گرفتن مجبور شود چندین بار به مطب مراجعه کند. در دسترس بودن دکتر خود از پیشرفت کردن بسیاری از درد‌های ساده دندانی جلوگیری می‌ کند.

 • داشتن مطب مجهز و تجهیزات پیشرفته

امروزه بسیاری از اعمالی که دندانپزشک انجام می‌ دهد به واسطه تجهیزات صورت میگیرد و هرچه این تجهیزات به روز و مدرن باشند انجام اعمال برای دکتر نیز ساده‌ تر میشود به علاوه می‌ تواند از جدیدترین شیوه‌ های درمانی و زیبایی با ترمیم دندان‌ ها استفاده کند، بنابراین مجهز بودن مطب خود عامل مهمی در کیفیت خدماتی دارد که به بیمار ارائه می‌ شود.

 • تجربه و مهارت در تشخیص و درمان

چطور دندانپزشک خوب پیدا کنیم

مسلما هرچه دندان‌ پزشک با تجربه باشد، تشخیص‌ های دقیق‌ تری نیز خواهد داشت، چرا که سال‌ های متمادی با بیمارن متعددی برخورد داشته است و با انواع و اقسام کیس‌ های بیماری آشناییت دارد و اقدامات لازم در مواجهه با هر کدام از شرایط را با آگاهی قبلی انجام می‌ دهد.


پربازدیدترین : مواد غذایی کاهش دهنده وزن


همچنین با تجربه بودن دندانپزشک باعث می‌ شود میزان اعتماد به او نیز بیش‌ تر شود و در میان چندین دکتر موجود در سطح شهر سرشناس و شناخته شده باشد و با یک پرس و جو ساده از اطرافیان، از مهارت و دقت پزشک مطمئن شد.

 • ارزش قائل شدن برای بیمار خود

اینکه پزشک ارزش زمان و هزینه‌ ای که فرد صرف می‌کند تا برای رفع مشکلاتی دندانی خود به دندانپزشک مراجعه کند را بداند بسیار مهم است و بایستی احترام بین مریض و پزشک به صورت متقابل رعایت شود.


نتیجه گیری نهایی تیم نیمکده

داشتن دندان‎‌ هایی سالم در زیبایی و سلامت سایر اعضای بدن فرد تاثیر بسیار زیادی دارد، بنابراین باید هر فرد در حفظ سلامت و بهداشت دندان و دهان خود کوشا باشد و به این منظور برای بررسی و پیشگیری از مشکلات احتمالی به پزشک مراجعه کند. در این مقاله به ویژگی‌ های بهترین دکتر‌های دندانپزشک چیست و چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم.

دیگر مقالات حوزه سلامت را میتوانید از طریق این لینک مشاهده کنید و هر کدام که مورد نظرتان بود را مطالعه کنید.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد اینکه چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم؛

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.