سیر تا پیاز عمل چشم در ایران

آخرین به روزرسانی 15 خرداد 1400 زمان مطالعه 18 دقیقه / 393 بازدید
همه چیز در مورد جراحی چشم

جراحی چشم ضعیف اخیرا بسیار زیاد شده است و همه افراد به دنبال جدیدترین روش عمل چشم هستند که بعد از عمل دید 100 درصدی داشته باشند و ضعف چشم ها و آستیگمات چشم نیز کاملا از بین برود. اگر دوست دارید همه چیز در مورد جراحی چشم را یاد بگیرید و بهترین عمل چشم برای برداشتن عینک را بشناسید، در این مطلب من تجربه شخصی خودم در مورد عمل چشم هام که اخیرا انجام شد رو در اختیارتون قرار می دهم تا همه چیز در مورد جراحی چشم را خیلی بی طرفانه با از زبان کسی که جدیدا این کار را در تهران انجام داده است بشنوید.

بهترین عمل چشم برای برداشتن عینک چیست؟

همین ابتدای کار عرض کنم که جدیدترین عمل ضعیفی چشم که اخیرا توسط تمامی پزشکان و متخصصان چشم و قرنیه انجام می شود، عمل پی آر کی چشم است. البته در کنار عمل prk چشم ، عمل لازک چشم هم در حال حاضر در سراسر کشور و با صلاحدید پزشک و یا شخص بیمار انجام می شود.

من شخصا عمل چشم prk را اخیرا انجام داده ام ولی در مورد عمل چشم لازک و بعضا لیزیک هم تحقیق کرده بودم و در ادامه در مورد هر کدام توضیحات خوب و بی طرفانه رو گفتم که قطعا برای همه کسانی که به دنبال عمل کردن چشم هاشون هستند، مناسب است. همچنین در ادامه گفتم که عمل چشم چگونه است و بعد از عمل چشم چه بخوریم و همچنین به سوالاتی مانند هزینه های عمل چشم چقدر است و مراقبت های بعد از عمل چشم چیست نیز پاسخ داده ایم.

به صورت کلی اول این رو بگم که عمل چشم برای برداشتن عینک و صفر کردن نمره چشم انجام میشود و قبل از این که بخواهید برای عمل کردن چشم اقدام کنید، بعد از مراجعه به پزشک، برای شما آزمایشی نوشته می شود که باید در مرکز چشم پزشکی انجام بدید و جواب اون رو به دکتر نشان بدید تا به شما بگویید که قرنیه چشم شما ضخامت لازم برا جراحی چشم را دارد یا خیر. البته نگران نباشید، چرا که معمولا افراد ضخامت لازم برای انجام عمل چشم را دارند و این آزمایش برای اطمینان یافتن از این موضوع انجام می شود و بعد از آن اگر چشم شما مشکلی برای عمل نداشت، دکتر متخصص، وقت عمل را با هماهنگی شما تعیین می کند که معمولا انتهای هفته است.

تجربه شخصی {مهم} : بعد از این آزمایش و به دلیل قطره هایی که قبل از آزمایش داخل چشم های شما می ریزند، دید شما به شدت تار می شود و امکان رانندگی و مواردی از این دست را تا حداقل 3 ساعت آینده نخواهید داشت و به مرور تاری چشم های شما کاسته می شود و تا چند ساعت بعد، کاملا از بین خواهد رفت، پس حتما همراه خودتان یک همراه داشته باشید تا به مشکل بر نخورید.

جدیدترین عمل چشم برای برداشتن عینک

چون قصد داریم همه چیز در مورد جراحی چشم را در این مطلب عنوان کنیم، پس در ادامه هم عمل prk را توضیح می دهیم و هم عمل لازک را شرح می دهیم تا هم دید خیلی خوبی نسبت به این دو روش عمل چشم پیدا کنید، هم تفاوت های آن ها را بدانید و مهم تر از همه این که قبل از این که پزشک به شما یکی از این دو روش عمل چشم را پیشنهاد بدهد، اطلاعات کافی در مورد هر کدام خواهید داشت و می توانید با دکتر در این خصوص مشورت هم بکنید.

پس حتما هر دو بخش این مطلب رو بخونید چرا که تجربیات خودم هستش و به شدت به کارتون میاد ولی این موارد کلی هستش و نظر دکتر در مورد هر شخص مختلف، امکان دارد متفاوت باشد پس از این مطلب صرفا برای پیدا کردن دید مناسب نسبت به موضوع عمل چشم استفاده کنید.

عمل پی آر کی چشم چیست؟

عمل پی آر کی در واقع همان عملی است که در نهایت من هم به همین روش عمل شدم و در واقع میشه گفت که بروز شده عمل لازک چشم محسوب می شود. به صورت کلی در نظر داشته باشید مراقبتهای بعد از عمل prk چشم بیشتر از مراقبت های بعد از عمل لازک چشم است و مدت زمان بیشتری نیاز است تا تاری (آستیگمات) چشمان شما کاملا برداشته شود و به دید واضحی دست یابید. در ادامه سعی دارم تا همه چیز در مورد عمل prk چشم را عنوان کنم تا سیر تا پیاز عمل چشم prk رو بدونید و با دید خوبی برای انجام یا عدم انجام این عمل اقدام کنید؛

عمل prk چشم چگونه است؟

عمل PRK که در واقع همان عمل کراتکتومی فوتورفراکتیک است، یک نوع جراحی انکساری برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم به حساب می آید. هرچند دوره نقاهت عمل پی آر کی چشم کمی طولانی تر از جراحی چشم لیزیک یا لازک میباشد، ولی PRK در حال حاضر متداول ترین روش درمان ضعف بینایی در افراد است و مزایایی بیش از لیزیک و لازک برای بیماران دارد.

این عمل برای هر چشم حدود 10 دقیقه و حتی کمتر طول میکشد و زمان بهبودی بعد از این عمل بستگی به مراقبت های بیمار بعد از عمل چشم، همکاری در طول انجام پروسه عمل در هر چشم، مصرف کردن پیوسته ویتامین C بعد از عمل، نگاه نکردن به گوشی و یا سایر لوازم الکترونیکی، استراحت در اتاق تاریک به ویژه در 3 روز ابتدایی (تا زمانی که پانسمان یا همان لنز محافظ چشم که بعد از عمل دکتر روی چشمانتان قرار می دهد، بردارد) و مواردی از این دست است که در ادامه بیشتر این موضوع را باز می کنم.

در این بخش شاید باید در مورد این که این عمل دقیقا چگونه انجام میشد، حرف می زدم اما بیشتر از این که بخواهم کلمات نامفهوم پزشکی رو به زبان انگلیسی برای شما بگم و فرآیند عمل رو شرح بدم، دوست دارم به مواردی بپردازم که دقیقا به بیمار بستگی دارد و باید آن ها را حتما همین الان بدانید، وگرنه فرآیند عمل به سرعت توسط پزشک متخصص انجام میشود و نیازی نیست به صورت دقیق بدانید که چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد، چرا که اصلا متوجه هیچ گونه درد یا مورد دیگری نخواهید شد و در عمل چشم بیشتر مراقبت های بعد از عمل و نکات اینچنینی اهمیت دارد.

تجربه شخصی {مهم} : حتما برای تهیه قطره اشک مصنوعی از قطره اشک مصنوعی خارجی استفاده کنید. در این مورد اگر خساستی هم دارید کنار بگذارید چرا که بی نهایت نکته مهمی است و بهبود تاری چشم شما و زمان بهبود چشمتان با استفاده از قطره های خارجی ارتباط مستقیم دارد. لذا سعی کنید تا زمانی که دکتر صلاح میداند و باید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید، از نسخه های خارجی آن استفاده کنید.

مراقبت های قبل از عمل پی آر کی چشم چیست؟

 1. قبل از عمل و به مدت 1 هفته، مژه های خود را با شامپو بچه بشورید.
 2. اگر از لنز چشم استفاده می کنید، یک هفته قبل از عمل استفاده را قطع کنید.
 3. روز قبل از عمل و یا صبح روز عمل، حتما به حمام بروید و تمیز خود را بشورید، چرا که حداقل تا 1 هفته پس از عمل، امکان استحمام ندارید.
 4. از ۴۸ ساعت قبل از زمان عمل نباید هیچ گونه آرایشی انجام دهید.
 5. بهتر است یک لباس سبک و مناسب بپوشید و در صورتی که کمی اضطراب دارید، قرص آرام بخش همراه خود داشته باشید.
 6. صبح روز عمل حتما یک صبحانه مقوی مثل تخم مرغ، عسل، شیر و … بخورید تا در طول عمل و بصورت کلی روز، انرژی لازم را داشته باشید.
 7. حتما یک نفر همراه را با خودتان به محل انجام عمل ببرید، چرا که بعد از عمل دیدتان محدود است و تا یک هفته هم امکان رانندگی ندارید و نیاز حتمی به یک همراه دارید.
 8. عکس آزمایشاتی که قبل از عمل انجام داده بودید تا ضخامت قرنیه شما را مشخص کنند، حتما باید در روز عمل به همراه داشته باشید.
 9. روز عمل، نباید بدن و یا لباس های شما به هیچ عنوان بوی عطر دهد!
 10. در صورتی که به بیماری خاصی مثل؛ دیابت، آلرژی و … مبتلا هستید، حتما قبل از عمل جراحی چشم به چشم پزشکان اطلاع دهید، چون که شاید به گذراندن یک دوره درمان و یا کنترل قبل از انجام جراحی چشم احتیاج داشته باشید.
 11. هر سوال یا ابهام دیگری داشتید، بهتر است قبل از عمل از دکتر معالجتان بپرسید یا در انتهای مطلب از من بپرسید، خوشحال میشم تجربیاتم در این زمینه رو در اختیارتون بزارم و به ابهامات شما در مورد این عمل که اخیرا خودم هم انجام دادم، پاسخ بدم.

دستورات حین عمل جراحی لازک یا پی آر کی چیست؟

توجه کنید که این عمل اصلا دردناک نیست و همکاری شما نقش خیلی مهمی در کسب نتیجه بهتر دارد، پس آرامش خودتان را حفظ کنید و به دستورات پزشک در حین جراحی توجه کنید. دستورات کلی پزشک در طول عمل به شرح زیر است :

 • در طول عمل باید به نور قرمز یا سبز چشمک زن نگاه کنید و از حرکت دادن چشم‌ ها و سر اجتناب کنید.
 • مدت زمان لیزر با توجه به این که از چه نوع لیزری استفاده می‌ شود، کم تر از 1 دقیقه و اغلب ۱۰ ثانیه است، لذا در طول مدتی که صدای لیزر را می‌ شنوید چشم را به هیچ عنوان حرکت ندهید.
 • نگران پلک زدن خود در حین عمل نباشید، چرا که پلک‌ های شما به وسیله وسیله‌ ای از یک دیگر باز خواهند شد که بهتر است برای پیشگیری از درد، موقع عمل از فشار دادن پلک‌ ها و اخم کردن بپرهیزید.
 • دست‌ ها معمولا روی هم قرار گرفته و زیر گودی کمر قرار می گیرند تا هم مزاحم نباشند و هم تعادل را در بدن برقرار کنند که از تکان خوردن های بدن بکاهد.

بهترین عمل چشم برای برداشتن عینک

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی چشم چیست؟

 1. حتما باید قطره هایی که دکتر تجویز می کند را بلافاصله بعد از عمل تهیه و شروع و به دقت سر وقت هر کدام را استفاده کنید. اگر به هر دلیل از قطرها در زمان مشخص به صورت مداوم استفاده نکنید، دچار خشکی چشم می شوید و در روند درمانتان اختلال ایجاد می شود (زمانی که خواب هستید، نیاز به بیدار شدن و استفاده از قطره های مختلف ندارید).
 2. بعد از عمل به شما یک عینک مشکی مخصوص می دهند که بلافاصله باید بزنید و حداقل تا چند ماه باید به غیر زمانی که خواب هستید روی چشمانتان باشد.
 3. بعد از عمل چشم چه چیزی بخوریم؟ باید به مقدار زیاد از ویتامین C استفاده کنید، چرا که ترمیم چشم شما بعد از عمل و از بین رفتن تاری چشمتان، به مصرف ویتامین C به صورت دائمی (به خصوص 2 هفته اول) بستگی دارد. پرتغان آب گیری، کیوی، گوجه، قرص جوشان ویتامین c و … از بهترین منابع ویتامین c برای بدن به حساب می آیند (عمل چشم هیچ گونه محدودیت غذایی را به همراه ندارد).
 4. تا یک هفته نمی توانید وضو بگیرید و باید تیمم کنید.
 5. از استفاده کردن از سیگار و قلیان و حتی در معرض آن ها قرار داشتن تا چندین روز پس از عمل، اکیدا خودداری کنید.
 6. به مدت حداقل 1 هفته امکان رانندگی کردن ندارید و بعد از این تایم هم بستگی به نظر پزشک دارد.
 7. به مدت حداقل 1 هفته نباید به تلویزیون، لپ تاپ، کامپیوتر، گوشی، تبلت و یا هر وسیله الکترونیکی دیگر نگاه کنید. بعد از این زمان قادر به استفاده از این لوازم هستید، ولی نباید به هیچ عنوان چشمتان را خسته کنید.
 8. به مدت 1 هفته باید از بلند کردن هر وسیله سنگینی اکیدا خودداری کنید.
 9. تا حداقل 5 روز نمی توانید حمام بروید و بعد از گذشت این زمان، با در نظر گرفتن نظر پزشک، قادرید حمام های 10 دقیقه ای بروید.
 10. هوای آزاد (برای هفته اول)، آلودگی هوا، گرد و خاک، دود و یا هر چیز دیگری از دست برای شما سم است و نباید تا مدت ها در معرض آن قرار بگیرید.
 11. شستن دست و صورت برای شما در طول 2 هفته اول بعد از عمل، ممنوع است.
 12. ورزش کردن در طول 2 هفته ابتدایی بعد از عمل ممنوع است و بعد از عمل تا هفته ها نباید ورزش های پر تنشی مثل فوتبال، بوکس، شنا یا هر ورزش دیگری که در طول انجام آن امکان آسیب دیدن چشم وجود دارد را انجام دهید (ورزش هایی مثل پیاده روی و دو بعد از گذشت 2 هفت از عمل، بلامانع است).
 13. به صورت خاص ورزش شنا برای 4 الی 6 ماه بعد از عمل ممنوع است و نظر قطعی در مورد آن با توجه به مراجعه شما به پزشک و نظر ایشان مشخص می شود.
 14. تار بودن چشم ها در این زمان (بعد از عمل تا 6 ماه) طبیعی است و نباید ذهنتان را مشغول آن کنید و یا فکر کنید عمل خوبی نداشتید.
 15. به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید چشمانتان را با دستان مالش دهید.

تجربه شخصی {مهم} : شب اول هر نوع سوزش، درد، آب ریزش چشم، تاری دید و کوبیدن چشم طبیعی است و می توانید با مصرف انواع مسکن، با خیالی راحت استراحت کنید.

تجربه شخصی {مهم} : عمل پی آر کی به صورتی است که شما بعد از عمل که لنز محافظ را برمیدارید، دیدتان از زمانی که آن لنز روی چشمانتان بود (یعنی چند روز ابتدایی) خراب تر می شود و این موضوع کاملا طبیعی است. باید زمان بدهید تا دیدتان به مرور زمان به اضافه مراقبت هایی که می کنید، مصرف ویتامین c و … بهبود یابد.

دستورات دارویی بعد از عمل جراحی لازک یا PRK چیست؟

قطره بتازونیت تا 3 روز اول هر دو ساعت دو قطره در هر چشم، بعد از گذشت 3 روز و برداشتن لنز (پانسمان) هر 6 ساعت تا 10 روز و سپس هر 8 ساعت تا ویزیت بعدی دکتر (20 روز بعد از عمل) و پس از آن قطع می شود.

قطره کلرامفنیکل هر ۶ ساعت دو قطره در هر چشم تا ۲ روز پس از برداشتن لنز (پانسمان چشم)

قطره اپتیمول (استریل کننده چشم) از بعد از برداشتن لنز به مدت 50 روز با همان دستور قبلی استفاده شود. (این قطره چشم را می سوزاند و این امر کاملا طبیعی است)

قطره فلوکورت پس از گذشت 20 روز از روز برداشتن لنز، به مدت 1 ماه با دستور استفاده هر بار دو قطره برای هر چشم تجویز می شود.

قطره اشک مصنوعی خارجی که اصلی ترین قطره بعد از عمل چشم است و بلافاصله بعد از عمل تا چندین ماه باید به صورت مداوم از آن استفاده کنید. دستور استفاده این قطره به صورت 4 بار در طول روز (هر 6 ساعت) دو قطره در هر چشم است. توجه داشته باشید که قطره اشک مصنوعی ایرانی هم وجود دارد ولی بهتر است اصلا خساست به خرج ندهید و خارجی آن را تهیه کنید.

تجربه شخصی {مهم} : در هر بار مراجعه به پزشک، حتما تمامی داروهای خود را همراه داشته باشید.

نکته بسیار {مهم} : تجویز فوق یک دستور کلی است و بر حسب تشخیص پزشک امکان دارد تغییراتی در آن به وجود آید.

زمان مراجعه به پزشک پس از عمل چشم چگونه است؟

 • 3 روز بعد از عمل برای برداشتن لنز پانسمان
 • 20 روز بعد از برداشتن لنز برای معاینه و تعویض دستورات استفاده از قطره ها
 • 2 ماه بعد از معاینه قبلی برای معاینه مجدد
 • 1 سال بعد برای چکاب چشم

هزینه عمل پی آر کی چشم چقدر است؟

در پاسخ به این سوال که هزینه های عمل چشم چقدر است باید گفت که هزینه عمل prk برای هر دکتری متفاوت است ولی رنج کلی این عمل همراه در حال افزایش است و بهتر است از گفتن قیمت در این مطلب خودداری کنم، چرا که قیمت ها به سرعت در حال تغییر است و من هم قصد ندارم دید قیمتی به شما بدهم که شاید درست و دقیق نباشد، پس برای دریافت هزینه عمل پی آر کی چشم بهتر است با دکتر متخصص چشم صحبت کنید.

برگشت نمره چشم بعد از عمل prk امکانپذیر است؟

من متخصص نیستم که بخواهم در این مورد نظر بدم، ولی با توجه به تجربیاتی که در این زمینه دارم و اقوام و آشنایانم که عمل کرده اند را دیده ام، می توانم بگویم که من ندیدم کسی را که عمل چشم prk و یا لازک انجام داده باشد و نمره چشم آن بعد از عمل باز گردد.

عمل prk چشم

ولی این مورد به مراقبت های شما بعد از عمل، رعایت کردن مواردی که پیش تر گفتیم و مراجعان مکرر شما به پزشک برای معاینه، نگاه نکردن مداوم به گوشی، کتاب، لپتاپ، تلویزیون و … بعد از عمل و موارد اینچنینی وابسته است. در واقع اگر همه جوره از چشمانتان مراقبت کنید، امکان برگشت نمره چشم تا سال های سال وجود ندارد.

اگر نمره چشم ثابت نشده باشد، بعد از عمل، امکان ضعیف شدن مجدد چشم وجود دارد؟

بله؛ اگر نمره چشم ثابت نشود، امکان دارد بعد از عمل، نمره چشم بازگشت داشته باشد. پس از ثبات نمره چشم خود اطمینان حاصل کنید. اگر نمره چشمتان تثبیت شود با لازک دید شما کاملا اصلاح شده و بینایی کامل خود را به دست می آورید.

قانون خیلی خاصی در این خصوص وجود ندارد ولی به صورت کلی تا 6 پیش از عمل نباید چشم شما بیشتر از 0.5 و در شرایطی 0.75 صدم تغییر را تجربه کرده باشد، لذا تغییرات جزئی نمره چشم های شما نمی تواند مانع عمل کردن چشم های شما شود و یا در آینده موجبات ضعیف شدن مجدد چشم هایتان را فراهم کند پس در این مورد زیاد نگران نباشید.

مزایا و معایب عمل prk چیست؟

مزایا

 • عمق لیزر کمتر از لیزیک و لازک
 • بدون خطر و عوارض فلپ قرنیه
 •  دقت بالا در اصلاح عیوب دید چشمی
 • مناسب برای بیماران مبتلا به قرنیه نازک
 • خطر کاهش ضخامت قرنیه را کاهش میدهد
 • کوتاه تر بودن مدت زمان عمل در مقایسه با عمل جراحی لیزیک و یا لازک

معایب

 • زمان طولانی برای بهبودی کامل
 • زمان بهبود بیشتر از لیزیک و لازک
 • افزایش خطر عفونت، التهاب و زخم بعد از جراحی

عوارض عمل چشم prk چیست؟

به این دلیل که در عمل جراحی چشم prk لایه فلپ چشم برداشته نمی شود لذا این عمل بسیار کم خطر است و عارضه های بعد از عمل بسیار کمی دارد. ولی عوارض های احتمالی مانند؛ حساسیت به نور که گاهی امکان دارد تا چند ماه نیز طول بکشد، احساس پخش نور به دور منابع نوری، تغییرات میزان بینایی در طول روز، افتادگی پلک ها و ایجاد لک و اسکار بر روی قرنیه چشم کاملا طبیعی است و به مرور زمان کاملا برطرف خواهد شد و در واقع میشود این طور گفت که این عمل، هیچ گونه عوارض خطرناک و ماندگاری ندارد.

استفاده از گوشی بعد از عمل prk اشکال دارد؟

همانطور که گفتیم، استفاده از گوشی بعد از عمل چشم در دو هفته ابتدایی و به خصوص روزهای نخست ممنوع است. در ادامه اما می توانید از لوازم الکترونیکی مثل تلفن همراه، تلویزیون، لپ تاپ، کامپیوتر یا هر وسیله الکترونیکی دیگر استفاده کنید اما اصلا نباید چشمانتان را خسته کنید. در واقع در این زمان اگر چشمانتان بسوزد، اشک بیاید و یا به اصطلاح چشمانتان بکوبد، یعنی چشم هایتان را خسته کردید.

تجربه شخصی {مهم} : من خودم چون کارم با لپتاپ هستش، بعد از 2 هفته شروع به کار با لپ تاپ کردم و به مرور زمان استفاده از لپ تاپ رو افزایش دادم. بنابراین دو هفته اول اصلا از لوازم الکترونیکی استفاده نکردم و بعدش هم بعد از هر 30 دقیقه کار با لپ تاپ، 15 دقیقه استراحت کردم و بیشتر چشم هام رو می بستم که استراحت کنه و اصلا چشمام خسته نشد و سوزش نداشتم و به مرور زمان زمان استراحتم رو کم کردم و زمان کار رو هم افزایش دادم تا بدون هیچ مشکلی به روتین زندگی برگشتم.

تجربه شخصی {مهم} : بعد از عمل و استراحت بعد از عمل، وقتی شروع به کار با کامپیوتر و لپتاپ کردم، چشمام صفحه نمایش رو تار می دید و این کاملا طبیعیه و به مرور زمان به گذشت چندین روز از استفاده از کامپیوتر، رفته رفته دیدم بهتر شد و از تاری چشمام کم شد.

ورزش بعد از عمل پی ار کی امکانپذیر است؟

به صورت کلی در 2 هفته ابتدایی بعد از عمل هیچ ورزشی نباید انجام دهید و در ادامه ورزش سنگین و پر تنش که امکان صدمه دیدن چشم وجود دارد تا چندین ماه مطابق نظر پزشک ممنوع می باشد. شنا هم تا حداقل 6 ماه نمی توانید بروید ولی ورزش هایی که تنش ندارند، مثل پیاده روی، دو، ورزش های هوازی و … را می توانید انجام دهید. در خصوص انجام ورزش های مربوط به رشته بدن سازی هم با دکتر متخصص چشم خود مشورت کنید، ولی به صورت کلی شاید چند وقتی نتوانید به بدن سازی بروید.

ارایش بعد از عمل پی آر کی مجاز است؟

حداقل تا دو هفته اول بعد از عمل، از آرايش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنيد و بهتر است تا 1 ماه این رویه را ادامه دهید.

درد چشم بعد از عمل prk طبیعی است؟

درد، سوزش، احساس کوبیدگی و سوزن سوزن شدن چشم (حتی وقتی در معرض نور مستقیم نیستیم) در چند روز ابتدایی کاملا طبیعی است و به مرور از آن کاسته می شود. اما به صورت کلی نمیتوان تاریخ دقیقی راجب آن داد، ممکن است یک شخصی بعد از 3 روز دیگر هیچ گونه دردی نداشته باشد ولی یک نفرد تا 10 روز دردها و سوزش های مقطعی داشته باشد و هر دو هم طبیعی باشد ولی معمولا درد یا سوزش بعد از گذشت 5 روز از عمل به کلی تمام خواهد شد.

بعد از عمل چشم میتونیم زایمان داشته باشیم؟

به صورت کلی برای زایمان طبیعی و سزارین منع پزشکی وجود ندارد ولی بهتر است راجب این موضوع حتما با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

سعی کردم همه چیز راجب عمل چشم به روش پی آر کی رو بیان کنم که نگرانی ها و ابهاماتی که خودم داشتم رو دیگه شما نداشته باشید. در بخش بعدی همین طملب سعی دارم شرایط عمل لازک چشم رو توضیح بدم و بگم که مراقبت های عمل لازک دقیقا چیست، پس اگر دوست دارید همه چیز در مورد عمل لازک چشم را هم یاد بگیرید، همچنان با نیمکده همراه بمانید.

عمل لازک چشم چیست؟

عمل لازک هم مثل عمل PRK یک نوع جراحی چشم برای حذف عینک و کاهش نمره چشم است. عمل لازک چشم به صورتی طراحی شده است که محدودیت های عمل لیزیک برای چشم کاهش یابد. در این روش بافت اصلی قرنیه دست نمی خورد و فقط قشر نازکی از اپیتلیوم برداشته میشود.

عمل لازک چشم

مزایا و معایب عمل لازک چیست؟

مزایا

 • زمان عمل تقریبا بین 5 الی 15 دقیقه است.
 • احتمال بروز خشکی چشم و قرنیه در این روش کمتر است.
 • ثبات ساختاری قرنیه در عمل لازک تا حد زیادی حفظ شده و عوارض ناشی از آن کاهش می یابد.
 • افرادی که ضخامت قرنیه کم تری دارند نیز می توانند با درصد موفقیت بالا از عمل لازک استفاده کنند.

معایب

 • بعد از لازک درد بیشتری انتظار شما را خواهد کشید.
 • دوره بهبودی و ترمیم بعد از لازک بیشتر از عمل لیزیک است و معمولا طی 1 هفته دید به سطح نرمال خواهد رسید.
 • چنانچه فلپ برداشته شده از بافت پوششی قرنیه به درستی در محل خود قرار نگیرد، می تواند اختلال در بینایی ایجاد کند.

عوارض عمل لازک چشم چیست؟

 1. احساس وجود مژه و جسم خارجی در چشم تا چند روز ابتدایی بعد از عمل کاملا طبیعی است.
 2. تاری دید و حس کردن هاله نور هم بعضا در بعضی افراد دیده می شود که رفته رفته بهبود می یابد.
 3. قدرت دید و تمایز در محیط های کم نور کم میشود که بعد از چند ماه این موضوع کاملا حل خواهد شد.
 4. ابتلا به خشکی چشم که کاملا طبیعی است و باید از قطره مخصوص استفاده کنید تا به مرور برطرف شود.
 5. بروز عفونت هم پس از لازک امکانپذیر است که در صورت استفاده از قطره های تجویز شده احتمال آن خیلی کاهش می یابد.

مراقبت های عمل لازک چشم چیست؟

در نظر داشته باشید که مراقبت های قبل از عمل لازک چشم و همین طور مراقبت های پس از عمل لازک چشم دقیقا مشابه مراقبت های عمل prk می باشد و در هر دو نوع عمل باید یک سری موارد خاص را رعایت کرد که پیش تر کامل عنوان کردیم و میتوانید آن ها را کمی بالاتر بخوانید.

عینک مخصوص بعد از عمل لازک باید زد؟

در پاسخ به این سوال که استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک الزامی است باید گفت که بله، همانطور که در مورد عمل چشم پی آر کی هم گفتیم، استفاده از عینک مخصوص که بعد از عمل به شما می دهند، الزامی است و حداقل تا چند ماه بهتر است از آن استفاده کنید.

تجربه شخصی {مهم} : تا حداقل 2 ماه بعد از انجام عمل چشم، شما با عینک مخصوص بهتر از حالت طبیعی چشم هایتان می بینید که کاملا طبیعی است و در واقع با عینک وضوح تصاویر بالاتر است تا به مرور چشمان شما به وضعیتی برسند که با عینک و یا بدون عینک از لحاظ وضوح تصاویر به یک صورت ببینید.

عمل لازک چشم درد دارد؟

به هیچ عنوان، عمل لازک یا عمل پی آر کی اصلا دردی ندارد و در زمان عمل که بسیار کوتاه هم هست، هیچ چیزی حس نخواهید کرد، پس نگرانی و ترس را کنار بگذارید و با خیالی راحت برای انجام مراقبت های بعد از عمل چشم که بسیار حائز اهمیت است آماده شوید.

عمل لازک چشم بیهوشی دارد؟

خیر هیچ کدام از انواع عمل چشم بیهوشی ندارد و با قطره قبل از عمل چشم های شما را سر می کنند.

قرمزی چشم بعد از عمل لازک طبیعی است؟

بله این موضوع مخصوصا در روزهای ابتدایی بعد از عمل کاملا طبیعی است ولی اگر با گذشت زمان، حس کردید که روند رو به بهبودی ندارید، بهتر است با پزشک معالج خود این موضوع را مطرح کنید.

سوزش چشم بعد از عمل لازک طبیعی است؟

بله این موضوع کاملا طبیعی است ولی اگر با گذشت زمان بهبودی حاصل نشد و بعد از گذشت چندین روز از عمل دنباله دار بود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید ولی در نظر داشته باشید که سوزش چشم معمولا در چند روز ابتدایی وجود دارد و خود به خود از بین خواهد رفت.

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک امکانپذیر است؟

ایا بعد از عمل لازک چشم ضعیف می شود؟ این سوالی است که بسیار شنیده ام؛ همانطور که این موضوع را برای عمل prk هم بررسی کردیم، این موضوع در حالت عادی امکانپذیر نیست ولی شرایطی وجود دارد که این اتفاق می افتد و در این خصوص میتوانید توضیحاتی که بالاتر در این باره دادیم را مطالعه کنید.

چند روز بعد از عمل لازک میتوان رانندگی کرد؟

1 هفته ابتدایی بعد از عمل را نباید رانندگی کنید ولی اگر بتوانید تا 2 هفته رانندگی نکنید بهتر است. رانندگی در شب به دلیل تاری محدود چشم بعد از عمل و همین طور استفاده از عینک مخصوص چشم که بسیار تیره است، تا چندین روز و حتی ماه توصیه نمی شود.

قطره های بعد از عمل لازک دقیقا چیست؟

قطره هایی که بعد از عمل لازک و عمل پی آر کی باید استفاده کنید، به صورت کلی یکسان است و پیش تر این قطره ها و دستورالعمل دقیق استفاده از آن ها را آورده ایم که میتوانید بالاتر آن را مطالعه کنید.

استفاده از گوشی بعد از عمل لازک موردی دارد؟

بله، تا 2 هفته از گوشی استفاده نکنید و بعد از آن هم نباید با استفاده از گوشی چشمتان را خسته کنید ولی کارهای واجبتان را میتوانید انجام دهید.

ضربه به چشم بعد از عمل لازک خطرناک است؟

بله بسیار خطرناک است و امکان دارد تاری و آستیگمات چشمتان بعد از وارد شدن ضربه به چشم، باقی بماند، پس سعی کنید به هیچ عنوان ضربه ای به چشمتان وارد نشود و حتی چشمانتان را نمالید. این موضوع در روزهای ابتدایی بعد از عمل بیشتر حائز اهمیت است.

ورزش سنگین بعد از عمل لازک خطرناک است؟

بله خطرناک است، همانطورکه گفتیم ورزش های سنگین که امکان فشار آمدن به چشم و همچنین ضربه دیدن چشم در آن وجود دارد، تا چندین ماه انجام نشود بهتر است و روزهای ابتدایی هم ممنوع است.

سن مناسب برای عمل لازک چشم چند است؟

این سوال تا حدی اشتباه است! عمل چشم برخلاف برخی از عمل های دیگر و چیزی که بین ما جا افتاده است، سن مناسب و یا حداقل سن ندارد و این که شما بتوانید عمل کنید یا خیر، به ضخامت قرنیه شما و همچنین این که نمره چشمانتان از ثبات کافی برخوردار باشد بستگی دارد.

آشپزی بعد از عمل لازک امکانپذیر است؟

تا یک هفته بعد از عمل لازک آشپزی نکنید و در هفته های آتی هم مواظب چشمانتان باشید. اگر مثلا پیاز پوست بکنید و بخواهید که غذا درست کنید، ممکن است برای چشمانتان خوب نباشد پس بهتر است در هفته های آتی هم مراعات کنید تا وضعیت چشمتان بهبود یابد ولی بصورت کلی بعد از هفته اول قادر به آشپزی کردن هستید.

تاری دید بعد از عمل لازک چقدر طول میکشد؟

تاری دید به موارد مختلفی بستگی دارد، عمل با عمل متفاوت است، شخص با شخص متفاوت است و مراقبت های قبل و بعد از عمل هر شخصی متناسب با شرایط وی است و در مدت زمانی که تاری چشم طول می کشد تاثیر دارد. ولی به صورت کلی تاری چشم در هفته های اول کاملا طبیعی است و به مرور از آن کاسته می شود.

همه چیز در مورد عمل چشم

به خاطر داشته باشید که فرآیند بهبود تاری چشم امکان دارد تا 6 ماه هم به طول بی انجامد، پس نگران نباشید که چرا تاری چشمانتان خوب نمی شود بلکه این را در نظر بگیرید که روند بهبود تاری چشم شما، هرچند آهسته ولی باید به سمت بهبودی باشد، وگرنه بهتر است دکتر متخصص چشم خودتان را از این موضوع مطلع کنید.

تجربه شخصی {مهم} : بعد از عمل پی ار کی چشم و وقتی که تقریبا 3 یا 4 روزی از عمل گذشته است و تاری دید کمی بهتر شده است، صبح که از خواب بیدار میشدم دیدم خیلی خوب بود ولی هر چقدر می گذشت دید تار تر میشد تا وقتی که شب میشد و میخواستم بخوابم، دیگه دیدم اونقدر شفاف نبود! خواستم بگم این موضوع کاملا طبیعی هستش و تاری دید در این مواقع به دلیل پلک زدن اتفاق می افتد و صبح بعد از خواب که چندین ساعت پلک نزدیم، وضعیت دیدمون بهتر میشه و تا شب خراب تر میشه، لذا این موضوع رفته رفته بهتر میشه و اصلا جای هیچ نگرانی نیست.


نتیجه گیری نهایی تیم نیمکده

در بخش اول سعی داشتیم همه چیز درباره عمل پی آر کی چشم را شرح دهیم و در ادامه هم سعی کردیم در بخش دوم مقاله همه چیز درباره عمل لازک چشم را بی طرفانه و کاملا ساده و روان به شما بگوییم تا دید خوبی در این مورد پیدا کنید. جدیدترین عمل چشم برای برداشتن عینک شاید عمل prk باشد ولی بصورت کلی اینکه شما چه نوع عملی را باید انجام دهید را متخصص شما تشخیص می دهد و تفاوت لازک و prk آنقدری زیاد نیست که بخواهید ذهنتان را خیلی درگیر این موضوع کنید. همچنین اگر دوست دارید بدانید موضوع وضعیت خواب بعد از عمل چشم به چه صورت است، این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد جراحی چشم داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم؛

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.