نقد کتاب کوری ژوزه ساراماگو

آخرین به روزرسانی 21 اردیبهشت 1401 زمان مطالعه 6 دقیقه / 96 بازدید

کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو آنقدر جذاب و پرطرفدار است که ارزش دارد برای نقد و بررسی این رمان چند دقیقه ای وقت بگذارید و نقد کتاب کوری ژوزه ساراماگو را مطالعه کنید؛ نقد کتاب کوری بیشتر به این میپردازد که مفهوم عمیقی که نویسنده به دنبال انتقال آن به خوانندگان است چیست!؟ در این مطلب نیمکده ما سعی کردیم از نگاهی متفاوت به نقد و بررسي رمان كوري بپردازیم و مطمئنم که اگر اهل کتاب و کتاب خوانی باشید، از لحظه لحظه این مطلب لذت می برید!

نقد کتاب کوری

در مطلب قبلی نقد کتاب کار عمیق را تقدیم حضورتان کردیم و در این مقاله قصد داریم نقد و تحلیل رمان کوری بپردازیم؛ کتاب کوری از ژوزه ساراماگو که یک نویسنده پرتغالی است، در سال ۱۹۹۵ در ۲۸۸ صفحه به زبان پرتغالی منتشر شد و پس از آن توانست در سال ۱۹۹۸ جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند و به طور کلی در صف یکی بهترین رمان‌ های جهان قرار بگیرد.


حتما بخوانید : برجسته ترین رمان های دنیا


نکته لازم به ذکر در ارتباط با این کتاب این است که در سال ۲۰۰۸ یک فیلم به کاگردانی فرماندو مریلس، بر اساس این کتاب با همین نام نیز ساخته شده است. رمان کوری اثر ژوزه ساراماگو در ایران نیز با ۱۶ ترجمه مختلف به چاپ رسیده است. (مابین سال‌ های ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۶)

بیوگرافی نویسنده کتاب کوری

ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی زبان است که در سال ۱۹۲۲ در یک خانواده فقیر در مرکز پرتقال به دنیا آمد و در دوران کودکی به دلیل مشکلات اقتصادی زیادی که در خانواده آن‌ ها وجود داشت مجبور به ترک مدرسه شد؛ اولین رمان ژوزه ساراماگو در سن ۲۴ سالگی‌ اش در سال ۱۹۴۷ به نام سرزمین گناه منتشر شد.

رمان کوری اثر ژوزه ساراماگو

از دیگر آثار او می‌ توان مجموعه اشعار شعر‌های ناممکن رمان‌ های نقاشی و خطاطی، برخاسته از زمین، بالتازار و بلموندا، قلم سنگی انجیل به روایت عیسی مسیح و … اشاره کرد. نکته مهم در ارتباط با آثار ساراماگو این است که همیشه از قوی‌ ترین شخصیت‌ های زن در آثارش استفاده می‌ کند به گونه‌ ای که آن زن‌ها می‌ تواند الگو باشند.

به طور کلی با توجه با آثار ساراماگو می‌ توان برداشت کرد که او معتقد است؛ انسان‌ ها ظرفیت انتقادیشان را برای تجزیه و تحلیل چیز‌هایی که در جهان ماده اطرافشان وجود دارد از بین برده‌ اند؛ به طوری که نه از چیزی سرپیچی می‌ کنند، احساس آشفتگی دارند؛ نه اعتراض می‌ کنند تنها زندگی می‌ کنند و این مسأله در دو آثار کوری و بینایی ساراماگو بیشتر مشهود است. نقد کتاب چهار اثر از فلورانس را هم میتوانید در این مطلب جداگانه مطالعه کنید؛

خلاصه کتاب کوری

داستان کتاب‌ کوری اینگونه آغاز می‌ شود که یک مرد در پشت یک چراغ قرمز به یکباره کور می‌ شود و کوری جالبی کوری که در آن همه جهان را سفید می‌ بیند؛ علت کوری فرد توسط هیچ چشم پزشکی کشف نمی‌ شود، تا زمانی که افراد زیادی به یکباره به این کوری مبتلا می‌ شوند و نام آن را فاجعه سفید می‌ گذارند!

نقد و بررسي رمان كوري

این مسأله تا جایی ادامه پیدا می‌ کند که این بیماری مسری شناخته می‌ شود و تمامی افراد نابینا در یک آسایشگاه قرنطینه می‌ شوند، در همین حین پزشکی که فرد اولیه را معاینه کرده است نیز دچار کوری می‌ شود و همسر این پزشک که علاقه داشت در کنار همسرش باشد و دروغ می‌ گوید که او نیز به این بیماری دچار شده.


پیشنهاد مطالعه : کتاب هایی که نمی توان زمین گذاشت


این قرنطینه تا زمانی پیش می‌ رود که نابینایان برای تقسیم غذا نیز با همدیگر درگیر می‌ شود و رفته‌ رفته خوی حیوانی به خود می‌ گیرند و اوضاع تا حد فلاکت بار و وحشتناکی پیش می‌ رود؛ طوری که افراد مختلف همسران خود را در مقابل دریافت مقدار غذا در اختیار سایر افراد قرار، می‌ دهند.

در خلال همین مسائل یک روز همسر پزشک، شاهد مرگ یک زن در اثر تجاوز سایر مردان قرار می‌ گیرد و باعث می‌ شود که رئیس زورگیران در این آسایشگاه را با بریدن گلوی‌ اش توسط قیچی، بکشد! داستان تا جایی پیش می‌ رود که همه افراد در همه شهر‌ها کشور‌ها دچار این کشور می‌ شوند و افراد در آسایشگاه گروه گروه می‌ شوند و برای غارت غذا به شهر ‌می‌ روند!

در این بین، همسر پزشک نیز همراه گروهی شده که شامل یک دختر کودک عینک آفتابی‌ زده، پیرمردی که چشم بند مشکی دارد، خود پزشک و مردی که در اولین بار در ترافیک دچار کوری شد می‌ باشد، داستان به این شکل ادامه پیدا می‌ کند که هر کسی و هر گروهی از افراد برای نجات خودشان تلاش می‌ کنند؛ یک عده در کلیسا، عدهی دیگر با سخنرانی‌ های متعدد و …

معرفی و نقد کتاب کوری

در ادامه داستان مردم به این نتیجه می‌ رسند که باید خودشان سازماندهی اوضاع را در دست بگیردند و با رخ دادن این اتفاقات و سازماندهی اوضاع، افراد رفته‌ رفته بینایی خود را به دست می‌ آورند. در پایان داستان روزی زن دکتر از پزشکی که خود دچار کوری شده می‌ پرسد چرا ما کور شدیم؟ او جواب می‌ دهد: شاید روزی دلیل این موضوع را متوجه شویم؛ اما زن پزشک، در پاسخ او می‌ گوید؛ اما من فکر می‌ کنم ما کور نشدیم ما کور هستیم؛ کور‌هایی که می‌ توانند ببینند اما نمی‌ بینند!!

نقد و بررسی کتاب کوری

به طور کلی کوری را می‌ توان کتابی دانست که به نقد انواع هنجار‌های اجتماعی در جهان امروز ما پرداخته است، یعنی ساراماگو جامعه‌ ای را توصیف می‌ کند که در عین تمدن و پیشرفته بودن و تکامل یافته بودن، به یکباره در تأمین نیاز‌های اولیه خود یعنی حتی غذا خوردن دچار مشکل می‌ شود.


پربازدیدترین : داستان های کوتاه و انگیزشی


از دید دیگر می‌ توان یک تحلیل سیاسی نیز بر روی این کتاب گذاشت و بر حکومت‌ هایی که تنها خودشان را در پیشبرد اهداف جامعه می‌ بیند و به دیگران افراد جامعه توجهی ندارند، اعتراض کرد مصداق این حکومت‌ ها در کتاب کسانی هستند که مسئولیت نگهداری از افراد کورا در این آسایشگاه دارند.

ساراماگو از استعاره‌ ای به عنوان عدم توانایی دیدن، نیز صحبت می‌ کند در واقع سارا ماگو، کوری را نوشته تا به افراد یادآوری کند، منحرف کردن ارزش‌ های زندگی به معنای منحرف کردن خودمان است به طوری که کرامت انسانی ما را مورد حمله قرار می‌ دهد.

نقد وبررسی کتاب کوری

یکی دیگر از مصادیقی که ساراماگو در آن به کتابش پرداخته است مسأله جهل و نادانی در دنیای امروز ماست و آن را به شکل استعاری اینگونه نشان داده است، پزشکی که کارش درمان افراد است نتوانست خودش را در مقابل یک بیماری مهلک محافظت کند و این یعنی نادانی مردمانی که ادعای انجام یک کار را به شیوه درست برای همه مردم دارند؛ دریغ از این که حتی برای خودشان کاری از دستشان بر نمی آید. نقد کتاب جزیره درختان گمشده را اینجا بخوانید؛


نتیجه گیری نهایی تیم نیمکده

در پایان؛ اگر بخواهیم یک نتیجه‌ گیری کلی از کتاب کوری داشته باشیم؛ باید بگوییم از نظر نویسنده‌ این کتاب، بهترین راهکار برای برقراری یک جامعه سالم و مطلوب سرمایه‌ گذاری اجتماعی بر روی سه بعد است؛ این بعد‌ها شامل همیاری، اعتماد و همبستگی است؛

به این صورت که ابتدا باید اتحاد را بین مردم به وجود آورد و سپس باید سرمایه‌ گذاری اجتماعی میان مردم و دولت شکل بگیرد، تا هزینه‌ های ناشی از مشکلات کاهش پیدا کند و در نتیجه ثبات و تقسیم مسئولیت‌ ها ایجاد بشود و با تقسیم کار کمترین آسیب‌ ها به یک جامعه برسد و ناهنجاری‌ های اجتماعی ایجاد نشود.

همانطور که قول داده بودیم، در این مطلب به معرفی و نقد کتاب کوری پرداختیم؛

امیدوارم از نقد کتاب کوری نهایت لذت را برده باشید.

لیست کتاب هایی که قبل از مرگ باید خواند را همین الان اینجا بخوانید؛

​حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد نقد کتاب کوری داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

2 thoughts on “نقد کتاب کوری ژوزه ساراماگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.