نقد کتاب کلیدر از محمود دولت آبادی

آخرین به روزرسانی 27 تیر 1401 زمان مطالعه 9 دقیقه / 46 بازدید
نقد کتاب کلیدر

کتاب کلیدر به خودی خود یک رمان کامل، جذاب و شناخته شده در دنیاست و به همین خاطر، نقد کتاب کلیدر باعث می شود که شما این کتاب را بهتر بشناسید و ببینید آیا به مطالعه آن علاقه مند هستید یا خیر؛ اگرهم رمان کلیدر را مطالعه کردید، نقد رمان کلیدر دولت آبادی به شما کمک میکند تا دیدگاه های مختلف درباره این کتاب را بررسی کنید و نظر نقادان بزرگ دنیا را در مورد آن بدانید، پس هر طور که می شود، 9 دقیقه آتی را فقط و فقط به مطالعه نقد کتاب کلیدر از محمود دولت آبادی اختصاص دهید و مطمئن باشید که از مطالعه نقد کتاب کلیدر  پشیمان نخواهید شد!

نقد کتاب کلیدر

پیش از این نقد کتاب جنایت و مکافات را تقدیم حظورتان کردیم و این بار قصد داریم به نقد کلیدر محمود دولت آبادی بپردازیم. کتاب کلیدر که به عنوان یکی از بلند‌ترین کتاب‌ های داستانی ایرانی از آن یاد می‌ شود، به دست محمود دولت آبادی در سال‌ های ۵۷ الی ۶۳ نوشته شده است.


پربازدیدترین : برجسته ترین رمان های دنیا


با توجه به این که این کتاب از شهرت زیادی برخوردار است، در این مقاله قصد داریم به نقد این کتاب بپردازیم، پس تا انتها همراه نیمکده بمانید.

درباره نویسنده کتاب کلیدر محمود دولت آبادی

بهتر است پیش از آن که به بررسی کتاب کلیدر از محمود دولت آبادی بپردازیم، خلاصه‌ ای درباره‌ زندگینامه‌ محمود دولت آبادی ذکر کنیم؛ محمود دولت آبادی در سال ۱۳۱۹ در سبزوار به دنیا امده است و در حوزه‌ های مختلفی اعم از تئاتر، کتاب، موسیقی و … فعالیت داشته است.

نقد رمان کلیدر دولت آبادی

خوب است بدانید که او نوشتن کلیدر را در زندان زمانی که به دلیل عضویت در حزب توده به زندان افتاده بود، آغاز کرده است. از دیگر آثار ارزشمند این نویسنده نیز می‌ توان به جای خالی سلوچ، آهوی بخت من گزل، کارنامه‌ سپنج و چندین آثر فاخر دیگر اشاره کرد. در بخش بعدی به نقد و بررسی کتاب کلیدر پرداخته ایم؛

نقد و بررسی رمان کلیدر

بدون تردید رمان کلیدر یکی از بهترین داستان‌ های ایرانی است که ظرافت زیادی در آن به خرج داده شده است و از جمله تقاط قوت این کتاب ارزشمند نیز می‌ توان به تشبیه‌ های بسیار زیبا و به جای آن و همچنین شخصیت پردازی درست و مناسب و دقیقش اشاره کرد.


مطلب مرتبط : بهترین فیلم های هیچکاک


جالب است بدانید این شخصیت پردازی‌ ها آنقدر دقیق انجام شده است که حتی با وجود چندین خط داستانی در این رمان، هیچ شخصیتی نیست که دولت آبادی به او نپرداخته باشد و همین موضوع باعث شده است که افراد بتوانند با تک تک شخصیت‌ ها زندگی کنند، از ناراحتی‌ شان ناراحت و با خوشحالی‌ شان خوشحال بشوند!

یکی دیگر از نقاط قوت این رمان ارزشمند، این است که حتی با وجود طولانی بودن داستان، اصلا مخاطب از خواندن این کتاب خسته نمی‌ شود یا از جذابیت داستان کاسته نمی‌ شود و این هنر نویسنده را در نوشتن نشان می‌ دهد. در این کتاب محمود دولت آبادی بیشتر تلاش بر این داشته است که درد، ناراحتی و سختی که مردم در هنگام مبارزه با نظام‌ های سرمایه داری کشیده‌ اند را به تصویر کشیده است. (نقد کتاب چهار اثر از فلورانس را همین الان اینجا بخوانید)

در روند این داستان می‌ توان اعتقادات چپ‌ گرایانه‌ محمود دولت آبادی را به خوبی حس کرد که برخی از منتقدین به نوعی اعتقاد دارند که دولت آبادی قصد بر تحمیل عقیده‌ خود (یعنی تمایلش به‌ اندیشه‌ های سوسیالیستی) در این باب داشته است!

نقد کلیدر دولت آبادی

اما برخی دیگر از نقادان این داستان یکی از نقاط ضعف کلیدر را در عین حال که داستان بسیار گیرایی دارد، ناتوانی در به نمایش دادن زندگی روستایی در خراسان دانسته است؛ به طوری که گویی پیش از نگارش کتاب، هیچ تحقیقی در ارتباط با چنین زندگی‌ هایی صورت نگرفته است!


توصیه سردبیر : بهترین سریال های تاریخ از نظر بینندگان


از دیگر نقاط ضعف مورد توجه این اثر از محمود دولت آبادی ناتوانی او در زبان است؛ به طور مثال دیالوگ‌ های بسیار طولانی در این کتاب باعث ایجاد یک تفاوت زبانی ما بین این کتاب و یکی دیگر از کتاب‌های محمود دولت آبادی (جای خالی سلوچ) شده است.

برخی از منتقدان دیگر نیز بر این باورند که درست است کلیدر متن جذابی دارد، طوری که افراد زیادی به خواندن آن علاقه‌مند می‌ شوند و تا آخر آن را می‌ خوانند. اما این کتاب متن اضافی زیاد دارد، به طوری که به حذف آن‌ ها چیزی از عناصر موجود در داستان و ادامه‌ روند داستان کم نمی‌ شود.

البته باید گفت که در این میان نقد‌های نا به جای زیادی به این کتاب شده است و همچنین هیچ کدام از نقد‌های بالا که می‌ توان گفت به جا هستند، چیزی از ازش این کتاب گرانقدر کم نمی‌ کند و هنوزم که هنوز است از کلیدر به عنوان یکی از بهترین رمان‌ های ایران یاد می‌ شود و نظیر آن تا به امروز حتی به دست قدرتمند‌ترین نویسندگان نوشته نشده است!

خلاصه کتاب کلیدر از محمود دولت آبادی

خلاصه کتاب کلیدر از محمود دولت آبادی

در کلیدر خطوط داستانی و شخصیت‌ های متعددی وجود دارند که هر کدام منحصراً مسیر خود را در روند کتاب طی می‌ کنند، اما داستان اصلی در ارتباط با دختری به نام مارال است که به علت زندانی شدن پدر و نامزدش و همچنین مرگ تلخ مادرش مجبور می‌ شود به جایی که قوم پدری‌ اش زندگی می‌ کرده‌ اند باز گردد و زندگی با آن‌ ها را آغاز کند.


حتما بخوانید : نقد کتاب عادت های اتمی


ادامه‌ داستان کلیدر در ارتباط با زندگی مارال با خانواده‌ پدری‌ اش و مثلث عشقی که در داستان اتفاق می‌ افتد، می‌ گذرد و البته که در کنار داستان اصلی، داستان‌ های دیگری که در طی کتاب به وجود می‌ آیند تا پایان ادامه دارند.

جوایز مرتبط با کتاب کلیدر

کلیدر لقب دومین رمان بلند جهان را از آن خود کرده است و تا یک قدمی در یافت نوبل نیز پیش رفته است! اما در همان زمانی که کلیدر نامزد دریافت جایزه نوبل بوده است، به محمود دولت آبادی پیشنهاد می‌ شود که برای دانشگاه میشیگان آمریکا بورسیه شود و آن جا هم ادامه تحصیل بدهد و هم کتابش را به زبان‌ های دیگر باز‌نویسی کند.

محمود دولت آبادی به دلیل عقاید سیاسی که داشت، این کار را انجام نداد و امتناع او باعث عدم اهدای جایزه‌ نوبل برای رمان زیبای کلیدر شد!

چه کسانی رمان کلیدر را بخوانند؟

به این دلیل که در کلیدر هم به جنبه‌ های تاریخی و هم سیاسی دوران مبارزات پرداخته شده است، این کتاب بیشتر به کسانی پیشنهاد می شود که به تاریخ و سیاست علاقه داشته باشند.


پیشنهاد مطالعه : نقد کتاب جزیره درختان گمشده


پس شک نکنید اگر همچین فردی در میان نزدیکان شما این خصوصیات را داشته باشد و کتاب کلیدر را نخوانده باشد، بهترین حسی که می‌ توانید به او هدیه بدهید، این است که رمان کلیدر را برای هدیه انتخاب کنید، تا او را شاد کرده باشید.

رمان کلیدر؛ واقعیت یا افسانه؟

نقدی بر کتاب کلیدر

در ارتباط با خط داستان اصلی کتاب کلیدر باید بگوییم که برخی از مردم منطقه‌ خراسان معتقدند که یک داستان واقعی تقریبا شبیه به کتاب کلیدر محمود دولت آبادی در روزگار قدیم و در خراسان وجود داشته است که تفاوت های جزئی با کلیدر دارد!

کتاب صوتی رمان کلیدر

کتاب صوتی کلیدر نیز در دسترس است تا افرادی که به این کتاب علاقه دارند ولی فرصت کافی برای خواندنش را ندارند، بتوانند با تهیه كتاب صوتي كليدر از شنیدن این کتاب لذت ببرند.

در این مطلب، همانطور که قول داده بودیم، به نقد رمان کلیدر پرداختیم

رمان های پرفروش ایران و کتاب هایی که نمی توان زمین گذاشت را همین الان اینجا بشناسید؛

درباره کتاب کلیدر محمود دولت آبادی هر سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها بپرسید.

اگر شما هم نقدی بر کتاب کلیدر دارید، لطفا با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید؛

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.