نقد و بررسی کتاب کار عمیق

آخرین به روزرسانی 15 آبان 1400 زمان مطالعه 15 دقیقه / 219 بازدید
نقد کتاب کار عمیق

آیا زمانی که سعی می کنید برای مدت طولانی روی یک کار تمرکز کنید مشکل دارید؟ وقتی در حال خواندن یا نوشتن مقاله هستید، حواستان اغلب توسط رسانه های اجتماعی با طعمه کلیکی یا کارهایی که جدیدترین افراد مشهور اینستاگرام انجام داده اند وسوسه میشوید؟ بسیاری از ما عادت نداریم که زمان زیادی را صرف انجام کارهای عمیق کنیم. مانند هر مهارت دیگری، توانایی تمرکز چیزی است که ما باید آن را توسعه و آموزش دهیم. کتاب کار عمیق یا همان کتاب deep work نوشته کال نیوپورت، توضیح خواهد داد که چرا توسعه توانایی ما برای تمرکز عمیق بسیار حیاتی است و چگونه آن را انجام دهیم و ما در این مطلب از بخش نقد کتاب و فیلم قصد داریم نقد کتاب کار عمیق و خلاصه ی کتاب کار عمیق را بصورت یکجا تقدیم حضورتان کنیم، پس حتما تا انتها همراه نیمکده بمانید.

نقد کتاب کار عمیق

نیوپورت کار عمیق را اینگونه تعریف میکند: «فعالیت‌ های حرفه‌ای که در حالت تمرکز بدون حواس‌ پرتی انجام میشوند که توانایی‌ های شناختی شما را به حداکثر خود میرساند. این تلاشها ارزش جدیدی ایجاد میکنند، مهارت‌ های شما را بهبود میبخشند و تکرار آن سخت است.» در بخش های بعدی مطلب به نقد کتاب کار عمیق پرداخته ایم؛

نقد و بررسی کتاب کار عمیق

برای مثال شما در حال انجام کار عمیق هستید،  زمانی که کاملاً روی یک ایده یا کار متمرکز می باشید. این می تواند کار کردن بر روی یک ایده باشد یا نوشتن یک مقاله، برنامه ریزی یک سخنرانی یا (اگر بدون حواس پرتی انجام شود) انجام یک روش بالینی چالش برانگیز باشد. شما خود را تا مرز توانایی های شناختی و فکری خود سوق می دهید . کار کم عمق «کارهایی غیرشناختی و به سبک تدارکاتی است که اغلب در حواس پرت انجام می شود. این تلاش‌ها ارزش چندان جدیدی در جهان ایجاد نمی‌کنند و به راحتی قابل تکرار هستند.»

بسیاری از کارکنان دانش بخش زیادی از روز خود را صرف انجام کارهای سطحی با توجه پراکنده، وقفه های مکرر و جابجایی منظم وظایف از ایمیل به متن، جستجوی اینترنتی و حواس پرتی مانند رسانه های اجتماعی می کنند. او استدلال میکند که با این از بین رفتن توجه و تمرکز، ما احساس مشغله بیشتری میکنیم و این مشغله را با بهره وری اشتباه می گیریم. فرض ترسناکی که او میکند این است که وقتی کارهای سطحی‌تری انجام میدهیم، به آن عادت می‌کنیم و فراموش می‌کنیم که چگونه کار عمیق انجام دهیم.

بخش اول: کار عمیق ارزشمند، نادر و معنادار است

کار عمیق ارزشمند است. در اقتصاد کنونی، نیوپورت 2 توانایی اصلی را برای پیشرفت شناسایی میکند:

 1. توانایی تسلط بر امور سخت.
 2. توانایی تولید در سطح نخبه؛ هم از نظر کیفیت و هم از نظر سرعت.

بررسی کتاب کار عمیق

برای اینکه بتوانیم هر دوی این کارها را انجام دهیم، باید بتوانیم عمیقا کار کنیم. تصور کنید سعی می کنید یک برنامه نویسی سخت را یاد بگیرید. این نیاز به توجه و زمان متمرکز دارد.

شما می توانید در حین تماشای سریال بازی تاج و تخت، برنامه نویسی را یاد بگیرید، اما در نهایت آن را به حداقل می رساند و در دراز مدت، احتمالاً یادگیری شما زمان بیشتری میبرد زیرا مجبور خواهید بود هر کاری را که انجام داده اید در حالی که حواستان پرت شده است، تکرار کنید.

نکته مهم این است که وقتی به تماشای تلویزیون نشسته اید، روی تلفن خود پیمایش می کنید و کتاب برنامه نویسی را باز نگه می دارید، ممکن است احساس کاذب بهره وری داشته باشید!

بسیاری از ما ساعاتی از روز را صرف انتقال اطلاعات از طریق ایمیل و پیامک می کنیم. در حالی که برخی از اینها ممکن است برای دستیابی به اهداف خاصی، پیشبرد پروژه ها یا حفظ مشاغل ما ضروری باشد، اغلب ایمیل ها فقط ایمیل های بیشتری را تولید می کنند.


پیشنهاد مطالعه : حکایت های کوتاه و آموزنده


پاسخ دادن به ایمیل ها، تکمیل نمودارها و انجام کارهای سطحی اغلب ضروری است، اما برای انجام واقعی کار با کیفیت بالا کافی نیست. او استدلال میکند که اغلب ساده‌ ترین کار، صرف زمان برای پاسخ دادن به ایمیل‌ هاست، زیرا این ساده‌ ترین کار است.

بستن مرورگر و در نهایت کار روی نوشتن آن متنی که ۲ سال میخواستید به آن برسید، بسیار سخت‌ تر است. وقتی مشغول تایپ کردن ایمیل‌ ها یا انجام کارهای سطحی دیگر هستیم، احساس میکنیم که سازنده هستیم. با این حال، او استدلال میکند که «در غیاب شاخص‌ های روشنی از معنای مولد و ارزشمند بودن در شغلتان، بسیاری از کارگران دانش‌ آموز به سمت یک شاخص صنعتی بهره‌ وری برمیگردند: انجام بسیاری از کارها به شیوه‌ای قابل مشاهده».

کار عمیق معنادار است؛ “جاذبه و احساس اهمیت ذاتی در کار عمیق وجود دارد.” نیوپورت استدلال میکند که ما میتوانیم از طریق انجام کار عمیق معنا و اهمیت پیدا کنیم، زیرا خود را به محدودیت‌ های فکری خود به چالش میکشیم. علاوه بر این، وقتی به شدت روی هر کاری که روی آن کار می کنیم متمرکز هستیم، هیچ فضایی برای حواس پرتی یا منفی بافی باقی نمی گذارد.

بخش دوم: چهار قانون

نیوپورت 4 قانون برای کمک به انجام کارهای عمیق تر ارائه میدهد. این امر بدیهی به نظر می رسد، اما انجام آن نیاز به یک برنامه دارد. در تمام طول روز با وسوسه هایی روبرو هستیم که می توانند ما را از مسیر خارج کنند. حواس پرتی می تواند چیزهای مثبت، منفی یا خنثی باشد، مانند ایمیل، ضربه زدن به در، یک بشقاب کوکی در اتاق، یک نشانگر کوچک اعلان در پلت فرم رسانه اجتماعی انتخابی ما. به عبارت دیگر، ما در تمام طول روز با وسوسه روبرو هستیم.

کتاب deep work

برای جلوگیری از حواس‌ پرتی و تمرین کار عمیق، به «روال‌ ها و تشریفات» نیاز داریم تا میزان اراده لازم برای انجام کارهای عمیق را به حداقل برسانیم. او چندین مدل برای نحوه انجام کار عمیق ارائه می دهد. اولین مدل رهبانی است. افرادی که از این روش استفاده می کنند اقداماتی را انجام می دهند تا کار کم عمق و حواس پرتی خود را به شدت کاهش دهند. او نویسندگان و متفکرانی را توصیف می کند که برای انجام کارهای عمیق هفته ها خود را دور می زدند.

یکی از نویسندگان به جای هرگونه اطلاعات تماس، پیامی را در وب‌سایت خود قرار داد و نوشت: «از افرادی که می‌خواهند در تمرکز من دخالت کنند، مؤدبانه درخواست می‌شود که این کار را انجام ندهند و او هشدار داد که به ایمیل‌ ها پاسخ نمیدهم». این احتمالاً به عنوان پیامی برای شما به خوبی پیش نخواهد رفت، مگر اینکه توانایی این را داشته باشید که واقعاً برای مدت طولانی خود را منزوی کنید تا روی یک چیز کار کنید، رویکرد رهبانی احتمالاً برای بسیاری از ما گزینه‌ مناسبی نیست.

دوم رویکرد دووجهی به کار عمیق است. متفکرانی مانند کارل یونگ به عقب‌ نشینی‌ های دوره‌ ای میپردازند تا بخش‌ هایی از زمان را صرف فکر کردن، تأمل و کار روی یک مشکل یا نوشتن با وقفه‌ ای کم کنند. سپس به شهر باز می گردند و به اداره کلینیک شلوغ خود، تحقیق و تدریس ادامه می دهند. این ممکن است یک گزینه مناسب برای پروژه های بزرگ خاص باشد. به عنوان مثال، این می تواند به این معنا باشد که برای یک یا دو روز خود را از تمام عوامل حواس پرتی دور کنید، در حالی که عمیقاً روی یک مقاله، متن یا صحبت کار می کنید.


حتما مطالعه کنید : نقد و بررسی کتاب اثر مرکب


مدل سوم رویکرد ریتمیک است. در این مدل شما با برنامه ریزی منظم یا حتی روزانه به کار عمیق عادت می کنید. روال و ریتم، به جای خفه کردن خلاقیت، زمان های تعیین شده ای را برای شکوفایی خلاقیت فراهم می کند. علاوه بر این، هر زمان که کاری به طور منظم برنامه ریزی شده باشد و به صورت عادی انجام شود، اراده کمتری برای انجام آن نیاز است.

این روش ممکن است برای افرادی که نمی‌توانند روزهای کاملی را مرخصی بگیرند تا مانند رویکردهای دو وجهی یا رهبانی، بهتر عمل کند مناسب باشد. بسیاری از هنرمندان، نویسندگان و دانشمندان از این روش استفاده کرده اند. آنها یک دوره زمانی مشخص مانند 90 دقیقه اول روز را برای نوشتن، مطالعه، خواندن یا خلق کردن کنار می گذارند.

مدل نهایی، فلسفه روزنامه نگاری است. این از توانایی برخی روزنامه نگاران ناشی می شود که به سرعت از انجام کارهای سطحی به انجام کارهای عمیق هنگام مصاحبه یا نوشتن تغییر می کنند. آنها ممکن است فقط 30 دقیقه بین مصاحبه ها یا تعهدات برای نوشتن چیزی وقت داشته باشند، اما به سرعت وارد حالت تمرکز عمیق می شوند و در زمان هایی برای کار عمیق در بین سایر موارد دستور کار در برنامه های متنوع شده خود قرار می گیرند.

این روش می‌تواند برای افراد پرمشغله دانشگاهی کارساز باشد، اما نیاز به اراده نیز دارد! به عنوان مثال، پاسخ دادن به برخی از ایمیل‌ها یا پیمایش در توییتر در یک بازه زمانی 30 دقیقه‌ای بین جلسات، بسیار طبیعی، آسان و به اراده کمتری نیاز دارد. این نیاز به یک برنامه، عزم و اعتماد به توانایی های خود دارد تا تمرکز کنید تا بنشینید و کار عمیق را انجام دهید.

هر مدلی از کار عمیق را انتخاب کنید، ایده خوبی است که در یک برنامه خاص برای زمان خود بسازید. به عنوان مثال، از قبل تصمیم بگیرید که کجا کار کنید، چه مدت روی آن کار خواهید کرد و چه کاری انجام خواهید داد. تصمیم گیری در لحظه اراده شما را تحلیل می برد. برخی از معیارها را حفظ کنید یا اهدافی را تعیین کنید. مثلا:

 • امیدوارید تا پایان زمان کاری عمیق خود چند کلمه نوشته باشید؟
 • می خواهید چند مقاله بخوانید؟
 • کدام بخش از کار خود را می خواهید تکمیل کنید؟

deep work book review

نیوپورت تشخیص می دهد که دانستن اینکه چه کاری باید انجام شود بسیار خوب است و دانستن اینکه چگونه این کار را انجام دهید کاملا متفاوت است. نیوپورت به این نکته به کتاب 4 رشته اعدام اشاره میکند. یک رشته این است که «روی موارد بسیار مهم تمرکز کنید». این کتاب استدلال می‌کند که «هرچه بیشتر تلاش کنید، در واقع کمتر به نتیجه خواهید رسید».

ایده اصلی این است که شما باید کار عمیق خود را بر روی پروژه‌ها و فعالیت‌های بسیار مهمی متمرکز کنید که مطابق با ارزش‌ها و اهداف بزرگ زندگی شما هستند. یک رشته دیگر برای حفظ امتیاز بحث می کند. به عنوان مثال، تعداد ساعاتی را که در هفته صرف کار عمیق می‌کنید، یا تعداد کلماتی که نوشته‌اید، یا مقالاتی که خوانده‌اید و غیره را پیگیری کنید.


پربازدیدترین مطلب سایت : دانستنی های عجیب ولی واقعی


با این حال، تمام زندگی شما نباید کار باشد. مطالعات اریکسون نشان می دهد که افراد تازه کار می توانند کار متمرکز و عمیق را برای حدود 1 ساعت در روز انجام دهند، در حالی که یک متخصص می تواند تا 4 ساعت متوالی تمرکز عمیق داشته باشد. این ما را به قانون 2 هدایت می‌کند. نیوپورت استدلال می‌کند که وقتی فضایی برای فکر کردن و تأمل بدون حواس‌پرتی دارید، بهترین کار را انجام می‌دهید و ما باید زمانی را برای سرگردانی ذهن‌مان در نظر بگیریم.

توانایی انجام کار عمیق و تمرکز شدید، مهارتی است که مانند هر مهارت دیگری، رشد و آموزش آن به زمان نیاز دارد. هنگامی که به حواس پرتی مداوم عادت کردید، در انجام کارهای عمیق مهارت کمتری پیدا می کنید و کمتر قادر به فیلتر کردن موارد نامربوط می شوید.

نیوپورت برای بهبود ظرفیت خود برای کار عمیق، پیشنهاد می کند که به طور فعال و عمدی حواس پرتی مانند گشت و گذار در اینترنت یا سایت های رسانه های اجتماعی را محدود کنیم. اگر کار شما مستلزم این است که به ایمیل‌ها سریع پاسخ دهید، به جای پاسخ دادن به یک ایمیل جدید هر 5 دقیقه در حالی که سعی می‌کنید روی نوشتن مقاله کار کنید، مدت زمان متمرکزی را صرف نوشتن با مرورگر ایمیل خود کنید و سپس زمانی را که می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید.

او استدلال می کند که برای ادامه تمرین تمرکز، باید قوانین مشابهی را در خانه دنبال کنیم و وب گردی و استفاده بی فکر از گوشی هوشمند خود را به حداقل برسانیم.

خلاصه کتاب کار عمیق

ذهن ما برای تنظیم مجدد و تمرکز مجدد نیاز به استراحت از کار عمیق دارد. با این حال، کار کم عمق و بی فکر این استراحت را فراهم نمی کند. در عوض، نیوپورت به ما پیشنهاد می‌کند فعالیت‌های دیگری را انجام دهیم که تمرکز ما را بازیابی می‌کند و تفریحی به حساب می آید، اما توانایی تمرکز ما را مختل نمیکند.

این می تواند مواردی مانند پیاده روی، ورزش، وقت گذاشتن با خانواده یا دوستان باشد. تمرین دیگری که او توصیه می کند، مدیتیشن مولد است که می تواند در مواقعی که از نظر جسمی مشغول هستیم اما از نظر ذهنی درگیر نیستیم مانند رانندگی، دوش گرفتن، پیاده روی یا ورزش استفاده شود.

ما می‌توانیم به جای اینکه موج‌سواری کنیم یا افکارمان را با مزاحمت‌های حواس‌پرتی غرق کنیم، یک وظیفه یا مشکلی به ذهنمان بدهیم تا روی آن مدیتیشن کند. شما می توانید مدیتیشن خود را ابتدا با شناسایی متغیرهای مهم در بازی برای حل مشکل خود ساختار دهید. سپس سوالات مرحله بعدی که باید به آنها پاسخ دهید را مشخص کنید. در نهایت، آنچه را که پس از هر جلسه مدیتیشن مولد آموخته یا به دست آورده اید، تثبیت کنید.


یک مطلب خاص : برجسته ترین رمان های دنیا


پلتفرم های رسانه های اجتماعی به گونه ای طراحی شده اند که اعتیاد آور، حواس پرت کننده و وقت گیر باشند. در حالی که آنها مطمئناً برخی از مزایای مانند سرگرمی و اتصال را ارائه می دهند، اما خب اینها هزینه هایی به همراه دارند. او استدلال می کند که ما باید هزینه و فایده را بسنجیم تا ارزش نهایی آنها را تعیین کنیم. در چارچوب نیوپورت، تغییر کار مداوم و سطحی بودن ذاتی در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند ذهن ما را دوباره به سمتی هدایت کند که کمتر قادر به انجام کارهای عمیق باشیم. او توصیه می کند موارد زیر را انجام دهید:

 1. اهداف اصلی شخصی و حرفه ای خود را مشخص کنید.
 2. لیست کوتاهی از فعالیت ها یا اقدامات خاصی که می توانید برای رسیدن به آن اهداف انجام دهید بنویسید.
 3. برای هر یک از فعالیت های شبکه های اجتماعی یا اینترنتی خود ارزیابی کنید که آیا استفاده از ابزار اینترنتی تأثیر مثبت، منفی یا اندکی بر اهداف و فعالیت های شناسایی شده شما دارد یا خیر.

برای برخی افراد، استفاده از توییتر یا فیسبوک (Meta) می تواند تأثیر مثبتی بر اهداف آنها داشته باشد. با این حال، او استدلال میکند که برای اکثر مردم، تاثیر منفی قابل توجهی وجود دارد. او پیشنهاد میکند استفاده از رسانه های اجتماعی را به مدت 30 روز کنار بگذاریم و سپس بپرسیم که آیا این 30 روز “به طور قابل توجهی اگر می توانستم از این سرویس استفاده کنم بهتر بود؟” و اینکه آیا کسی اهمیت می دهد که شما در رسانه های اجتماعی حضور ندارید. 

خلاصه ی کتاب کار عمیق

نیوپورت به نقل از نویسنده ای به نام بنت از کتاب خود در سال 1910 چگونه در 24 ساعت شبانه روز در مورد اوقات فراغت زندگی کنیم، می گوید: «یکی از مهمترین چیزهایی که مرد معمولی من باید بیاموزد این است که قوای ذهنی قادر به انجام فعالیت های سخت مداوم هستند؛ آنها این کار را انجام می دهند. مثل یک دست یا پا خسته نباشید تنها چیزی که آنها می خواهند تغییر است، نه استراحت، مگر در خواب.


Squid Game بازها بخوانند : نقد سریال بازی مرکب


این امر از این ایده پشتیبانی میکند که قوای ذهنی ما به بهترین وجه شارژ و تقویت میشوند، نه با حواس‌ پرتی بی‌ ذهن و نیمه خودآگاه به شکل سرگرمی‌ هایی که به سرعت در حال تغییر هستند و در عین حال در اینستاگرام اسکرول می‌ کنیم و به پیام‌ های متنی پاسخ می دهیم، بلکه می‌ توانیم با انجام فعالیت‌ های جالب و معنادار متفاوت از آنچه در طول روز انجام داده‌ ایم، به بهترین وجه شارژ کنید.

 1. کل روز خود را برنامه ریزی کنید. میتوانید استراحت یا ناهار، جلسات ضروری و غیره را در نظر بگیرید، اما در زمانی که اختیار دارید، زمان عمیق کار را ببندید و در مورد آنچه قرار است کار کنید بنویسید.
 2. سپس بلوک هایی اضافه کنید تا به کارهای کم عمق خود بپردازید. برای انجام این کار، شما باید عمق هر فعالیت را کم کنید. برای مثال، اکثر ایمیل‌ها سطحی هستند و فقط باید آنها را بخوانید یا به طور خلاصه پاسخ دهید. برخی دیگر حاوی کار عمیقی هستند، مانند درخواست برای بازبینی یک نسخه خطی، نوشتن توصیه نامه، یا ویرایش مقاله.
 3. بلوک‌ های سرریز را برنامه‌ ریزی کنید تا به شما امکان دهد کارهایی را که نتوانسته‌ اید در زمان‌ های تعیین‌ شده آنها انجام دهید، به پایان برسانید. این برنامه ریزی اضطراری به شما کمک می کند تا زمانی که کار چند روزه در برنامه روز بعد سرریز می شود، با مشکل مواجه نشوید.

امیدوارم از نقد و بررسی کتاب کار عمیق نهایت استفاده را برده باشید.

نظرات درباره کتاب کار عمیق باارزش هستند، پس حتما آنها را با ما و دیگر مخاطبان نیمکده در میان بگذارید.

اخیرا فیلم بی نظیر “nobody” (هیچکس) سروصدای بسیاری در جهان به پا کرده است، پس حتما نقد فیلم nobody را همین الان اینجا مطالعه کنید.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد نقد کتاب کار عمیق داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.