نقد کتاب جنایت و مکافات

آخرین به روزرسانی 14 خرداد 1401 زمان مطالعه 8 دقیقه / 61 بازدید
نقد کتاب جنایت و مکافات

کتاب جنایت و مکافات داستایوفسکی یکی از بهترین رمان های تاریخ دنیاست که طرفداران بسیار زیادی هم در ایران دارد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم، نقد کتاب جنایت و مکافات را از نگاهی متفاوت تقدیم حضورتان کنیم؛ اما فقط اگر کتاب جنایات و مکافات را پیش تر مطالعه کرده اید و یا قصد مطالعه آنرا دارید، این مقاله مناسب شماست، پس اگر این طور نیست، سریعا این صفحه را ترک کنید! ولی اگر شرایط مطالعه این مطلب را دارید، نقد کتاب جنایت و مکافات را اینجا از دریچه ای متفاوت بخوانید؛

نقد کتاب جنایت و مکافات

پس از نقد کتاب کوری نوبت به نقد و بررسی کتاب جنایت و مکافات رسیده است؛ حتماً تا به حال، شما نیز نام کتاب معروف جنایات و مکافات بر گوشتان خورده است؛ نویسنده این کتاب، فئودور داستایوفسکی، یکی از بزرگترین نویسندگان روسی زبان جهان است که به نوشتن کتاب‌ های معروفی مثل همین کتاب جنایات و مکافات و برادران کارامازوف پرداخته است و همین امر نقد کتاب جنایت و مکافات داستایوفسکی را جذاب تر از همیشه می کند.


پربازدیدترین : نقد کتاب چهار اثر از فلورانس


البته جالب است بدانید که پر خواننده‌ ترین کتاب داستایوفسکی همین جنایات و مکافات است، در ادامه این مطلب قصد داریم نقد جنایات و مکافات را تقدیم حضورتان کنیم؛

مشخصات کتاب جنایت و مکافات

این کتاب همان طور که گفته شد؛ به دست نویسنده روسی زبانی بنام فئودور داستایوفسکی در سال ۱۸۶۶ نوشته شده است، جالب است بدانید؛ هفت سال پس از نگارش جنایات و مکافات؛ معلوم شد که داستایوفسکی طرح این کتاب را در زندان ریخته است.

کتاب جنایت و مکافات داستایوفسکی

کتاب جنایات و مکافات، به زبان فارسی نیز ترجمه شده، و ا. لال‍ه‌زاری‌، مهری آهی، پرویز شهدی، اصغر رستگار، احد علیقلیان، حمیدرضا آتش برآب، احمد بانپور و لوبا روایی نیا، از جمله مترجمینی هستند، که این کتاب ارزشمند را به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند، تا فارسی زبانان نیز بتوانند از آن استفاده کنند؛ شایان ذکر است، این کتاب در نوزدهمین دوره کتاب سال ایران، در سال ۱۳۷۹ به عنوان بهترین ترجمه در حوزه ادبیات داستانی نیز معرفی شده است.

رمان های پرفروش ایران را اینجا معرفی کردیم!!

فیلم های اقتباسی از کتاب جنایات و مکافات

جالب توجه است که فیلم‌ های ایرانی جنایت، پل خواب و برهنه تا ظهر با سرعت، بر اساس داستان کتاب جنایات و مکافات ساخته شده است و همچنین در سال ۱۳۹۴ یک تئاتر هم به نام این کتاب در ایران ساخته شده است.

خوب است بدانید، فیلم سینمایی امتیاز نهایی که یک اثر فاخر از وودی آلن محسوب می‌ شود نیز از این کتاب اقتباس شده است.

داستان کتاب جنایت و مکافات

داستان رمان جنایت و مکافات در ارتباط با زندگی یک دانشجوی رشته حقوق به نام رادیون راسکولنیکف است که شخصیت این دانشجوی حقوق این گونه است که پا به فراتر از مرز‌ها می‌ گذارد، به طوری که هیچ قاعده و اصل تحمیلی از جامعه زمانش را نمی‌ پذیرد یا به عبارتی دیگر شخصیت رادیون راسکولنیکف در جنایات و مکافات، طوری طراحی شده که آزمون گرا باشد و تا پایان یک چیز را نبیند، دست از تلاش بر ندارد.


حتما بخوانید : نقد کتاب جزیره درختان گمشده


در جریان داستان، راسکولنیکف فقر زیادی را تجربه می‌ کند و همین فقر زیاد باعث می‌ شود که او دست به اعمال خطرناکی مثل قتل بزند و در ادامه، داستان تاجایی پیش می‌ رود که راسکولنیکف به جنون می‌ رسد و هرکسی را که می‌ بیند، فکر می کند به وی مضنون است، تا در نهایت با اعتراف در کنار دختری به نام سونیا، تولدی دوباره را تجربه می‌ کند.

داستان کتاب جنایت و مکافات

نکته‌ جالب در ارتباط با این داستان، این است که شخصیت داستایوفسکی که یک نویسنده واقع گرا است؛ در تمامی ابعاد داستان جنایات و مکافات مشهود است که بسیاری از افراد شخصیت او را نماینده از شخصیت مردم روس می‌ داند؛ و این طور تصور می کنند که با خواندن این کتاب می‌ توانند با شخصت و خلق و خوی مردم روس آشنا بشوند.

شخصیت های رمان جنایت و مکافات

راسکولنیکف : تقریباً می‌ توان گفت راسکولنیکف قهرمان رمان جنایت و مکافات است که برای آزمون و خطا کردن خود در ارتباط با وجدان و طبیعت انسان مجبور به انجام قتل می‌ شود.

آلیونا اوانونا : پیرزن نزول خواری است که با خواهرش زندگی می‌ کند و راسکولنیکف او را به دلیل اینکه با نام مثل ناپلئون فکر می‌ کند، بی‌ فایده می‌ داند.

مارمالادوف : شخصی که قبلاً کارمند بوده، اما تمام پول خانواده‌ اش که در فقر بودند را خرج مشروب خواری می‌ کند و پس از کشته شدنش در تصادف راسکولنیکف، به خانواده‌ او کمک می‌ کند.

سوفیا سمیونویچ (سونیا) : دختر مارمالادوف که برای این که خانواده‌ اش در رفاه باشند تن فروشی می‌ کند و تنها کسی است که راسکولنیکف در کنارش به قتل اعتراف می‌ کند و باعث زندگی بخشیدن دوباره به راسکولنیکف می‌ شود.

کاترینا ایوانوا : زن مارمالادوف که تحصیل کرده و از خانواده‌ ای اصیل است، کاترینا بیماری سل دارد ولی با وجود بیماری، در طول داستان، برای رفاه خانواده‌ اش تلاش می‌ کند.

حتما این مطلب را هم بخوانید؛ کتاب هایی که نمی توان زمین گذاشت

پلوخریا : مادر راسکولنیکف که اعتقادات مذهبی زیادی دارد.

دونیا : خواهر راسکولنیکف که بسیار فداکار است و برای نجات خانواده از فقر می‌ خواهد با مرد پولداری ازدواج کند.

سوئدریگایلف : مردی شهوت پرست که اتفاقی متوجه قتلی که راسکولنیکف کرده می‌ شود و می‌ خواهد با استفاده از این آگاهی به سونیا برسد.

پتر پتروویچ لوژین : کسی است که قصد ازدواج با دونیا را دارد.

رازومیخین : دوست و هم کلاسی راسکولنیکف که نجیب و دوست داشتنی و در عین حال باهوش است.

لیزاوتا ایوانوا : خواهر پیرزنی که نزول خواری می‌ کرد.

نقد کتاب جنایات و مکافات داستایوفسکی

یکی از ایرادات کتاب جنایت و مکافات از نظر منتقدین در نقد رمان جنایت و مکافات باید این باشد که شخصیت‌ ها در شرایط‌ هایی غیر قابل باور و غیر منطبق بر ذهن، با یکدیگر برخورد می‌کنند، اگر بخواهیم نقد دیگری بر کتاب جنایات و مکافات داشته باشیم، باید بگوییم که پایان‌ بندی این کتاب، می‌ تواند یکی از معایب آن باشد. به عبارتی دیگر داستایوفسکی می‌ توانست، پایان بهتری برای چنین داستان شاهکاری، خلق کند.

نقد کتاب جنایات و مکافات داستایوفسکی

نقدی دیگری که بر کتاب جنایات و مکافات وارد می‌ شود، این است که در داستان‌ نویسی به سبک کلاسیک، خواننده نباید، قاتل را بشناسد؛ در صورتی که در داستان جنایات و مکافات، خوانندگان از همان ابتدا راسکولنیکف را به عنوان قاتل می‌ شناسند، همچنین اینکه در طی داستان قاتل محقق شناخته می‌ شود؛ ساختارشکنی دیگری است که در کتاب توسط داستایوفسکی انجام شده است.


پیشنهاد مطالعه : داستان های کوتاه و انگیزشی


اما اگر بخواهیم یکی از نقاط قوت این کتاب را بیان کنیم، باید بگوییم باور بسیاری از منتقدین این است که داستان نو شدن و تولد دوباره راسکولنیکف و گفت و گوی با سونیا (دختری که برای کمک به زندگی خانوادگی‌ اش تن فروشی می‌ کند) زیباترین فصل کتاب جنایات و مکافات است یا به عبارتی دیگر در این قسمت ما می‌ توانیم به قدرت فوق‌ العاده داستایوفسکی در نوشتن پی ببریم.

نکته‌ ای که در ارتباط با رمان جنایات و مکافات جالب است، این است که داستان‌ های فیودور داستایفسکی به شرایط جامعه و فضای فکری ایران بسیار شباهت دارد؛ به همین دلیل اکثر ایرانی‌ ها می‌ توانند با داستان جنایات و مکافات و راسکولنیکف هم ذات پنداری و همدردی کنند که این یکی از نقاط قوت کتاب جنایات و مکافات برای خوانندگان ایرانی است.

در پایان امیدواریم از نقد و بررسی کتاب جنایات و مکافات نهایت لذت و استفاده را برده باشید؛

نظرات در مورد کتاب جنایت و مکافات همواره مثبت بوده است؛ نظر شما راجب این کتاب چیست؟

همچنین اگر دوست دارید بهترین سریال های تاریخ از نظر بینندگان را هم بشناسید، این مطلب شما را راهنمایی میکند.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی درباره نقد کتاب جنایت و مکافات داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.