نقد کتاب جزیره درختان گمشده اثر الیف شافاک

آخرین به روزرسانی 24 اسفند 1400 زمان مطالعه 7 دقیقه / 114 بازدید
نقد کتاب جزیره درختان گمشده

نقد کتاب جزیره درختان گمشده آنقدر جذاب است که خود من در زمان نوشتن این مقاله، چندین بار از اول آن را خواندم و هر بار انگاری از دریچه جدیدی به متن نگاه می کردم! بی اغراق کتاب جزیره درختان گمشده یکی از بهترین کتاب هایی است که من خوانده ام و به همین دلیل که از آن بسیار لذت بردم، تصمیم گرفتم که در مطلبی به نقد کتاب جزیره درختان گمشده بپردازم تا شما هم ترغیب شوید که کتاب اصلی را مطالعه کنید، ولی همین مقاله مختصر هم می تواند دید بسیار خوبی نسبت به کتاب جزیره درختان گمشده به شما بدهد، پس به هیچ عنوان این نقد جذاب را از دست ندهید؛

نقد کتاب جزیره درختان گمشده

در مطلب قبلی کتاب هایی که نمی توان زمین گذاشت را معرفی کردیم و در این مطلب قصد داریم نقد کتاب جزیره درختان گمشده اثر الیف شافاک را باهم بررسی کنیم. الیف شافاک، شیک پوش و موفق است، بسیار نویسنده ای هماهنگ با علل و مسائل مورد تایید دوران ما می باشد.

این بدان معناست که او جایزه می برد، در کمیته ها می نشیند، یک شخصیت فرهنگی-سیاسی تحسین شده است. برخی از فصل‌ های رمان جدید او توسط یک درخت انجیر روایت می‌ شوند. با این وجود، این رمان از نظر سیاسی بسیار درست نیز خوب است، اغلب تکان دهنده، هوشمندانه و زیبا نوشته شده است.


پربازدیدترین : نقد و بررسی کتاب اثر مرکب


حتی ممکن است تعصب نسبت به درختان سخنگو را کنار بگذارد، وقتی متوجه شد که شافاک نسبتاً از درخت انجیر خود استفاده می کند تا اطلاعات لازم را در مورد پیشینه تاریخی داستانش به او منتقل کند. این کتاب داستان عشق و تفرقه بین قبرس پسااستعماری و لندن حرکت می‌ کند و موضوعات آسیب‌ های نسلی و تعلق را بررسی می‌ کند.

کتاب جزیره درختان گمشده

الیف شافاک در مصاحبه ای در سال 2014 گفت که احساس «در میان چیزها» برای [نویسندگان] خوب است. این لذت در فضاهای مرزی، بستر دوازدهمین رمان او را تشکیل می دهد، که داستان تکان دهنده کوستاس و دفنه، عاشقان جوان در قبرس پسااستعماری دردناک تقسیم شده، یکی یونانی و مسیحی، دیگری ترک و مسلمان و بهای احساسی آنها را ترسیم می کند. پس از انتقال به انگلستان پرداخت شود.

در اوایل، شافاک ما را با ترکیبی عالی از زیبایی و خشونت در کنار هم قرار می‌ دهد و روزی را تصور می‌کند که دو جسد گم شده در چاهی، «به سمت تکه‌ های آسمان بالای سر شنا می‌ کنند و در نور منکسر خورشید می‌ درخشند». در صحنه‌ ای در لندن، انسان‌ شناس، دفنه و همکارش با یک قبرسی مسن برای خاطرات جنگش مصاحبه می‌ کنند، اما پسر آن مرد به خاطر تجاوز به حریم خصوصی او را بدرقه می‌ کند.


حتما بخوانید : لیست کتاب هایی که قبل از مرگ باید خواند


در یک میخانه پناه گرفته بودند، “هر دو زن به شدت می خندیدند … مشتریان دیگر شروع به نگاه کردن کردند … هیچ کس تصور نمی کرد که این دردی است که آزاد می کنند”. کتاب مملو از چنین تجربیات انتقالی است، جایی که شادی و زیبایی در معرض تهدید هستند یا در مسیر تبدیل شدن به چیزی کاملاً دیگر هستند.

رمان در زمان و مکان جلو و عقب می رود و به سه روایت تقسیم می شود. در لندن دهه 2010، با آدا 16 ساله، دختر کوستاس و دفنه که اخیراً درگذشته است، آشنا می شویم. عزاداری آدا برای مادرش به طرز دردناکی عمومی می شود، زیرا ویدئویی از ناراحتی او که توسط یکی از همکلاسی هایش گرفته شده است، در فضای مجازی پخش می شود. پدر و مادرش او را از گذشته خود در قبرس محافظت کرده‌ اند و آدا خانواده قبرسی‌ اش را نمی‌ شناسد “او یک بچه بریتانیایی است” اما آمدن خواهر مادرش، مریم، حقیقت را آشکار می‌ کند.

بررسی کتاب جزیره درختان گمشده

در سال 1974 قبرس، دفنه و کوستاس عاشقان ممنوعه بودند. ملاقات های مخفیانه این زوج در میخانه ای به نام The Happy Fig که توسط مالکان دلسوز اداره می شود، برگزار شد. وقایع فاجعه باری که در پی می آیند توسط طوطی ساکن چیکو و درخت انجیر که در وسط ساختمان رشد می کند تماشا می شده است.

این درخت است که ادعای روایت سوم را دارد، نهالی که توسط گیاه‌ شناس کوستاس چیده شده و در حیاط خلوت جدید انگلیسی‌ شان دوباره کاشته شده و در کنار آدا رشد می‌ کند. انجیر بعدها شاهد پدر و دختر غمگین است و بلندگوی تاریخ قبرس است که بی‌ احتیاطی و ریاکاری انسان را روشن می‌ کند.


حتما بخوانید : برجسته ترین رمان های دنیا


در حالی که کوستاس دلشکسته به طور بی نتیجه دور نوجوان ساکتش حلقه می زند، خاله مریم با دو چمدان منقش به عکس های مرلین مونرو و دستور العمل هایی به اندازه کلمات قصار، با بافتن و باز کردن موهایش و هرگز نمی داند که چه زمانی به کارش اهمیت می دهد، وارد می شود.

هر فرهنگی خاله ای مثل او دارد. مریم زمزمه می کند و تلویزیون را خاموش می کند: «نشانه های آخرالزمان». آدا بدون اینکه نگاهش را از روی تلفنش بردارد، می‌گوید: «این تغییرات آب و هوایی است.» او نقطه مقابل برتری نوجوانی آدا است و زنان در نهایت در زمان تغییر در آسیب پذیری یکدیگر آینه می شوند. مریم می گوید: «من یائسگی را مقصر می دانم. من همیشه مرتب و منظم بودم… دیگر نمی‌ خواهم تمیز کنم.»

خلاصه کتاب جزیره درختان گمشده

جزیره درختان گمشده از ما سؤالات مهمی در مورد از دست دادن خانه، در مورد مقابله و اسرار می پرسد. ما که مهاجریم با دیروزهایمان چه می کنیم؟ فرزندان ما چگونه تحت تأثیر درد ما هستند؟ آدا فرهنگ قبرسی ندارد و آنچه از دست رفته او را زخمی می کند. شافاک پیشنهاد می کند که آسیب های نسلی اجتناب ناپذیر است، و برداشتی از افسردگی ارائه می دهد که برای بسیاری از جوامع احساس آشنایی دارد.

ما از خوشبختی می ترسیم. از دوران کودکی به ما می آموزند که به ازای هر لقمه رضایت، رنجی به دنبال خواهد داشت…» من این رمان را در یورو 2021 خواندم و به ترس از خوشبختی فکر کردم، در انگلستانی که توسط نژادپرستی که بسیاری می دانستند می ترسم. رتبه دوم را دنبال کنید در دنیای تخیلی شافاک، پس از آنکه خشونت «انجیر شاد» را ویران می‌کند، دفنه و کوستاس برای اولین بار عشق می‌ورزند.

پاک کردن گزنه‌ ها در تپه‌ ای پشت میخانه، شورش کوچک امیدوارکننده خودشان علیه ناامیدی. اما این یک داستان عاشقانه برای افراد جوان نیست. چند دهه بعد، مادر آدا ممکن است سعی کند وقایع دردناک را از فرزندش دور نگه دارد، اما شافاک به درستی اصرار دارد که خوانندگانش شاهد ویرانی واقعی زندگی استعماری باشند.

با توجه به تمایل شافاک به دنیای طبیعی، با صفحات کامل از جزئیات سر به فلک کشیده در مورد پرندگان آوازخوان یا پروانه ها، این جمله گاه و بیگاه کلیشه ای شگفت انگیز بود. هیچ نویسنده درخشانی هرگز به شخصیت او نیاز ندارد تا در اتاقی “مانند یک حیوان در قفس” قدم بگذارد. مخصوصاً وقتی که او به زیبایی یک ملکه مورچه کوچک را گرامی می دارد؛ در اینجا او جفت گیری کرد و بال هایش را جوید که انگار لباس عروسی را کنار گذاشته است.


پیشنهاد مطالعه : نقد کتاب عادت های اتمی


تجسم درخت انجیر یک نوشته شگفت انگیز است، وسیله ای که من نگران بودم ممکن است این متن بزرگسالان را نوزادی کند و هر چه درخت «انسانی‌ تر» عشقش به کوستاس، احساسش بیشتر، حتی نگرانی‌ اش برای آدا جالب و خیلی لذت بخش است.

اما وقتی شافاک عمیق‌تر به زندگی درختی‌ اش می‌ رود، خواننده از صدای درخت لذت می‌ برد: گزارش از شرارت میان خرنوب و انجیر؛ دنیای زیرزمینی ریشه ها؛ تنوع زرق و برق دار زنبورها؛ نویز مداوم، بافت ها و آسیب پذیری یک اکوسیستم دائمی و هنگامی که پایان مطمئن و سرسخت رمان فرا رسید، تقریباً تمام تصمیمات شافاک معنی پیدا کرد و اشک مرا درآورد و با اعتماد به نفس داستان نویسی که هر تصمیمی برایش عمدی است، مرا به تعظیم وا داشت. این یک رمان زیبا است با همدلی سازش ناپذیرش وحشیانه ساخته شده است.

نقد و بررسی کتاب جزیره درختان گمشده

به نظر بنده که بیشتر کارهای شافاک را مطالعه کرده است این کتاب بهترین نوشته این نویسنده بزرگ می باشد. انقدر زیباست و انقدر در بخش های که نویسنده از زبان درخت صحبت می کند زیباست که هر خواننده ای می تواند با او همزاد پنداری کند و خود را در جایگاه درخت قرار دهد. داستان در این کتاب روان و ساده پیش می رود.

این کتاب می تواند شما را وادار کند که تا زمانی که به پایان نرسیده است آن را زمین نگذارید. این کتاب می تواند شما را وادار کند که بخش هایی که از زبان درخت بیان شده را دوبار بخوانید. به کسانی که به رمان های الیف شافاک علاقه دارند توصیه می کنم که هر چه زودتر شروع به خواندن این شاهکار این نویسنده بزرگ نمایند.

همانطور که قول داده بودیم، در این مقاله نقد کتاب جزیره درختان گمشده را از نگاهی متفاوت ارائه کردیم.

داستان های کوتاه و انگیزشی که مطمئنا از خواندن آنها لذت می برید را اینجا برایتان لیست کرده ایم.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد نقد کتاب جزیره درختان گمشده داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

One thought on “نقد کتاب جزیره درختان گمشده اثر الیف شافاک

  1. خیلی کتاب قشنگی بود، عاشق اون قسمت هایی از داستان شدم که از زبان درخت انجیر روایت میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.