نقد فیلم قهرمان اصغر فرهادی

آخرین به روزرسانی 19 اردیبهشت 1401 زمان مطالعه 5 دقیقه / 84 بازدید
نقد فیلم قهرمان اصغر فرهادی

فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی را دیده اید؟ دوست دارید نقد فیلم قهرمان اصغر فرهادی را بخوانید؟ مطالعه نقد فیلم قهرمان به شما کمک می کند تا فیلم سینمایی قهرمان و بازیگران آنرا بهتر بشناسید و با نقاط ضعف، قوت و نظر منتقدان درباره فیلم قهرمان آشنا شوید. البته مطالعه نقد فیلم قهرمان اصغر فرهادی جای دیدن فیلم اصلی را نمی گیرد و شما باید فیلم اصلی را حتما ببینید و این نقد و بررسي فيلم قهرمان به شما کمک میکند تا شما این فیلم را عمیق تر درک کنید؛

نقد فیلم قهرمان اصغر فرهادی

در مطلب قبلی بهترین سریال های تاریخ از نظر بینندگان را معرفی کردیم و اینجا قصد داریم به نقد فيلم قهرمان اصغر فرهادي بپردازیم؛ فیلم سینمایی قهرمان که در سال 1400 منتشر شد و توانست جوایز متعددی از جشنواره‌ های داخلی مثل جشنواره حافظ و جشنواره‌ های خارجی مثل جشنواره کن دریافت کند، آخرین ساخته اصغر فرهادی، کارگردان مشهور سینمای ایران است که در ادامه این مطلب ما در نیمکده قصد داریم به نقد و بررسی فیلم قهرمان بپردازیم.

عوامل فیلم قهرمان

فیلمنامه‌ قهرمان توسط خود آقای اصغر فرهادی به رشته‌ تحریر در آمده است، علی قاضی این فیلم را فیلم‌ برداری کرده و خود آقای فرهادی به همراه الکساندر ماله گی تهیه کنندگی کار را بر عهده داشته‌ اند.

نقد و بررسي فيلم قهرمان

بازیگران فیلم قهرمان شامل؛ امیر جدیدی در نقش رحیم، قهرمان داستان، محسن تنابنده در نقش بهرام طلبکار رحیم، فرشته صدر عرفایی در نقش رادمهر، سارینا فرهادی در نقش نازنین دختر بهرام، سحرگل دوست در نقش فرخنده و صالح کریمایی در نقش سیاوش، می‌ باشند.

خلاصه داستان فیلم قهرمان اصغر فرهادی

داستان فیلم سینمایی قهرمان در ارتباط با مردی به نام رحیم (با بازی‌ امیر جدیدی) است که به دلیل بدهی مالی هنگفت در زندان به سر می‌ برد. شروع داستان از زمانی آغاز می‌ شود که رحیم برای مرخصی دو روزه از زندان آزاد می‌ شود و طی این دو روز متوجه می‌ شود که نامزدش یک کیف حاوی مقدار زیادی پول پیدا کرده است.


برنده اسکار را بیشتر بشناسید : نقد و بررسی فیلم کودا


طی ماجرا‌هایی که در طول داستان اتفاق می‌ افتد، رحیم تصمیم می‌ گیرد از آن کیف پر از پول برای پرداخت بدهی‌ اش استفاده نکند و آن پول را به صاحبش برگرداند،؛ ادامه فیلم حول محور این کار خیرخواهانه و مشکلاتی که در ادامه برای رحیم پیش می‌ آید می‌ چرخد …

نقد فیلم سینمایی قهرمان

یکی از نقد‌هایی که به فیلم‌ قهرمان وارد شده است، این است که زن صاحب کیف زمانی که به خانه خواهر رحیم می‌ آید، به حالتی اضطراب‌ آمیز شروع به تعریف در ارتباط با زندگیش می‌ کند و به یکباره پس از دریافت کیف از داستان فیلم حذف می‌ شود!

نقد فیلم سینمایی قهرمان

این مسأله می‌ تواند یکی از نقاط ضعف فیلم سینمایی قهرمان باشد، به دلیل اینکه شخصیتی با اطلاعات بسیار زیاد و گوناگون به مخاطب تحویل می‌ شود و به یکباره از کل صحنه فیلم حذف می‌ شود!

این روش بمباران اطلاعات اضافه در قسمت‌ های دیگری از فیلم نیز مشاهده می‌ شود؛ مثلاً زمان‌ هایی که در فیلم به لکنت زبان پسر رحیم پرداخته شده است که چندان برای تماشا‌کنندگان فیلم خوشایند نیست!


حتما بخوانید : نقد کتاب چهار اثر از فلورانس


یکی دیگر نقاط ضعف فیلم سینمای قهرمان، این است که در دعوا‌های میان طلبکار رحیم که در واقع باجناق اوست و رحیم، هر از گاهی اشاراتی به همسر قبلی رحیم می‌ شود، به طوری که از لابه لای این حذف‌ ها می‌ توان دریافت که همسر سابق رحیم نقش بسیار بزرگی در اوضاع اکنون او داشته است.

اما به دلیل نامعلومی چنین فرد تأثیرگذاری در داستان حذف شده است و در هیچ قسمت از فیلم قهرمان او را نمایش نداده‌ اند و به جای معرفی چنین شخصیتی به نامزد جدید رحیم پرداخته شده است، که تنها و فقط نقش یک عاشق پیشه را در زندگی رحیم دارد.

با توجه به مسائل ذکر شده؛ عده بسیاری فیلم قهرمان را یک عقب‌ گرد آشکار برای اصغر فرهادی در نظر می‌ گیرند؛ فیلمی که به روش اشتباه ساخته شده است و نگاه تند و تیز فرهادی و مردم در زندگی طبیعی و حتی زندگی مجازی، فیلم سینمایی قهرمان را به یک اثر یک سویه تبدیل کرده است؛ یکی دیگر از نقدهای وارده به این فیلم؛ لهجه های بسیار بد شیرازی بازیگران فیلم است که لطمه زیادی به فیلم زده است.

نقد سریال بازی مرکب را حتما اینجا بخوانید؛

نظر منتقدان در مورد فیلم قهرمان

نظر منتقدان در مورد فیلم قهرمان

پیتر برد شاو در مجله‌ گاردین، از پنج ستاره، سه ستاره به این ساخته‌ اصغر فرهادی می‌ دهد و می‌ گوید:

قهرمان، عملکرد موفقیتش را مدیون بازی هوشمندانه‌ امیر جدیدی در نقش رحیم است؛ پدری طلاق‌ گرفته که تازه با مرخصی دو روزه از زندان آزاد شده و بابت بدهی حبس بوده‌ است. او مردی است با لبخندی درخشان و در عین‌ حال عجیب و همراه با ناامیدی؛ شبیه یکی از فرودستان آثار چارلز دیکنز.

نقد فیلم قهرمان توسط فراستی ؛ نظر فراستی در مورد فیلم قهرمان اینچنین است:

این فیلمی بیچاره و مفلوک است، بدتر از فروشنده، آنقدر مفلوک که جایزه را گدایی می‌ کند و بی‌ همه‌ چیز است. قهرمان یک تله‌ فیلم بسیار ضعیف و عقب‌ مانده‌ است.

مهدی تهرانی یکی از متقدان سینمانی ایران و استاد تمام مطالعات فیلم، در پاسخ به مسعود فراستی به شکل کنایه‌ آمیزی، در رابطه با فیلم قهرمان این گونه می‌ نویسد:

برخی آخرین فیلم فرهادی را گدایی برای جایزه عنوان کرده‌ اند. تلخند روزگار اینست که خود این افراد از زمره کسانی هستند که با یک توبه‌ نامه ۴۰ سال است سر دیگ سینمای ایران پلاس هستند و جایزه‌ بگیر محسوب می‌ شوند.

از دیگر ویژگی‌ های فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی می‌ توان به این موضوع اشاره کرد که در ۸ فیلم قبلی اصغر فرهادی، انتظاری که از به تصویر کشیدن دنیای بیرون داریم، برآورده نشده است و به جز دو سکانس شروع و پایان فیلم همه چیز غیر منتظره است.


پربازدیدترین : بهترین فیلم های 2021 از نظر منتقدان


اما در فیلم قهرمان به پیش بینانه‌ ترین شکل ممکن شیراز به تصویر کشیده شده است. در تمامی سکانس‌ های فیلم قهرمان ما انتظار این را داریم که صحنه‌ ای مانند صحنه تشکر از رحیم در خیریه را ببینیم؛ اما چنین چیزی نیست!

نگاهی به فیلم قهرمان {جنبه های مثبت}

اما باید گفت در کنار نقد‌های جدی که به این فیلم وارد شده است؛ هنوز فیلم قهرمان یک فیلم سینمایی اثرگذار است. انتخاب دقیق موقعیت‌ های مرکزی در فیلم و اینکه موتور اصلی و اساسی فیلم تقریباً در یک سوم پایانی آن روشن می‌ شود و جان می‌ گیرد، باعث می‌ شود این فیلم تأثیر خودش را بگذارد.

نگاهی به فیلم قهرمان

از دیگر نقاط قوت فیلم سینمایی قهرمان بازی درست و انتخاب بی‌ نظیر بازیگر نقش رحیم است؛ همانطور که نقادان مطر نیز این را قبول دارند؛ ‌امیر جدیدی که این نقش را بازی می‌ کند، تقریباً توانسته است است فیلم را نجات دهد به طوری که شما نمی‌ توانید هیچ هنرمند ایرانی دیگری را به جای رحیم تصور کنید.


پیشنهاد مطالعه : زیبا ترین فیلم های بالیوود


در قالب جوانی لاغر سیاه چهره که تقریباً حتی در لحظات جدی هم لبخندی از روی ابله بودن بر گوشه لبش است، فردی که به جز شرأفت چیز دیگری برایش نمانده است و آن را هم می‌ خواهند ازش بگیرند. از سایر بازیگرانی که باعث افزایش کیفیت این فیلم شده است، نقش آفرینی فوق العاده محسن تنابنده در جایگاه طلبکار است.

همانطور که قول داده بودیم، نقد فیلم قهرمان اصغر فرهادی را به زبانی ساده در اختیارتان قرار دادیم؛

مطمئنم از خواندن حکایت های کوتاه و آموزنده این مقاله لذت می برید؛

نقد فیلم سینمایی قهرمان اصغر فرهادی از نظر شما چیست؟

​حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد نقد فیلم قهرمان اصغر فرهادی داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.