نقد و بررسی سریال Squid Game

آخرین به روزرسانی 8 آبان 1400 زمان مطالعه 8 دقیقه / 295 بازدید
نقد سریال بازی مرکب

اگر سریال 9 قسمتی موفق نتفلیکس؛ اسکویید گیم را دیده باشید، مطمئنا مطالعه نقد سریال بازی مرکب برای شما بسیار جذاب است، چرا که اخیرا تمامی رسانه ها، شبکه های اجتماعی و محفل های دوستانه در مورد سریال بازی مرکب صحبت می کنند و همین موضوع باعث میشود که خواندن نقد سریال بازی مرکب ، یک دید متفاوتی از این مینی سریال جذاب و هیجان انگیز به شما بدهد. پس اگر شما هم مثل من سریال Squid Game را دیدید و جذب آن شدید، به هیچ عنوان نقد سریال بازی مرکب را در این مطلب از دست ندهید.

نقد سریال بازی مرکب (Squid Game)

یکی از بهترین مینی سریال های نتفلیکس که ممکن است فقط یک سریال وحشتناک کره ای با نامی عجیب و مفهومی خشن و آزاردهنده باشد ولی اگر نقد و بررسی سریال بازی مرکب را تا انتها بخوانید، چیزهای بیشتری را در این خصوص متوجه خواهید شد.

احتمالا تا به حال نام “بازی ماهی مرکب” را شنیده اید؛ یک طنز اجتماعی تاریک که در آن افراد فقیر ناامید وسوسه میشوند تا در بازی های کودکانه با خطرات مرگبار برای شانس بردن یک جایزه نقدی متحول کننده زندگی کنند. در ادامه ابتدا در مورد شبکه تلویزیونی نتفلیکس که این سریال را ارائه کرده است صحبت کوتاهی میکنیم و در ادامه به نقد و بررسی سریال ماهی مرکب پرداخته ایم.

به گفته نتفلیکس، از زمان اولین نمایش آن در 17 سپتامبر در سرویس استریم، این برنامه به یک جنون آنلاین تبدیل شده است، میم ها و تئوری های طرفداران را برانگیخته و در 70 کشور جهان، از جمله ایالات متحده، به نمایش شماره 1 در استریمر تبدیل شده است.

ممکن است هرگز در دوره سریال ها دیگر اثری مانند «بازی تاج و تخت» نداشته باشیم، اما در بحبوحه گسترش محتوا، جریان یا موارد دیگر، هنوز هم می‌تواند یک شگفتی واقعی دهان به دهان ظاهر شود و این همان چیزی است که در مورد «بازی ماهی مرکب» اتفاق افتاد، که تقریبا هیچ مطبوعات یا بازاریابی در ایالات متحده قبل از شروع خود دریافت نکرد.

این سریال به لیست اخیر سریال های موفق خارجی برای ایالت نتفلیکس (از جمله «Money Heist») می‌ پیوندد و احتمالاً تا زمانی که مردم به دوستان خود میگویند تماشا کنند، در صدر گفتگوهای فرهنگ روزمره باقی خواهد ماند.


پرمخاطب ترین مطلب نیمکده؛ انواع ژانر فیلم


در این مینی سریال کره ای 9 قسمتی، احساسی درونی، ابتدایی و دور از ذهن وجود دارد که در عین حال وحشت و اختلالات روانی عمیقی را به همراه دارد. قهرمان داستان گی هون، پدری مطلقه است که کمی منحط و قمارباز است. او با مادر سالخورده‌ اش زندگی می کند و گهگاه پول‌ های او را می‌ دزدد!

بررسی فیلم اسکویید گیم

پس از یک روز بد وحشیانه، گی هون توسط یک مرد جوان با کت شلواری مرتب در مترو روبرو میشود که به او فرصتی میدهد تا با بازی کردن پول بدست آورد. پس از آن، به آنها یک کارت ویزیت داده می شود و از آنها دعوت میشود تا برای ثبت نام در یک مسابقه تغییر زندگی با شماره تماس بگیرند.

به نظر میرسد این معامله بیش از حد خوب است که واقعیت داشته باشد، اما گی هون و همچنین 455 شرکت کننده دیگر این قمار را می پذیرند. پس از پذیرش، گی هون به جزیره‌ای متروکه (یا بهتر است بگوییم با گاز گرفتگی و ربوده شدن) فرستاده میشود. در میان آنها دوست دوران کودکی او سانگ وو است، بچه باهوشی که از محله بیرون آمد، فقط برای دزدی و اختلاس، او را تحت تعقیب و بدهکار گذاشت.

بازیکنان یک قرارداد مبهم برای شرکت در بازی‌ها امضا میکنند و با چراغ سبز چراغ قرمز شروع میکنند، اما اگر زمانی که قرار نیست حرکت کنند، با تفنگ تک تیرانداز کشته میشوند. آن وقت است که مخاطرات بازی واقعاً واقعی میشوند: اگر هر یک از بازی‌ ها را ببازید یا از بازی امتناع کنید، می میرید!

به بازیکنان فرصتی داده میشود که بروند، اما جایزه 45.6 میلیاردی (معادل نزدیک به 39 میلیون دلار) و وحشت‌ های زندگی خودشان، بسیاری را بازگرداند. به زودی بازیکنان نه تنها از مردن به دست استادان بازی، بلکه توسط یکدیگر می ترسند، زیرا بدترین بخش های طبیعت انسان ظاهر میشود.

نقد و بررسی سریال ماهی مرکب

ماهی مرکب که یکی از بهترین مینی سریال های نتفلیکس است، بلافاصله تداعی کننده فیلم ها، نمایش ها و کتاب های مشابهی است از جمله فیلم ژاپنی “Battle Royale” محصول 2000؛ درباره بچه هایی که توسط یک دولت تمامیت خواه مجبور به مبارزه تا سرحد مرگ شده اند. همانطور که استادان بازی بارها می گویند، همه آنها حضور در آنجا را انتخاب کردند. اما وقتی تنها گزینه دیگر آنها بازگشت به زندگی پر رنج است که بدتر است، واقعاً چگونه یک انتخاب است؟

مینی سریال بازی مرکب به شدت از نابرابری های اقتصادی جامعه انتقاد میکند، به خصوص که کنترل کنندگان و تماشاگران ثروتمند پشت بازی فاش میشوند. کره جنوبی هدف خاصی را دنبال می کند، یک فراری از کره شمالی شخصیت اصلی است که با تاسف می گوید برای یک زندگی بهتر در جنوب از شمال فرار کرده است، فقط برای یافتن ناامیدی مشابه، اما در سال 2021 جهانی است، به خصوص که همه گیر ویروس کرونا به آن مبتلا شده است. بسیاری از بی عدالتی ها را آشکار کرد.

بازی‌ های فوق‌ العاده درام را اوج میبخشد، به‌ ویژه لی، که گی‌ هون را علی‌ رغم ایرادات فراوانش به‌شدت دوست‌ داشتنی میکند. همه شخصیت‌ ها دچار آسیب‌ ها و دگرگونی‌ های عظیم میشوند و بازیگران به چالش کشیدن احساسات باورپذیر در محیطی باورنکردنی برمیخیزند. بخش بزرگی از موفقیت سریال در زیبایی دراماتیک و چشم نواز آن نهفته است.


مطلب مرتبط؛ حکایت های کوتاه و آموزنده


کارگردان، هوانگ دونگ هیوک، دنیای سورئال و رنگارنگ بازی های مرگبار را مانند پس زمینه یک بازی ویدیویی، همه اشکال و اندازه های اغراق آمیز و لبه های خشن که پیکسل ها را تداعی می کند، نقاشی میکند. در کنار خیابان های خاکستری و تاریک سئول، جایی که بسیاری از شخصیت ها در آن زندگی می کنند، این احساس وجود دارد که بازیکنان هنگام ورود به بازی از آن عبور کرده اند.

داستان squid game

چیزی که این سریال را برای تماشا مناسب میکند، این است که هوانگ چقدر خوب از گام‌ های بلند و صخره‌ ها برای اعتیادآور کردن سریال استفاده میکند و این نقطه روشنی در نقد سریال اسکویید گیم به حساب می آید. تقریباً بیشتر از هر سریال اصلی نتفلیکس، پایان هر قسمت شما را به کلیک روی “قسمت بعدی” اغوا می کند.

هر کدام تقریباً یک ساعت کامل است، اما آنها هرگز احساس کسل کننده به شما نمی دهند، مانند بسیاری از سریال های پخش این روزها. سریال جدید اسکوئید گیم مطمئناً آزاردهنده است، اگرچه خشونت و بداخلاقی آن هرگز به سطوح خونین «مردگان متحرک» نمی رسد، در عوض بر یک وحشت روانی موذی تکیه می کند که شاخک هایش را دور شما می پیچد.

نقد فیلم بازی مرکب

تلاش برای پیش‌ بینی حس پخش بعدی میتواند در عصر کنونی تلویزیون یک کار احمقانه باشد، اما یافتن چیزی بدون ستاره‌ های فهرست A، بودجه‌ های بازاریابی هنگفت یا ویژگی‌ های معمول تلویزیون «پرستیژ» که با بسیاری از تلویزیون‌ ها ارتباط برقرار میکند، لذت واقعی است. این سریال موفق کره ای ممکن است بسیار محبوب باشد زیرا ما در یک لحظه کاملاً تیره در تاریخ هستیم، اما ارتباط بر سر چیزی ناراحت کننده بهتر از عدم ارتباط است. 

در پایان سریال، مخاطبان مطمئناً نگاه متفاوتی به جامعه خواهند داشت. هر قسمت از سریال بازی مرکب مملو از هیجان‌ هایی است که بینندگان را در لبه صندلی‌ هایشان رها میکند و گاهی اوقات مخاطب را از توجه به نکات پنهان در دید آشکار که پاسخ‌ هایی به حفره‌های طرح را نشان میدهد کور میکند.

نقد سریال اسکویید گیم

به یک معنا، سریال بازی ماهی مرکب خود یک بازی است و به مخاطب اجازه می دهد تا نکات را قبل از آشکار شدن پیچش ها کنار هم بگذارد، در حالی که یک شخصیت وجود دارد که به عنوان “شخصیت اصلی” در نظر گرفته میشود، همه بازیگران سریال squid game نقش مهمی در خط داستان دارند. هر کدام به دقت فرموله شده اند تا احساسات مخاطب را جلب کنند. در واقع بازیگران بازی مرکب نقش خود را فوق العاده ایفا کردند و باعث شدند احساساتی مانند خشم، غم و ناباوری ناخودآگاه از بیننده بیرون بیاید.

در حین تماشای سریال اسکوئید گیم ، می توانید از خودتان انتظار داشته باشید که برخی از شخصیت ها را نفرین کنید، در حالی که برای برخی دیگر آرزوی آرامش دارید. بسیاری از بازیگران در داستان فیلم بازی مرکب به سوژه های داغ تبدیل شدند و طرفداران زیادی در حساب های رسانه های اجتماعی خود به دست آوردند.


نتیجه گیری نهایی تیم نیمکده

در این مطلب سعی کردیم نقد و بررسی سریال squid game را ارائه دهیم و با این که نقدهای سریال بازی مرکب بسیار است و هر کس در مورد این سریال به شکل متفاوتی صحبت کرده است، شما می توانید حقایق سریال بازی مرکب را به همراه نقد کامل سریال بازی مرکب در این مطلب یکجا و به صورت خلاصه مطالعه کنید.

اگر فیلم باز هستید، حتما فیلم بی نظیر “nobody” را دیده اید، پس همین الان اینجا نقد فیلم nobody را بخوانید.

​حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد نقد سریال بازی مرکب داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

4 thoughts on “نقد و بررسی سریال Squid Game

  1. چه خوب که الان تو اینترنت همه چیزو میشه پیدا کرد. قبلنا باید کلی میگشتیم تا چیزی رو که میخوایم یاد بگیریم و دنبالشیم پیدا کنیم یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه! ولی خداروشکر الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو نت ریخته. خلاصه که دمتون گرم خیلی برام مفید بود.

    1. سلام دوست عزیز
      واقعا چیزی که میگید درسته و اینکه در آینده که دنیای متاورس بیشتر رشد کنه و بین عوام جا بیوفته، این دسترسی ها افزایش پیدا میکنه؛ تا جایی که دنیا به دو بخش مجازی و واقعی تقسیم میشه که باهم در ارتباطند.
      امیدوارم بازهم مطالب نیمکده براتون مفید واقع بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.