نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده

آخرین به روزرسانی 17 اسفند 1400 زمان مطالعه 5 دقیقه / 162 بازدید
نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده

اگر اخیرا ارتودنسی کردید و قصد دارید نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده را به زبان ساده یاد بگیرید، این مطلب دقیقا برای شماست. در ابتدا باید گفت که نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده بسیار ساده است و با چند قانون ساده می توان برای مراقبت از دندان ارتودنسی شده اقدام کرد، بنابراین ما در این مطلب نیمکده تصمیم گرفتیم تا نکاتی را در مورد چگونگی مراقبت از دندان های ارتودنسی شده به شما آموزش دهیم، که هیج جایی گفته نشده! پس همه چیز درباره مراقبت های ارتودنسی ثابت را اینجا یاد بگیرید؛

نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده

بهداشت دهان در ارتودنسی بسیار مهم است، چرا که دهان و دندان ها مستعد پوسیدگی هستند پس باید مراقبت های حین درمان ارتودنسی را یاد بگیرید و در طول دوره درمان، آن ها را رعایت کنید. قطعا هیچ کس دوست ندارد زمانی که درمان ارتودنسی به پایان می رسد و پلاک ها از دهان خارج می شوند، دندان های پوسیده و لکه دار داشته باشد، پس باید در طول دوره درمان مراقبت های ارتودنسی را جدی بگیرید تا بعد از باز کردن براکت های ارتودنسی، در عین زیبایی دندان هایتان، از سالم بودن آن ها نیز اطمینان داشته باشید.


حتما بخوانید : چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم


غرغره کردن آب پس از خوردن مواد غذایی قبل از مسواک و یا زمانی که دسترسی به مسواک نداریم، مسواک زدن مداوم پس از هر وعده غذایی و همچنین قبل از خواب، استفاده از مسواک مناسب دندان های ارتودنسی شده، نخوردن مواد غذایی سفت و … همگی جزو روش های مراقبت از دندان ارتودنسی شده هستند، ولی در ادامه بیشتر و دقیق تر به شما می گوییم که مراقبت از دندان های ارتودنسی شده دقیقا چگونه است؛

چگونه از دندان های ارتودنسی مراقبت کنیم؟

مراقبت از دندان های ارتودنسی شده

1) غرغره کردن آب بلافاصله بعد از خودن مواد غذایی و به خصوص میان وعده ها قبل از زدن مسواک

2) غرغره کردن آب زمانی که به هر دلیلی به مسواک دسترسی نداریم؛ برای خارج کردن حداکثری مواد غذایی از دهان

3) استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی که نرم است و معمولا برس های میانی در آن ها کوتاه تر است تا وقتی به روی دندان ها کشیده می شود، همزمان هم دندان ها و لثه را تمیز کند و هم براکت های روی دندان را تمیز نماید.

4) استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی بسیار مهم است؛ ما هر کاری که بکنیم، بازهم به دلیل وجود براکت ها، نمی توانیم تمامی سطوح در تمامی جهات را در هر بار مسواک زدن تمیز کنیم و بعضا جرم لای دندان های ما به وجود می آید، ولی با استفاده از نخ دندان، می توانیم از پوسیدگی دندان ها در زمان ارتودنسی جلوگیری نماییم.


پربازدیدترین : بهترین دندانپزشک تهران از نظر مردم


5) سعی کنید در هر بار مسواک زدن، سطوح خارجی دندان، سطوح داخلی، روی براکت ها، بالا و پایین براکت ها و روی سطح دندان ها را مسواک کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه مواد غذایی و جرمی روی آن ها باقی نمانده باشد.

6) همیشه در انتهای مسواک زدن، با مسواک خالی و بدون خمیر، روی زبان را مسواک کنید تا جرمی روی آن باقی نماند. این کار همچنین به این که دهان ما بوی بدی در طول روز نگیرد نیز کمک بسیاری می کند.

مراقبت از دندان ارتودنسی شده

7) استفاده از دهان شویه ها و خمیردندان های حاوی فلوراید، می تواند در کاهش پوسیدگی دندان ها تاثیر زیادی داشته باشد.

8) مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی نیز در نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده حائز اهمیت است؛ چراکه دکترها در زمان معاینه، با چک کردن و تمیز کردن دندان ها، از ایجاد پوسیدگی جلوگیری می کنند و یا شما را برای رعایت بیشتر بهداشت در زمان ارتودنسی ترغیب می نمایند.


پیشنهاد مطالعه : بهترین دکترهای ارتودنسی تهران


9) یکی دیگر از مراقبت هاي ارتودنسي این است که شما در حین درمان، حتما از خوردن چیزهای شیرین و چسب ناک مثل گز، سوهان، آب نبات، انواع شکلات و … اجتناب کنید.

10) برای خوردن چیزهای سفت مثل هویز، سیب، آجیل و … نیز باید یا با دندان های آسیابتان قطعه های کوچکی را خرد کنید و بخورید و یا مثلا می توانید سیب را رنده کنید و سپس میل کنید تا مشکلی برای براکت ها ایجاد نکنید.


از آنجایی که بهداشت دهان در ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است، باید نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده را بلد باشید، پس در این مطلب سعی کردیم نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی را به زبان ساده در قالب نکته به شما آموزش دهیم.

حال که مطمئنا اینکه چگونه از دندان های ارتودنسی شده مراقبت کنیم را یاد گرفته اید، به سادگی از دندان های خود در برابر پوسیدگی محافظت خواهید کرد.

همچنین اگر دوست دارید راه های داشتن لبخند زیبا را هم بدانید، این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم؛

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.