قهوه نسل سوم چیست {ویژگی ها}

آخرین به روزرسانی 25 خرداد 1401 زمان مطالعه 10 دقیقه / 77 بازدید
قهوه نسل سوم چیست

آیا می دانید قهوه نسل سوم چیست و قهوه ساز های نسل سوم کدامند؟ این که قهوه نسل سوم چیست و چه ویژگی هایی دارد را به علاوه تفاوت قهوه‌ نسل سوم و اسپشیالیتی و بسیاری نکات جالب دیگر درباره قهوه نسل ۳ را در این مطلب مورد بررسی قرار دادیم و حاصل آن یک محتوای مختصر شده است که به زبان ساده به اینکه قهوه نسل سوم چیست پرداخته است، پس اگر شما هم مثل من به قهوه علاقه دارید، مطمئنا جذب این مطلب خواهید شد؛

قهوه نسل سوم چیست

حتماً اصطلاح قهوه نسل سوم به گوشتان خورده است و شاید بار‌ها از خود پرسیده باشید که منظور از قهوه نسل سوم چیست و یا چه تفاوتی با سایر قهوه‌ ها دارد، یا چرا اصلا چنین نامی بر زبان آورده می شود؟!


پربازدیدترین : حقایق جالب در مورد قهوه


به همین خاطر در این مطلب قصد ما بر این است که به ارائه توضیحاتی در ارتباط با همین موضوع بپردازیم، تا بتوانیم آشنایی کوتاهی با نسل‌ های قهوه، خصوصاً قهوه‌ های نسل سوم برای شما ایجاد کنیم؛ پس تا پایان این مطلب همراه نیمکده بمانید.

تاریخچه‌ نسل‌ های قهوه

برای آشنایی با هر چیزی ابتدا باید تاریخچه‌ آن را بدانیم تا بتوانیم بهتر و کامل‌ تر درکش کنیم، به همین دلیل اینجا می‌ خواهیم، تاریخچه کوتاهی در ارتباط با انواع قهوه‌ ها و روند تغییر نسل های قهوه ارائه دهیم. اگر بخواهیم تاریخچه قهوه را به سه قسمت (یعنی همان نسل اول، نسل دوم و نسل سوم) تقسیم‌ بندی کنیم؛ می‌ توان گفت نسل اول قهوه مربوط به سال‌ های اول مصرف این ماده در کل جهان است که از سال ۱۹۶۶ شد و تا صنعتی شدن تولید قهوه ادامه پیدا کرده است.

قهوه ساز های نسل سوم

اما در نسل دوم، صنعت قهوه رشد زیادی پیدا کرد و شرکت‌ هایی مثل استارباکس یا سایر فروشگا‌ه ها در ارتباط با این کالا شروع به فعالیت و فروش محصولات بر پایه‌ قهوه کرده‌ اند و قطعا با توجه به این تغییرات در این دوره تعداد کسانی که قهوه می خوردند، هم بیشتر شد؛ اما با ایجاد قهوه‌ نسل سوم و شروع تولید آن انگار نوعی انقلاب در صنعت قهوه و قهوه نوشی به وجود آمد.


حتما بخوانید : مواد غذایی کاهش دهنده وزن


باید گفت قهوه‌ نسل سوم، قهوه‌ ای است که از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به نسل های قبلی (اول و دوم) برخوردار می‌ باشد و همچنین روش‌ ها و متد‌های جدید‌تری نسبت به دو نسل قبلی در دم کردن آن مورد استفاده قرار می‌ گیرد و همین باعث تمایز زیاد قهوه نسل سوم با نسل های قبلی شده است.

ویژگی‌ های اساسی قهوه‌ نسل سوم

تفاوت قهوه نسل سوم با سایر نسل ها در این است که قهوه نسل سوم کیفیت بسیار بالایی دارد، اما یکی دیگر از وجه تمایز‌های مهمی که میان قهوه نسل سوم و نسل‌ های دیگر وجود دارد، این است که این قهوه در افراد احساس خاص و یونیک بودن ایجاد می‌ کند و باعث می‌ شود که خاطره مصرف آن قهوه به شکل داستانی به یادماندنی، در ذهن افرادی که آن قهوه را نوشیده‌ اند، پایدار و همیشگی باقی بماند.

تفاوت قهوه‌ نسل سوم و اسپشیالیتی

قهوه نسل سوم تنها یک قهوه نیست! به عبارتی دیگر زمانی که ما یک فنجان قهوه‌ نسل سوم می‌ نوشیم، از چیزی که به آن علاقه داریم یک برداشت ذهنی انجام می‌ دهیم، اما اگر بخواهیم در ارتباط با قهوه اسپشیالیتی توضیح دهیم، باید بگوییم قهوه‌ هایی که با امتیاز ۶۰ در بازار موجود هستند، قهوه‌ های تجاری و قهوه‌ هایی که امتیاز بالای هشتاد دارند، قهوه‌ های اسپشیالیتی محسوب می‌ شود که این امتیاز دهی با توجهی به عواملی مثل آب، خاک، هوا، شرایط رشد قهوه و مواردی از این قبیل انجام می‌ پذیرد.


پیشنهاد مطالعه : بهترین دمنوش برای خواب راحت


لازم به ذکر است قهوه‌ های اسپشیالیتی نسبت به قهوه‌ های تجاری از قیمت بسیار بالاتری نیز برخوردار هستند؛ اگر بخواهیم توضیح کوتاهی هم در ارتباط با نحوه تولید قهوه‌ های اسپشیالیتی بدهیم؛ باید بگوییم دانه‌ های قهوه‌ های اسپشیالیتی، از نوع عربیکا هستند و درخت این قهوه سه الی چهار سال بعد از کاشته شدن، برای اولین بار میوه قرمز قهوه را می‌ دهد (شاید دلیل گران بودن این قهوه نسبت به قهوه‌ های دیگر هم همین موضوع باشد) که برای برداشت دانه‌ های قهوه آماده هستند.

قهوه نسل ۳

بعد از برداشت قهوه، مهمترین قسمت آن فرآوری قهوه است؛ که از خراب شدن دانه‌ های قهوه در زمان‌ های طولانی، جلوگیری می‌ کند؛ دانه‌ های قهوه را می‌ توان با روش‌ های خشک، نیمه خشک و مرطوب فرآوری کرد تا به یک قهوه‌ اسپشیالیتی مناسب تبدیل شوند.

تولید قهوه ساز‌های نسل سوم

با رشد و رونق گرفتن قهوه‌ های نسل سوم و استفاده افراد بیشتری از این قهوه‌ ها نیاز به دستگاه‌ های قهوه‌ سازی بود، که بتوانند کیفیت و شرایط تولید قهوه‌ های نسل سوم را به بهترین شکل فراهم کنند؛ به همین دلیل قهوه ساز‌های جدیدی ابداع و تولید شدند که تفاوت‌ های زیادی با قهوه ساز‌های قبلی داشتند.


توصیه سردبیر : همه چیز درباره استارباکس


یکی از تفاوت‌ های این قهوه ساز‌ها با سایر قهوه ساز‌های قبلی این است که آن‌ها قهوه را در مدت زمان خیلی کمتری تولید می‌ کنند، این قهوه ساز‌ها شامل قهوه ساز ایزو پرس، قهوه ساز کمکس، قهوه ساز سایفون، قهوه ساز دریپ کافی و قهوه ساز v۶۰ می‌ باشند.

قهوه نسل سوم

لازم به ذکر است برای استفاده از مغازه کمکس باید حتماً از فیلتر کاغذی مخصوص استفاده کرد و همچنین نکته حائز اهمیت دیگر این است که برای قابل حمل بودن قهوه ساز‌های نسل سوم شما باید به جنس قهوه ساز دقت کنید؛ به طور مثال چون قهوه ساز‌های ایزو پرس شیشه‌ ای نیستند، شما خیلی راحت می‌ توانید آن را حمل کنید و نگران شکستنشان نباشید.

قهوه‌ اسپشسالیتی و نسل دوم

تا اینجا، در ارتباط با مسائل متنوعی از جمله انواع نسل‌ های قهوه، قهوه اسپشیالیتی، تفاوت قهوه اسپشیالیتی و نسل سوم و ویژگی‌ های آن صحبت کردیم، اما سؤالی که در این خصوص ممکن است به ذهن ما برسد، این است که آیا میتوان قهوه اسپشیالیتی را به عنوان قهوه نسل دوم در نظر گرفت، یا نه؟

در پاسخ می توان گفت که بیشتر قهوه‌ های نسل سوم، به قهوه اسپشیالیتی ربط داده می‌ شوند، اما اگر بگوییم قهوه نسل سوم بیشتر در زمینه‌ ارتباط مشتری و قهوه مشهود است، می‌ توان از نظر تئوری گفت قهوه‌ ای نسل دوم نیز به خصوص است.

قهوه نسل چهارم

قهوه نسل سه

همانطور که پس از ایجاد قهوه نسل اول، قهوه‌ نسل دوم نیز ایجاد شد و پس از قهوه نسل دوم قهوه‌ای به نام قهو‌ه نسل سوم پای به دنیای قهوه‌ ها گذاشت.


مطلب مرتبط : خواص و فواید شکلات تلخ


می‌ توان گفت بدون شک در آینده نیز شاهد تغییرات و تحولاتی در زمینه قهوه خواهیم بود و کلمه قهوه نسل چهارم معنای خود را پیدا خواهد کرد؛ البته در زمان حال هم بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران فکر می‌ کنند که قهوه نسل چهارم، معنای خودش را بیشتر در جنبه‌ های علمی پیدا خواهد کرد.

امیدواریم کامل متوجه شده باشید که قهوه نسل سوم چیست و چه ویژگی هایی دارد.

رازهایی درباره کوکاکولا وجود دارد که مطمئنا از فهمیدن آنها تعجب خواهید کرد!

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد اینکه قهوه نسل سوم چیست داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.