چگونه رژیم سم زدایی بگیریم؟

آخرین به روزرسانی 15 شهریور 1400 زمان مطالعه 12 دقیقه / 238 بازدید
رژیم غذایی سم زدایی بدن

رژیم غذایی سم زدایی بدن یا همان ‏detox در حال حاضر ‏از همیشه محبوب‌ تر است. رژیم غذایی سم زدایی بدن ادعا دارد که خون شما را تمیز میکند و سموم مضر را از بدن شما حذف میکند، ولی کاملا مشخص نیست که آنها چگونه این کار را انجام می‌ دهند، چه ترکیبات خاصی قرار است حذف کنند. این یک بررسی دقیق از رژیم غذایی سم زدایی از بدن و اثرات آنها بر روی سلامتی بدن است.

رژیم غذایی سم زدایی بدن

در مطلب قبلی در مورد وضعیت خواب و تاثیر آن در سلامتی صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم در مورد رژیم غذایی جهت سم زدایی بدن صحبت کنیم و ببینیم رژیم سم زدایی چیست و سم زدایی بدن با رژیم غذایی کار اصولی و مناسبی است یا خیر پس تا انتها با نیمکده همراه بمانید.

سم زدایی چیست؟

سم زدایی بدن با رژیم غذایی به طور کلی مداخلات غذایی کوتاه‌ مدت هستند که برای از بین بردن سموم از بدن شما طراحی شده‌ اند. رژیم غذایی سم زدایی شامل یک دوره گرسنگی و سپس رژیم غذایی سفت و سخت میوه، سبزیجات، آب‌ میوه و آب است. گاهی اوقات این رژیم شامل گیاهان دارویی، چای، مکمل‌ ها، و تمیز کننده‌ های روده بزرگ نیز میشود.

رژیم غذایی سم زدایی از بدن

ادعا میشود که:

 • مواد غذایی سالم به بدن خود بدهید.
 • با چیزی نخوردن به اندام های خود استراحن دهید.
 • کبد خود را تحریک کنید تا از شر سموم خلاص شود.
 • حذف سم را از طریق مدفوع، ادرار و عرق افزایش دهید و گردش خون را بهبود بخشید.

درمان‌ های سم زدا اغلب به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی در محیط و یا رژیم غذایی توصیه میشوند. اینها شامل آلاینده‌ ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و دیگر ترکیبات مضر هستند.

همچنین گفته میشود که رژیم غذایی برای سم زدایی بدن به مشکلات سلامتی مختلف از جمله چاقی، مسائل گوارشی، بیماری‌ های خود ایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ و خستگی مزمن کمک میکنند.

با این حال تحقیقات انسانی در مورد رژیم سم زدایی کم است و تعداد انگشت شماری از مطالعاتی که وجود دارند به طور قابل‌ توجهی ناقص هستند.

رایج‌ ترین راه‌ های سم زدایی

راه‌ های زیادی برای انجام اصلاحات ساده‌ تر در رژیم سم زدایی وجود دارد که از خوردن صبحانه تا خوردن غذا متغیر است. اکثر این رژیم ها حداقل شامل یکی از موارد زیر هستند.

چگونه رژیم سم زدایی بگیریم

 • رژیم به مدت ۱ تا ۳ روز
 • از تمام غذاهای آلرژی زا دوری کنید.
 • نوشیدن تنها مایعات ویژه مثل آب لیمو.
 • از مکمل‌ ها و یا گیاهان دارویی استفاده کنید.
 • نوشیدن آب‌ میوه و سبزیجات تازه، آب و چای.
 • استفاده از ملین‌ ها، تمیز کننده‌ های روده بزرگ و ورزش منظم.
 • به طور کامل الکل، قهوه، سیگار و شکر تصفیه‌ شده را حذف می‌ کند.
 • از بین بردن غذاهایی شامل فلزات سنگین، آلاینده‌ ها و مواد آلرژی‌ ها زا .

نکته : رژیم های غذایی سم زدا از نظر شدت و مدت متفاوت هستند. راهنمای غذایی روزانه بگیرید که برای شما درست شده باشد.

کدام سموم از بین می روند؟

رژیم غذایی مناسب برای سم زدایی بدن به ندرت سموم خاصی را که قصد حذف آنها را دارند، شناسایی میکنند. مکانیسم‌ هایی که توسط آنها کار میکنند نیز نامشخص هستند. در واقع هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که رژیم غذایی سم زدا هر گونه سم را از بدن شما حذف میکند.

سم زدایی بدن با رژیم غذایی

چیزی که بیشتر مشخص است، بدن شما قادر به پاک کردن خود با کبد، مدفوع، ادرار و عرق است. کبد شما مواد سمی را بی‌ ضرر میسازد و سپس آنها را از بدن شما دفع میکند. به طور کلی شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد که رژیم غذایی برای سم زدایی از بدن به حذف هر یک از این ترکیبات کمک میکند.

این رژیم ها چقدر موثر هستند؟

برخی افراد احساس تمرکز و انرژی بیشتری در طول و بعد از رژیم سم زدایی میکنند. با این حال این سلامتی بهبود یافته ممکن است به سادگی به خاطر حذف غذاهای فرآوری شده، الکل و دیگر مواد ناسالم رژیم غذایی شما باشد.

همچنین ممکن است ویتامین‌ ها و مواد معدنی که قبلا وجود نداشتند را دریافت کنید. با این وجود، بسیاری از مردم احساس بسیار بدی در طول دوره سم زدایی دارند.

اثرات آن بر کاهش وزن چیست؟

مطالعات علمی بسیار کمی به بررسی چگونگی تاثیر رژیم‌ های سم زدایی بر کاهش وزن پرداخته‌ اند، در حالی که برخی افراد ممکن است وزن زیادی را به سرعت از دست بدهند، به نظر میرسد این اثر به دلیل از دست دادن مایعات و انبارهای کربوهیدرات به جای چربی باشد.

کاهش وزن و سلامت بدن

یک مطالعه در زنان دارای اضافه‌ وزن کره‌ ای رژیم غذایی سم زدایی لیمو را مورد بررسی قرار داد که شما را به یک مخلوط از آب لیمو به مدت هفت روز محدود میکند. این رژیم غذایی به طور قابل‌ توجهی وزن بدن، BMI، درصد چربی بدن، نسبت دور کمر به دور باسن، دور کمر، نشانگرهای التهاب، مقاومت به انسولین و سطوح در گردش لپتین را کاهش داد.

اگر برنامه رژیم غذایی سم زدایی شامل محدودیت کالری شدید باشد، قطعا باعث کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک خواهد شد اما بعید است که به شما کمک کند در بلندمدت وزن خود را کم کنید.

رژیم های سم زدایی؛ رژیم کوتاه مدت و استرس

انواع مختلف رژیم غذایی سم زدایی بدن ممکن است اثراتی مشابه با اثر رژیم کوتاه‌ مدت یا متناوب داشته باشند. رژیم کوتاه‌ مدت ممکن است شاخص‌ های بیماری‌ های مختلفی را در برخی افراد بهبود بخشد.

با این حال، این اثرات برای همه اعمال نمیشوند. مطالعات بر روی زنان نشان می‌دهد که هم ۴۸ ساعت رژیم و هم ۳ هفته کاهش کالری دریافتی ممکن است سطوح هورمون استرس شما را افزایش دهد.

علاوه بر این، رژیم غذایی شکسته میتواند یک تجربه استرس زا باشد چون شامل مقاومت در برابر وسوسه و احساس گرسنگی شدید هستند.

مزایای این رژیم چیست؟

برخی از جنبه‌ های رژیم سم زدایی و کاهش وزن ممکن است مزایای سلامتی داشته باشند، مثل :

 1. محدود کردن استرس
 2. آرامش و خواب خوب
 3. نوشیدن آب و چای سبز
 4. ورزش و عرق کردن منظم
 5. از دست دادن چربی بیش از حد
 6. اجتناب از منابع غذایی فلزات سنگین
 7. خوردن غذاهای کامل، مغذی و سالم پرهیز از غذاهای فرآوری شده

عوارض جانبی این رژیم چیست؟

قبل از انجام هر نوع سم زدایی، مهم است که عوارض جانبی احتمالی را در نظر بگیرید. این عوارض عبارت اند از؛

محدودیت شدید کالری : چند رژیم سم زدایی محدودیت کالری شدید را توصیه می‌کنند. گرسنگی طولانی‌ مدت میتواند منجر به کمبود انرژی، ویتامین و مواد معدنی و همچنین عدم تعادل الکترولیت و حتی مرگ شود.

علاوه بر این، روش‌ های پاک‌ سازی روده بزرگ، که گاهی اوقات در طول سم زدایی توصیه میشوند، میتوانند موجب نفخ، تهوع و استفراغ شوند.

رژیم طولانی مدت : برخی از رژیم‌ های سم زدایی ممکن است خطر مصرف بیش از حد مکمل‌ ها، مسکن‌ ها، دیورتیک ها و حتی آب را مطرح کنند. در رژیم سم زدایی مقررات و نظارتی وجود ندارد، و بسیاری از غذاها و مکمل‌ های این رژیم ممکن است هیچ مبنای علمی نداشته باشند.

در بدترین حالت، برچسب‌ های مواد تشکیل‌ دهنده محصولات سم زدایی ممکن است نادرست باشند. این میتواند خطر بیش از حد را افزایش دهد که به طور بالقوه منجر به اثرات جدی و حتی کشنده میشود.

جمعیت های در معرض خطر : برخی افراد نباید بدون مشورت با پزشک، رژیم‌های محدود کننده کالری را آغاز کنند. جمعیت‌ های در معرض خطر شامل کودکان، نوجوانان، سالمندان، آنهایی که دچار سو تغذیه هستند، زنان باردار یا شیرده و افرادی که مشکل قند خون دارند، مانند دیابت یا اختلال در خوردن هستند.

رژیم غذایی برای سم زدایی از بدن

بدن شما اغلب در معرض مواد سمی قرار میگیرد. با این حال، اغلب اوقات، میتواند آنها را بدون کمک اضافی حذف کند. با اینکه رژیم سم زدایی ممکن است وسوسه کننده به نظر برسد اما منافع آنها احتمالا هیچ ربطی به غلبه بر سموم ندارد بلکه با حذف غذاهای ناسالم مختلف است.

چرا بهتر است از انجام دادن یک سم زدایی خودداری کنید؟

متخصصان میگویند که این رژیم سم زدایی کوتاه‌ مدت به ندرت اثرات ماندگاری دارند و می‌ توانند سلامت شما را نسبت به زمانی که شروع کردید، کاهش دهند. سالم بودن کار زیادی می‌ طلبد و به همین دلیل است که یافتن راه میان‌ بر اغلب بسیار جذاب است.

این تلاش‌ها بارها به شکل “سم زدایی” و یا روش هایی برای کمک به بهبود بدن با تلاش کم و یا بدون تلاش هستند. این یکی از روش‌ های ملایم و کم‌اثر است که مردم در تلاش برای “سم زدایی” بدن از آن استفاده میکنند، در حالی که به ندرت به طور خاص به انواع توکسین‌ هایی اشاره میشود که حذف میشوند. یا ارائه هر گونه مدرک واقعی که جواب می‌دهد.

با این حال، اکثر روش‌ های سم زدایی حول محدود کردن کالری، مصرف مایعات بیش از حد، روزه گرفتن و استفاده از مقادیر زیاد مکمل‌ های غذایی هستند تا نتایج مبهمی به دست آورند.

آب بیش از حد میتواند به شما آسیب برساند؟

متخصص تغذیه خانگی برای برنامه غذایی سالم سوگارچد، گفت که نوشیدن بیش از حد آب میتواند منجر به هیپوناترمی شود. این زمانی است که خون شما سدیم بسیار کمی دارد و باعث میشود سلول‌ های شما متورم شوند.

این میتواند باعث علائم تهوع، استفراغ، سردرد، گیجی، خستگی، گرفتگی عضلات، تشنج و کما شود. این شرایط از نظر شدت متفاوت هستند اما میتوانند به سرعت زندگی را تهدید کنند و نیاز به مداخله پزشکی داشته باشند.

آب کرفس و سلامت بدن

یک خانم ۴۷ ساله نسبتا سالم نیز اخیرا در آخرین شماره گزارش BMJ حضور داشته‌است. پس از جشن سال نو گذشته، او به نوشیدن مقادیر زیادی آب و مصرف مکمل‌های گیاهی روی آورد. او بعدا پس از احساس سردرگمی و رنج از یک تشنج در بیمارستان بستری شد.

محققان بعدا متوجه شدند که این زن به همراه مرد دیگری که از رژیم سم زدایی مشابهی پیروی میکرد، آب کافی برای ایجاد هیپوناترمی را مصرف نمی‌ کردند، اما مکمل‌ های ریشه سنبل‌ الطیب به پیشرفت آن کمک کردند.

کلسی ایل یک متخصص تغذیه درمانی و آشپز رستوران “پالو” در کالیفرنیا، میگوید اکثر افرادی که در کشورهای توسعه‌ یافته زندگی میکنند غذاهای فرآوری شده می‌ خورند، که با آلودگی احاطه شده‌ اند و استفاده از مواد شیمیایی و غیرطبیعی بر روی بدنشان اثرات سمی به جای می گذارد.

سم زدایی چیست؟

یک رژیم سم زدایی، برای حذف سموم از بدن شما طراحی شده‌ است. به طور معمول، آنها با غذا و نوشیدنی شروع می کنند سپس به سمت رژیم غذایی سفت و سخت آب، آب‌ میوه و سبزیجات تازه، و میوه‌ ها و سبزیجات خام پیش میروند. گاهی اوقات رژیم غذایی شامل گیاهان دارویی و دیگر مکمل‌ های طبیعی است.

اغلب این داروهای سم زدایی برای از بین بردن یک مورد خاص از روال روزانه شما مانند موارد زیر مورد هدف قرار میگیرند:

سردرد رژیم سم زدایی برای چیست؟

وقتی شما در یک برنامه غذایی برای سم زدایی بدن شرکت میکنید، تجربه سردرد بسیار رایج است. سردردهای این رژیم اغلب به دلیل واکنش بدن شما به از دست دادن چیزی مانند قند و یا کافئین که معمولا وجود داشت، ایجاد میشوند. این ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • کاهش هورمون‌ های در گردش خون
 • از بین رفتن انرژی منفی بر اثر تنش و اضطراب
 • از بین رفتن سمومی مانند افزودنی‌ های شیمیایی غذایی

در این مطلب همانطور که قول داده بودیم، به این پرداختیم که رژیم غذایی سم زدایی بدن چگونه کار میکند و چه نکاتی را در مورد آن باید در نظر داشته باشیم.

شما اهل گرفتن رژیم های غذایی هستید؟ تجربه های خودتان را حتما با ما و سایر کاربران نیمکده به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر دوست دارید در مورد انواع درمان خانگی اطلاعات بدردبخوری به دست آورید، این مطلب شما را رایگان راهنمایی میکند.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در خصوص رژیم غذایی سم زدایی بدن داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

2 thoughts on “چگونه رژیم سم زدایی بگیریم؟

 1. خیلی خیلی عالی و مفید بود،ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیارمون قرار میدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.