راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران

آخرین به روزرسانی 3 اسفند 1400 زمان مطالعه 10 دقیقه / 161 بازدید
راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران

به نظر شما چگونه فروش رستوران را بالا ببریم و راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران چیست؟ روش های جذب مشتری برای رستوران در عملکرد رستوران و سودآوری آن تاثیرگذار است، پس باید برای افزایش فروش رستوران سعی کنیم راهکارهای افزایش فروش رستوران را یاد بگیریم تا سودآوری رستوران را بیشتر کنیم. به همین خاطر در این مطلب تصمیم گرفتیم 18 مورد از مهم ترین راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران را به شما معرفی کرده و توضیح دهمیم تا

راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران

صنعت رستوران‌ داری به شدت رقابتی است و مشتریان در انتخاب رستوران برای صرف غذا یا سفارش دادن، انتخاب های بیشماری را دارند. در سراسر جهان برای اتخاذ استراتژی هایی که به افزایش فروش رستوران به صورت کلی کمک می کند و مشتریان بیشتری را به کسب و کار خود جذب می کند تلاش می کنند.


پربازدیدترین : بهترین رستوران های تهران برای شام


این مقاله برخی از استراتژی های بازاریابی هوشمند و راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران را پوشش می دهد که به شما در جذب مشتری و نحوه برخورد با مشتری در رستوران کمک می کند. در این مطلب نیمکده ما در مورد راه های افزایش فروش رستوران صحبت می کنیم که به شما کمک می کند در رقابت برتری داشته باشید و فروش رستوران خود را تا حدود زیادی افزایش دهید. پس با نیمکده همراه بمانید؛

1. مشتریان فعلی خود را به تبلیغ کننده تبدیل کنید

راه های افزایش فروش رستوران

مشتریان فعلی شما می توانند برجسته ترین حامیان شما باشند. با آنها خوب رفتار کنید و آنها نیز به نوبه خود، این خبر را در مورد خوب بودن رستوران شما منتشر خواهند کرد. هنگامی که آنها از رستوران شما بازدید می کنند، سعی کنید آنها را بشناسید، آنچه قبلاً سفارش داده اند، نظراتی که داده اند و چگونه روی آنها کار کرده اید.

برای به دست آوردن این اطلاعات می توانید از پایگاه داده مشتریان خود استفاده کنید. سعی کنید و از این داده های ارزشمند برای توصیه آنها به غذاهای جدید استفاده کنید. چنین اقداماتی باعث می شود آنها احساس نیاز و ارزشمندی کنند. همچنین می توانید چند پیشنهاد به آنها بدهید.

رستوران ها در مقایسه با مشتریان جدید فروش بیشتری را از طریق مشتریان ثابت خود ایجاد می کنند. از این رو حفظ مشتریان ضروری می شود. مشتریان دائمی شما همچنین از طریق دهان به دهان و با آوردن دوستان و خانواده شما را بازاریابی می کنند که به شما کمک می کند فروش رستوران خود را افزایش دهید.

2. افزایش فروش

مهم نیست که رستوران شما چقدر تجارت عالی انجام می دهد، این احتمال وجود دارد که شما همچنان بخواهید فروش رستوران خود را افزایش دهید. یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای انجام این کار، افزایش فروش رستوران است. افزایش فروش به معنای متقاعد کردن مشتریان برای ارتقای خرید فعلی یا خرید اقلام بیشتر است.

افزایش فروش رستوران رایج ترین استراتژی برای رستوران ها برای افزایش سود است. برای اینکه بتوانید اقلام منوی خود را به فروش برسانید، کارکنان شما باید بسیار آموزش دیده باشند. اگر کارکنان انتظار با مشتریان ارتباط برقرار نکنند یا با همه آیتم های منو هماهنگ نباشند، هیچ تکنیک افزایش فروش موثر نخواهد بود.

3. بهبود نرخ گردش میز

چگونه فروش رستوران را بالا ببریم

حتماً در رستوران خود مشتریانی داشته اید که ترجیح می دهند در اوقات فراغت خود غذا بخورند. این مشتریان مدت بیشتری طول می کشد تا رستوران شما را ترک کنند، که به نوبه خود باعث ایجاد صف طولانی می شود. 

در برخی موارد، حتی ممکن است مشتریان خود را از دست بدهید زیرا ممکن است به دلیل نداشتن جای خالی در محل شما، قصد رفتن به رستوران دیگری را داشته باشند.از این رو ابتکار شما برای افزایش فروش رستوران به بهبود سفارشات مشتریان محدود نمی شود. 

راه دیگر برای دستیابی به فروش بالاتر، بهینه سازی نرخ گردش میز است. منظور ما از بهبودنرخ گردش میز شما افزایش تعداد مشتریانی است که در یک روز به آنها خدمت خواهید کرد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید مشتریان را وادار کنید که عجله کنند.


حتما بخوانید : گرانترین غذاهای جهان


شما می توانید با اطمینان از اینکه سفارشات ارسال شده فوراً به آشپزخانه ارسال می شوند و سفارشات آماده شده به سرعت به مهمانان ارائه می شود، با این مشکل مقابله کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که سفار هابه موقع ارائه و جمع آوری می شوند.

میزها باید به محض اینکه مهمانان شما را ترک کنند، جمع شوند و دوباره دیزاین شوند و شما باید ترکیب مناسبی از میزها را برای اندازه متوسط ​​مهمانی شام خود داشته باشید. خدمات سریع و کارآمد به شما کمک می کند تا مشتریان خود را خوشحال کنید و بی شک این موارد جزئی ولی مهم، از راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران به حساب می آیند.

4. تبلیغات رسانه های اجتماعی

امروزه همه در پلتفرم های رسانه های اجتماعی در دسترس هستند، خواه تلگرام، اینستاگرام یا هر چیز دیگری. از این رو، بهترین راه برای افزایش فروش رستوران خود استفاده از این نیرو و احساس حضور خود در این پلتفرم ها است.

پس حتما برای رستوران خود صفحه اجتماعی درست نمایید. با این حال، مطمئن شوید که این صفحات را به طور مرتب با آپلود تصاویر و پست هایی در مورد رویدادهای آینده که رستوران شما میزبانی می کند، به روز می کنید.

همچنین می توانید از این صفحات برای اطلاع رسانی به مشتریان خود در مورد مواردی مانند تغییر زمان رستوران یا تغییر در منو استفاده کنید. رسانه های اجتماعی به ویژه زمانی مفید هستند که مجبور باشید در مورد پیشنهادات یا تخفیف های ویژه اطلاعیه بدهید.

5. ارائه پیشنهادات در مناسبت ها

روش های جذب مشتری برای رستوران

یکی از راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران مطمئناً ارائه پیشنهادات در مناسبت های خاص است. این تکنیک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد چنین استراتژی تحت هر شرایطی فروش رستوران شما را افزایش می دهد.

در طول عید و سال نو، نوشیدنی یا دونات رایگان ارائه نمی دهید تا مشتریان خود را خوشحال کنید؟ این یک واقعیت شناخته شده است که نوشیدنی بیشترین فروش و سود را در یک رستوران به ارمغان می آورد. بهترین بخش در مورد “مناسبت ها” این است که آنها در زمانی از روز که فروش کند است هدف قرار می گیرند.

به همین دلیل، آنها مشتریان را در ساعات کم کاری به رستوران شما می کشانند و فروش رستوران را افزایش می دهند. فقط به یاد داشته باشید که پیشنهادات و معاملات خود را به خوبی در همه کانال های بازاریابی بازاریابی کنید.

6. استفاده از سفارش آنلاین

امروزه بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای بیرون رفتن و صرف یک وعده غذایی مجلل، غذای خود را در خانه سفارش دهند. ارائه تحویل آنلاین غذا به شما کمک می کند تا پایگاه مخاطبان خود را افزایش دهید و شما را قادر می سازد تا با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید. 

اگر فضای صندلی محدودی دارید یا سرورهایتان کم است، اما کارکنان آشپزخانه کافی دارید، می‌توانید از سفارش آنلاین برای پردازش سفارش‌های بیشتر و افزایش فروش رستوران استفاده کنید.

7. ارائه بشقاب های کوچکتر 

راهکارهای افزایش فروش رستوران

امروزه مشتریان به جای سفارش دادن وعده های غذایی کامل، به طور فزاینده ای «غذاهای کوچک» را انتخاب می کنند. از این رو، بهتر است تعداد بیشتری از ظروف یا گزینه های کوچکتر را برای مشتریان خود تهیه کنید.

تغییرات باید شامل مواردی باشد که می توان آنها را به عنوان میان وعده مصرف کرد، یا می توان آنها را بین گروهی از دوستان به اشتراک گذاشت.

طبق آمار، پیش‌ بینی می‌ شود که بازار جهانی غذای میان‌ وعده که در سال 2020 به ارزش 427.02 میلیارد دلار بود، در دوره پیش‌ بینی (2021-2026) با CAGR 3.37 درصد رشد کند.

8. میزبانی رویدادها

می‌ توانید شب‌ های کمدی، شب‌ های کارائوکه، اجرای مهمان را ترتیب دهید و می‌توانید میزبان رویدادهای هیجان‌ انگیز مختلفی باشید که مشتریان شما را وادار می‌ کند در آن روز خاص از رستوران شما دیدن کنند. صرف میزبانی کافی نخواهد بود.


مطلب مرتبط : گرانترین و لوکس ترین هتل های جهان


شما باید بازی را به خوبی بازاریابی کنید تا اخبار رویداد به حداکثر افراد برسد. میزبانی رویدادها نه تنها مشتریان عادی شما را جذب می کند، بلکه شما را در معرض بسیاری از مشتریان بالقوه قرار می دهد که نه تنها فروش رستوران شما را برای شب، بلکه در دراز مدت نیز افزایش می دهند.

9. ادعای کسب و کار خود در Google My Business

برجسته شدن در Google باعث افزایش دسترسی شما می شود، فقط به این دلیل که مشتریان شما را راحت تر در اینترنت پیدا می کنند. اگر رستوران شما را در Google ببینند، تجربه مشتری شما را برجسته می‌ کند، جایی که می‌ توانند مستقیماً از آنجا تماس بگیرند یا رستوران شما را در نقشه‌ های Google پیدا کنند. تشویق مشتریان به گذاشتن نظرات مثبت در صفحه کسب و کار شما نیز به جذب بهتر مشتریان بالقوه کمک می کند. برای این کار تیم تبلیغات نیمکده می تواند شما را به بهترین شکل راهنمایی نماید.

10. قیمت گذاری منطقی منو

بهترین راه برای افزایش فروش

منو باید با دقت قیمت گذاری شود. هنگام تصمیم گیری در مورد قیمت منو، باید هزینه غذای منو، موقعیت مکانی و مخاطبان هدف خود را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر مشتریان هدف شما دانشجویان دانشگاه هستند، قیمت شما باید نسبتاً پایین باشد. برعکس، اگر مشتریان را برای رستوران غذاخوری خوب خود در محلی شیک هدف قرار می دهید، می توانید قیمت ها را نسبتاً بالاتر نگه دارید.

قبل از تصمیم گیری در مورد قیمت منو، در مورد محیط اطراف خود تحقیق کنید. هنگام تعیین قیمت منو باید بازار و رقابت اطراف را در نظر بگیرید. اگر رقیب شما همان غذا را با خدمات مشابه با قیمت کمتر سرو می کند، فروش شما کاهش خواهد یافت.

این کاملا مشهود است که اگر هزینه های منوی خود را افزایش دهید، به طور خودکار فروش خالص رستوران شما را افزایش می دهد. با این حال، باید بدانید که چگونه قیمت منو را افزایش دهید. افزایش ناگهانی هزینه آیتم های منو از نظر مشتریان شما مثبت نخواهد بود. از این رو سعی کنید با اقساط کوچک بالا بروید که چشم مشتریان را جلب نکند و در عین حال فروش کلی و سود را برای رستوران شما افزایش دهد.

11. بازاریابی آفلاین 

صرفاً راه اندازی رستوران خود و انتظار دیدن هجوم مشتریان، بزرگترین توهم شما خواهد بود. اگر رستوران خود را به خوبی بازاریابی کنید، مفید خواهد بود.

باید به بازاریابی آنلاین و آفلاین اهمیت داده شود. با این حال، صرفاً تمرکز بر بازاریابی آنلاین و غفلت کامل از بازاریابی آفلاین که شامل توزیع بروشورها و جزوات است، می‌ تواند یک نگرانی مهم به نظر برسد، زیرا  افراد زیادی به خصوص افراد مسن هستند که از فناوری آگاه نیستند و هنوز ترجیح می‌ دهند مطالب احتکار شده را دنبال کنند و مطالعه کنند. روزنامه‌ ها و جزوه‌ ها تا خود را از رستوران‌ های جدید شهر آگاه کنند. 

12. وب سایت به روز شده – بازاریابی آنلاین

با توجه به استفاده روزافزون از فناوری، گستردگی بازاریابی آنلاین جلوتر رفته تا مرزهای خود بازاریابی را به جلو ببرد. حضور خود را در صفحات رسانه های اجتماعی احساس کنید، تصاویر را آپلود کنید، صفحات و وب سایت خود را به موقع به روز کنید تا همه مشتریان فعلی و بالقوه شما از تمام موارد جدید در منو، آخرین رویدادهایی که رستوران شما در نظر دارد میزبانی کند، آگاه باشند و مانند آن این نکات طراحی به شما کمک می کند تا یک وب سایت رستوران افسانه ای ایجاد کنید که سفارشات بیشتری را به ارمغان می آورد.

13. تضمین تجربه مهمان ستاره ای

در حالی که محصول یک رستوران بدون شک یک عامل اساسی برای جذب و حفظ مشتریان است، ناگفته نماند که یک تجربه درخشان از مهمان تأثیر ماندگاری بر مشتریان شما خواهد داشت.


توصیه سردبیر : رژیم غذایی سم زدایی بدن


بگذارید مشتریانتان احساس راحتی کنند و در خانه باشند، غذا را با احتیاط به آنها سرو کنید و انتظاراتشان را برآورده کنید. مشتریان خود را با دادن یک تکه پیتزا یا یک شیرینی رایگان به آنها شگفت زده کنید. این باعث می شود تجربه مهمان آنها غنی شود و وفاداری مشتری ایجاد شود. 

14. بازاریابی ایمیلی 

افزایش فروش رستوران

بازاریابی ایمیلی نیز در سال های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده است. این نوع بازاریابی به شما کمک می کند تا یک رابطه بلندمدت با مشتریان خود ایجاد کنید که به شما امکان می دهد فروش رستوران را افزایش دهید.

از آنجایی که پیام ها دارای محدودیت تعداد کلمات هستند که در ایمیل وجود ندارد، می توانید از این استراتژی بازاریابی برای ارسال پیام های طولانی تر استفاده کنید. 

شما می توانید خبرنامه های دوره ای را برای همه مشتریان خود ارسال کنید تا آنها را در جریان همه اتفاقات جدید در رستوران خود قرار دهید. نحوه انجام بازاریابی ایمیلی  را به روش صحیح برای رستوران خود در اینجا بیابید.

15. بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی راهی قطعی برای ایجاد یک رابطه کوتاه مدت با مشتریان است. از آنجایی که شما در حال حاضر تمام اطلاعات مشتریان خود را از پایگاه داده مشتریان خود دریافت خواهید کرد، چرا از آن برای به دست آوردن فروش بیشتر در رستوران خود استفاده نمی کنید؟

هر زمان که قصد ارائه پیشنهادات در رستوران خود را دارید، چرا از پایگاه داده خود برای همه مشتریان پیامک ارسال نمی کنید؟ این پیام‌ ها معمولاً حاوی پیوندهایی به سایت‌ های سفارش آنلاین نیز هستند.

از این رو آنها مجبور می شوند به وب سایت ذکر شده مراجعه کرده و سفارش دهند و در نتیجه فروش شما را افزایش دهند. هیچ کس نمی تواند دعوت نامه را مستقیماً به صندوق ورودی خود نادیده بگیرد!

16. تجزیه و تحلیل گزارش ها

از POS استفاده کنید که به شما در راه اندازی کسب و کار و افزایش فروش رستوران شما کمک می کند. POS رستوران شما باید اطلاعاتی را در زمان واقعی در مورد هر اتفاقی که در رستوران شما می افتد در اختیار شما قرار دهد، خواه از نظر فیزیکی در آنجا حضور داشته باشید یا نه. 

شما باید گزارش های دقیقی از تعداد فروش هایی که در رستوران خود و در همه فروشگاه ها انجام می شود، تعداد صورتحساب های تولید شده، تعداد پیشنهادات و تخفیف های داده شده، اقلامی که به تاریخ انقضای خود رسیده اند و نیاز به سفارش مجدد دارند و موارد دیگر دریافت کنید.

اطلاعات از آنجایی که شما یک گزارش دقیق از تمام فروش های خود، از جمله پرفروش ترین اقلام و کمترین تقاضا را خواهید داشت، می توانید بر این اساس با سرآشپز خود مشورت کنید و تغییرات لازم را در منوی خود ایجاد کنید.

17. ایجاد غذاهای ترکیبی

غذاهای ترکیبی یک راه عالی برای جذب مشتریان هستند، به خصوص کسانی که می خواهند آن را در جیب خود نگه دارند. سعی کنید اقلام پرفروش ناهار خود را انتخاب کنید و آنها را با یک غذای جانبی و نوشیدنی محبوب همراه کنید. اگر در زنجیره های پرطرفدار همبرگرهای زن و شوهری با سیب زمینی سرخ کرده و نوشیدنی سرد می بینید.


پیشنهاد مطالعه : بهترین کافی شاپ های تهران


مک‌ دونالد نمونه‌ ای عالی از چنین ترکیب‌ هایی است. ترکیبات خود را ساده نگه دارید. داشتن ترکیب‌ های ترکیبی نه تنها به جذب مشتری کمک می‌ کند، بلکه راهی عالی برای ترکیب اقلام با سود بالا و در عین حال کم فروش شما با غذاهای کم‌ سود و پرفروش است.

18. ارتباط با کارمندان خود 

نحوه برخورد با مشتری در رستوران

بسیاری از رستوران داران به طور مداوم در مورد چگونگی افزایش فروش رستوران خود یا افزایش کسب و کار رستوران خود می پرسند. از کارکنان و کارمندان خود بپرسید که در مورد تغییراتی که باید در رستوران ایجاد شود چه فکر می کنند، بهترین راهی است که می توانید کسب و کار خود را اداره کنید و فروش رستوران خود را افزایش دهید. به احتمال زیاد، کارمندان شما همیشه نظری بدون تحریف در اختیار شما قرار می دهند.

بیشتر اوقات، نظرات آنها درست خواهد بود زیرا آنها هستند که روزانه با مشتریان سروکار دارند. در نظر گرفتن دیدگاه آنها باعث می شود کارمندان شما احساس مهم بودن کنند، که در راه اندازی یک رستوران ضروری است. می توانید یک جلسه در ماه یک بار ترتیب دهید، یا هفته ای یک بار برای صرف ناهار در رستوران خود با کارکنان خود تماس بگیرید تا در مورد رفتار مشتری بحث و درک کنید.

همانطور که به شما قول داده بودیم، 18 تا از مهم ترین راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران را به شما آموزش دادیم و امیدواریم این روش های جذب مشتری برای رستوران را به خوبی فرا گرفته باشید.

همچنین اگر دوست دارید در مورد خوردن آگاهانه هم اطلاعات مفیدی کسب کنید، این مطلب نیمکده را به شما توصیه می کنیم.

بین راهکارهای افزایش فروش رستوران که گفتیم، به نظر شما کدامیک از همه مهم تر است؟

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد راههای افزایش درآمد و سود برای رستوران داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم؛

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.