خوردن آگاهانه چیست؟

آخرین به روزرسانی 20 دی 1400 زمان مطالعه 10 دقیقه / 199 بازدید
خوردن آگاهانه

من رژیم نیستم آگاهانه غذا میخورم ! شما تا به حال همچین چیزی شنیده اید؟! اصلا می دانید آگاهانه خوردن یعنی چه و آیا واقعا کاهش وزن با این روش امکانپذیر است یا خیر؟ بله مفهومی تحت عنوان خوردن آگاهانه وجود دارد و به عنوان یک رژیم غذایی برای کاهش وزن هم می توان به آن نگاه کرد ولی اینکه خوردن آگاهانه چیست و چطور باید آن را انجام دهیم را در ادامه به زبان ساده آورده ایم و نکته جالب اینجاست که کاهش وزن به شیوه توجه آگاهی واقعا تاثیرات بسیار خوبی داشته است و افرادی که از رژیم خوردن آگاهانه استفاده می کنند، از برنامه های غذایی و سبک غذا خوردن خود رضایت بسیاری دارند و به نسبت سایر انواع رژیم، کمتر متوجه این هستند که رژیم غذایی دارند!!!

خوردن آگاهانه

غذا خوردن آگاهانه، هر زمان و هر کجا که می خوریم، آگاهی را در ما قرار می دهد. علاوه بر این که ما را مراقب آنچه می خوریم می کند، هدف آن تغییر دادن رابطه ما با غذا با تمرکز بر چگونگی و چرایی غذا خوردن است و دیدگاهی جامع تر را به ما نشان می دهد.


حتما بخوانید : مواد غذایی کاهش دهنده وزن


در نهایت، این بدان معناست که ما شانس بیشتری برای درک اینکه چه غذاهایی را تغذیه می‌کنیم و چه غذاهایی به ما کمک می‌ کنند تا سالم بمانیم، داریم و در عین حال قدردان عمیق‌ تر از هر وعده غذایی، هر لقمه و هر ماده تشکیل دهنده هستیم. این مطلب نیمکده که موضوعیت آن در حوزه سلامت است، برگرفته از کتاب آگاهانه خوردن از سوزان آلبرز می باشد.

حواس را درگیر کنید

آخرین باری که واقعاً به چیزی که می‌ خورید توجه کردید چه زمانی بود؛ چه زمانی واقعاً از تجربه غذا خوردن لذت بردید؟ اغلب، ما با به صورت خودکار غذا می خوریم، در حالی که حواسمان به تلویزیون یا صفحه نمایش دستگاه ها یا کتاب یا رویاهایمان است، غذا می خوریم.

غذا خوردن آگاهانه

ذهن آگاهی از ما دعوت می کند تا آن حواس پرتی را حذف کنیم و بدون وقفه در کنار غذا و همسفران خود بنشینیم. با انجام این کار، ما شروع به صرف وقت خود برای یک وعده غذایی می کنیم. در آهسته‌ تر غذا خوردن، طعم‌ ها، عطرها و بافت‌ ها را می‌ چشیم. ما دوباره با حواس خود ارتباط برقرار می کنیم.

هنگامی که توجه خود را به کل تجربه غذا خوردن جلب می کنیم، دیگر در ذهن متفکر گم نمی شویم و کمتر درگیر احساسات پیچیده ای می شویم که ممکن است در مورد غذا داشته باشیم. خیلی ساده به خودمان اجازه می دهیم که دوباره با لذت غذا خوردن آشنا شویم.

هیچ محدودیتی وجود ندارد

برای روشن بودن، غذا خوردن آگاهانه به تنهایی یک رژیم غذایی نیست. بدون پاکسازی رادیکال، بدون حذف برخی غذاها، بدون پاک کردن یخچال، بدون مد روز، و بدون رفع سریع.

غذا خوردن آگاهانه می تواند به عنوان چارچوبی برای کمک به هدایت انتخاب های غذایی آگاهانه تر که ممکن است منجر به کاهش وزن شود مورد استفاده قرار گیرد، اگرچه شایان ذکر است که هر زمانی که غذا را بر اساس یک نتیجه خاص انتخاب می کنیم، آگاهانه غذا نمی خوریم؛ ما با وسیله ای غذا می خوریم. به یک پایان، که به طور بالقوه خود ویرانگر است.

غذا خوردن آگاهانه به سادگی ما را دعوت می کند که در حین آشپزی یا غذا خوردن حضور داشته باشیم و به ما این امکان را می دهد که واقعاً غذای خود را بدون هیچ قضاوت، گناه، اضطراب یا تفسیر درونی بچشیم. این رویکرد در مورد صرف زمان کمتری برای تمرکز بر وزن و خطوط داستانی پیرامون وزن شما است.

آگاهانه خوردن یعنی چه

در پذیرش غذا خوردن آگاهانه، افراد یاد می گیرند که به طور طبیعی وزن مناسب خود را پیدا کنند. فرهنگ رژیم غذایی مرسوم باعث استرس ما در مورد غذا خوردن می شود و فشار، شدت و انتظارات نادرست را به همراه دارد.

در نتیجه، بسیاری از ما تمایل داریم که غذا را به عنوان یک پاداش یا تنبیه ببینیم. به همین دلیل است که فکر می‌کنیم «لایق» یک لقمه یا میان وعده یا قاشق از چیزی هستیم و آن را «یک غذا» می‌دانیم، گویی سگ یا کودکی خوش‌ رفتار هستیم.

افرادی که وسواس لاغری دارند ممکن است کم خوری کنند و احساس گرسنگی را سرکوب کنند، در حالی که افرادی که پرخوری می کنند ممکن است احساس سیری را نادیده بگیرند. علاوه بر این، وقتی مردم ایده‌ هایی را که در مورد رژیم غذایی ایجاد شده است درونی می‌کنند؛ خرید در بازاریابی که نشان می‌ دهد کاهش وزن به آسانی 1-2-3 است؛ آنگاه فشارها و احساسات افزایش می‌ یابد.


مطلب مرتبط : رژیم غذایی سم زدایی بدن


غذا خوردن آگاهانه به دنبال خنثی کردن چنین تفکری است، و ما را تشویق می کند که طرز فکر سنتی همه یا هیچ را رها کنیم و در عوض بر اساس وزن طبیعی بدن خود غذا بخوریم، نه وزن بدنی که توسط تصاویر مجلات و فشار رسانه ای تجویز شده است.

هیچ استراتژی یا کالری شماری دخیل نیست. ما فقط سعی می کنیم آگاه باشیم. وقتی هوشیارتر باشیم، ذهن آرام‌ تر است. وقتی ذهن آرام‌ تر است، کمتر مستعد آشفتگی یا استرس هستیم یا به شکل احساسی غذا می‌ خوریم. ما همچنین وضوح بیشتری داریم، بنابراین بهتر می‌ توانیم الگوهای غذا خوردن خود را ببینیم و این وضوح ما را آزاد می‌ کند تا انتخاب‌ های بهتری داشته باشیم.

وقتی آرام‌ تر و شفاف‌تر باشیم، از نحوه غذا خوردن خود احساس رضایت بیشتری می‌ کنیم. وقتی آرام‌ تر، شفاف‌ تر و راضی‌ تر هستیم، نسبت به خود دلسوزتر هستیم و بنابراین در آن روزهایی که از نظر احساسی لغزش می‌ کنیم یا غذا می‌ خوریم، کمتر خود قضاوت می‌ کنیم. آوردن ذهن آگاهی به میز به معنای رویکرد مهربان تر و ملایم تر به غذا خوردن است. تمرکز لزوماً روی تغییر غذایی که می خوریم نیست. این در تغییر تفکر ما در مورد غذا است.

به قلب خود گوش دهید

آگاهی از افکار و احساسات ما یک چیز است، اما آگاهی از آنچه در معده ما اتفاق می افتد لایه دیگری را به آگاهی ما می آورد. وقتی همه مواد غذایی را در شکم خود می سوزانیم و سطح قند خون پایین می آید، معده ما هورمونی به نام گرلین ترشح می کند که سیگنالی را به “مرکز گرسنگی” در مغز می فرستد تا اشتهای ما را تحریک کند.

برعکس، وقتی سیر می شویم، بافت های چربی هورمونی به نام لپتین ترشح می کنند که به مغز سیگنال می دهد که سیر شده ایم. مشکل اکثر دانشمندان این است که 20 دقیقه طول می کشد تا آن پیام دریافت شود. بنابراین، بسیاری از پرخوری های ما در طول آن زمان 20 دقیقه ای اتفاق می افتد.

کاهش وزن به شیوه توجه آگاهی

از طریق غذا خوردن آگاهانه، ما می‌ توانیم با بدن خود هماهنگ شویم و از احساساتی که قبل از این «تشخیص کامل» در مغز وجود دارد، آگاه‌ تر شویم و زمانی که بدون 20 دقیقه صبر کنیم، بهتر بسنجیم. ما در واقع یاد می گیریم که یک قدم جلوتر از خود باشیم.

ما معمولاً چنین نشانه‌هایی را تشخیص نمی‌دهیم، زیرا در دوران کودکی به بسیاری از ما آموخته‌اند که بدن خود را نادیده بگیریم؛ تا زمانی که بشقاب خود را تمام نکنید، میز را ترک نمی‌کنید! یا شما نمی توانید گرسنه باشید! یا آیا مطمئن هستید که به ثانیه نیاز دارید؟ آماده سازی ما در مورد غذا زود شروع می شود.

بنابراین، هنگام صحبت با فرزندان خود، می‌توانیم از همین نشانه‌ها استفاده کنیم تا به آن‌ها نشان دهیم که چگونه به حالت‌های گرسنگی و سیری خود گوش دهند نه اینکه آنها را نادیده بگیرند.

دانستن آنچه بدن شما نیاز دارد

به سؤالاتی فکر کنید که اکثر مردم از خود نمی پرسند: واقعاً چقدر گرسنه هستم؟ بدن من به چه چیزی نیاز دارد؟ چقدر در نیمه این وعده غذایی احساس سیری می کنم؟ آیا من غذای خود را فقط می خورم یا از آن لذت می برم؟ آیا به دلیل اینکه فکر می کنم “بد” است، از غذایی که دوست دارم خودداری می کنم؟

اصلا این مقدار زیاد است یا کافی نیست؟ یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که افرادی که غذا خوردن آگاهانه را در زندگی خود اجرا کردند، وعده های کوچک تری خوردند، که می تواند برای کسانی که سعی در کاهش وزن، پیروی از یک رژیم تناسب اندام یا حفظ تعادل تغذیه ای دارند مفید باشد؛ اگرچه این بدان معنا نیست که خوردن آگاهانه نیاز به وعده های کوچک دارد. مثل همیشه، هر اندازه که برای بدن شما مناسب است بخورید.

آگاهانه خوردن

آگاهی چیزی است که می توانیم به سوپرمارکت و آشپزخانه نیز بیاوریم. این به ما کمک می کند تا یاد بگیریم که انتخاب هایی را انجام ندهیم که به طور خودکار تحت تأثیر افکار، احساسات یا انگیزه های بیرونی قرار می گیرند، بلکه در عوض تحت تأثیر دانش درونی خودمان از آنچه بدن ما به آن نیاز دارد. ذهن قدرتمند است و هنگامی که آموزش ندیده باشد، می تواند هم مستعد احساسات و هم عادت باشد.


پیشنهاد مطالعه : حرکات ورزشی برای تناسب اندام در خانه


هر چه بیشتر متوجه شویم که مصرف روزانه ما چگونه تحت تأثیر این افکار و احساسات قرار می گیرد، بیشتر متوجه این الگوها و اینکه چگونه در طول سال ها شرطی شده ایم، می شویم. هر چه بیشتر آن تأثیرات اولیه را بشناسیم، در موقعیت بهتری قرار می گیریم تا تصمیم بگیریم چه چیزی و چه زمانی بخوریم.

آنچه می خوریم به تنهایی کار ماست، اما خوردن آگاهانه به ما کمک می کند تا تعیین کنیم چه چیزی برای بدن و سلامت ما مناسب است. برای افرادی که کم می خورند، تأثیر این آگاهی ممکن است این باشد که ممکن است بیشتر بخورند. برای افرادی که تمایل به پرخوری دارند، ممکن است کمتر مصرف کنند.

برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که الگوهای غذایی آنها ثابت می ماند در حالی که تفکر آنها در مورد غذا تغییر می کند. از این نظر، خوردن آگاهانه یک تساوی است و به ما این امکان را می دهد تا تعادلی در نحوه ارتباط خود با غذا پیدا کنیم.

آوردن آگاهی به روی میز

هر یک از ما نگرش ها و الگوهای رفتاری خود را در مورد غذا داریم، خواه این به دلیل ژنتیک، شرایط خانوادگی باشد. آگاهی از آن منشاء پایه و اساس غذا خوردن آگاهانه را فراهم می کند، اما تنها راه برای درک رابطه ما با غذا صرف زمان با آن رابطه است.

ذهن آگاهی یک مکث وارد می کند تا به ما کمک کند از تصمیم گیری خود آگاه باشیم. تقریباً مثل این است که ما سرعت ضبط را کاهش می‌دهیم تا فرآیند خود را مرحله به مرحله ببینیم: نشانه‌ها، احساساتی که شروع می‌شوند و کل تأثیر حسی غذا خوردن. تنها زمانی که متوجه این زنجیره رویدادها شویم، می‌توانیم رفتار خود را تغییر دهیم یا به غذا فکر کنیم.

رژیم غذایی برای کاهش وزن

با آوردن برنامه ریزی بیشتر به لیست مواد غذایی، منوی رستوران یا آشپزخانه خود، کمتر تمایل داریم که نسبت به انتخاب های متعادل خود احساس گناه یا شرم کنیم. زمانی که بتوانیم احساسات خود را در مورد غذا ردیابی کنیم و به پویایی موجود در آن پی ببریم، بهتر می توانیم تصور کنیم که برخی از غذاها “خوب” و برخی دیگر “بد” هستند.

تصور کنید در عوض نگرش متعادل تر و بی دغدغه تری داشته باشید و از قید عادات بد غذایی رها شده باشید. همانطور که از تمام تفکرات ناسالم در مورد غذا فاصله می گیریم، رویکردی پایدار و متعادل در مورد نحوه غذا خوردن و ظاهر خود ایجاد می کنیم. در اصل، ما باید خودمان را دوباره آموزش دهیم. دوباره از غذایمان لذت می بریم.

غذای فکری

چقدر در هر روز به غذا فکر می کنید؟ برای مثال ممکن است در مسیر رفت و آمد خوداز جلوی میوه فروشی رد شوید. یا شاید در اواسط صبح، توجه شما به چیزی که قرار است برای ناهار بخورید تغییر کند؟ شاید شما هوس یک استیک بزرگ و آبدار در عصر داشته باشید.

آگاهانه غذا خوردن

یا شاید تنها چیزی که می توانید در حین رفتن به خانه به آن فکر کنید این است که آووکادوی رسیده روی پیشخوان منتظر شما باشد. نمی توان غذا را برای هیچ یک از این افکار سرزنش کرد. غذا به سادگی موضوع شیفتگی و هوس ماست. به خودی خود هیچ قدرتی بر ما ندارد. قدرت در احساسات، شرطی شدن و تصمیمات ما نهفته است.


پیشنهاد سردبیر : سبک زندگی شاد و سالم


ما به طور ناخواسته خودمان را آموزش داده ایم که به صداهایی در ذهنمان، صداهای گذشته و پیام هایی که از رسانه ها درونی کرده ایم گوش دهیم.

ممکن است خودمان را محدود کنیم زیرا وسواس زیادی به لاغر بودن داریم، یا ممکن است هر چیزی را که در بشقاب‌هایمان است بخوریم، زیرا این همان چیزی است که برخی از بزرگسالان به درون ما می‌گویند.

بدون درک افکار و احساسات دخیل در رابطه ما با غذا، جایی برای تغییر وجود نخواهد داشت. یکی از بزرگترین درک هایی که با غذا خوردن آگاهانه حاصل می شود این است که چقدر تحت تأثیر آنچه فکر و احساس می کنیم هستیم. غذا سوخت است. ما برای زندگی به آن نیاز داریم.

هنگامی که افکار و احساسات خود را در مورد غذا کنترل می کنیم، قدرت آن را بر خود ضعیف می کنیم و یاد می گیریم که خودمان را به این شدت قضاوت نکنیم. ما می‌ دانیم که بیشتر رفتار ما ذهن بر ماده است و می توانیم به جایی برسیم که غذا منبع بزرگ استرس نباشد.


نتیجه گیری نهایی تیم نیمکده

در این مقاله آموزشی در مورد خوردن آگاهانه و ماهیت آن صحبت کردیم و در مطلب بعدی قصد داریم، یک برنامه هفت روزه برای خوردن اگاهانه را با هم مرور می کنیم و از فواید بی نظیر آن آگاه شویم.

شما همچنین میتوانید راه های کاهش استرس و نگرانی را اینجا به زبان ساده یاد بگیرید.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد خوردن آگاهانه داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.