خواص و فواید شکلات تلخ در سلامتی

آخرین به روزرسانی 6 بهمن 1400 زمان مطالعه 10 دقیقه / 245 بازدید
خواص و فواید شکلات تلخ

خواص و فواید شکلات تلخ بسیار زیاد است؛ بهبود دهنده جریان خون، صاف کننده پوست، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، بهبود عملکرد مغز و … گوشه از خواص و فواید شکلات تلخ و اثرات آن بر سلامتی مردان و زنان است و ما در این محتوای آموزشی نیمکده تصمیم گرفتیم در مورد خواص و فواید شکلات تلخ صحبت کنیم تا شما تشویق شوید من بعد از این، شکلات تلخ را با این وجود که مزه خیلی مطلوبی ندارد، در برنامه غذایی خود جای دهید و سعی کنید پیوسته از آن استفاده نمایید، پس اگر سلامتی تان برایتان اهمیت دارد، این مطلب میتواند در راستای ارتقای سلامت به شما کمک کند.

خواص و فواید شکلات تلخ

چرا باید شکلات تلخ بخوریم و چرا شکلات تلخ مفید است دو سوال اصلی است که مطمئنا شما هم دارید؛ شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است که می تواند بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد. ساخته شده از دانه درخت کاکائو، یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانی است که می توانید پیدا کنید.


پربازدیدترین محتوا : حقایق شگفت انگیز درباره قهوه


مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. در اینجا 7 مورد از اصلی ترین فواید مصرف شکلات تلخ که علمی آن هم ثابت شده است را آورده ایم.

1. حاوی مواد مغذی

اگر شکلات تلخ با کیفیت با محتوای کاکائو بالا می‌ خرید، بدانید که کاملاً مغذی است. حاوی مقدار مناسبی از فیبر محلول و سرشار از مواد معدنی است. در مورد خواص خوردن شکلات تلخ باید گفت که 100 گرم شکلات تلخ با 70 تا 85 درصد کاکائو حاوی فیبر، آهن، منیزیم، مس و منگنز می باشد.

علاوه بر این، دارای مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است. البته، 100 گرم مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید. این مواد مغذی همچنین با 600 کالری و مقادیر متوسط قند همراه هستند. به همین دلیل، شکلات تلخ بهتر است در حد اعتدال مصرف شود.

خواص شکلات تلخ

مشخصات اسیدهای چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز خوب است. چربی ها بیشتر از اسید اولئیک (چربی مفید برای قلب که در روغن زیتون نیز یافت می شود)، اسید استئاریک و اسید پالمیتیک تشکیل شده اند. اسید استئاریک اثر خنثی بر کلسترول بدن دارد.

اسید پالمیتیک می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد، اما تنها یک سوم از کل کالری چربی را تشکیل می دهد. شکلات تلخ همچنین حاوی محرک هایی مانند کافئین و تئوبرومین است، اما بعید است که شما را در شب بیدار نگه دارد، زیرا میزان کافئین در مقایسه با قهوه بسیار کم است.

2. منبع قوی آنتی اکسیدان ها

ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است. این معیاری برای فعالیت آنتی اکسیدانی غذاها است. اساساً، محققان مجموعه‌ ای از رادیکال‌ های آزاد (بد) را در برابر نمونه‌ ای از یک غذا قرار می‌ دهند و می‌ بینند که آنتی‌ اکسیدان‌ های موجود در غذا چقدر می‌ توانند رادیکال‌ های آزاد را از بین ببرند.

فواید شکلات تلخ

ارتباط بیولوژیکی مقادیر ORAC مورد سوال قرار می گیرد، زیرا در یک لوله آزمایش اندازه گیری می شود و ممکن است همان اثر را در بدن نداشته باشد. با این حال، شایان ذکر است که دانه‌های کاکائو خام و فرآوری نشده از جمله غذاهایی هستند که بالاترین امتیاز را دریافت کرده‌ اند.


پیشنهاد مطالعه : مواد غذایی کاهش دهنده وزن


شکلات تلخ مملو از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. اینها شامل پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین ها و غیره است. یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تیره دارای فعالیت آنتی اکسیدانی، پلی فنول ها و فلاوانول های بیشتری نسبت به سایر میوه های آزمایش شده، که شامل زغال اخته و توت بود، داشتند.

3. جریان خون را بهبود می بخشد و فشار خون را کاهش می دهد

یکی دیگر از خواص شکلات تلخ کاهش و تنظیم فشار خون در زنان و مردان است. فلاوانول‌ های موجود در شکلات تلخ می‌ توانند اندوتلیوم، پوشش شریان‌ ها را برای تولید اکسید نیتریک (NO) تحریک کنند.

مزایای خوردن شکلات تلخ

یکی از عملکردهای NO ارسال سیگنال به شریان ها برای استراحت است که مقاومت در برابر جریان خون را کاهش می دهد و در نتیجه فشار خون را کاهش می دهد. بسیاری از مطالعات کنترل‌ شده نشان می‌ دهند که کاکائو و شکلات تلخ می‌ توانند جریان خون را بهبود بخشند و فشار خون را کاهش دهند، اگرچه اثرات آن معمولاً خفیف است.

4. HDL را بالا می برد و از LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند

مصرف شکلات تلخ می تواند چندین عامل خطر مهم برای بیماری قلبی را بهبود بخشد. در یک مطالعه کنترل شده، پودر کاکائو به طور قابل توجهی کلسترول LDL (بد) اکسید شده را در مردان کاهش می دهد. همچنین HDL را افزایش داد و کل LDL را برای کسانی که کلسترول بالا داشتند کاهش داد.

فواید خوردن شکلات تلخ

LDL اکسید شده به این معنی است که کلسترول LDL با رادیکال های آزاد واکنش نشان داده است. این باعث می شود که ذرات LDL به خودی خود واکنش نشان دهند و قادر به آسیب رساندن به بافت های دیگر، مانند پوشش شریان های قلب شما باشند. کاملا منطقی است که کاکائو LDL اکسید شده را کاهش می دهد.

حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قوی است که آن را وارد جریان خون می کند و از لیپوپروتئین ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند. فلاوانول‌ های موجود در شکلات تلخ همچنین می‌ توانند مقاومت به انسولین را کاهش دهند، که یکی دیگر از عوامل خطر رایج برای بیماری‌ هایی مانند بیماری قلبی و دیابت است. با این حال، شکلات تلخ حاوی قند نیز هست که می تواند تاثیر معکوس داشته باشد.

5. خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش میدهد

به نظر می رسد ترکیبات موجود در شکلات تلخ در برابر اکسیداسیون LDL بسیار محافظت کننده هستند و در بلندمدت این باعث می‌ شود که کلسترول بسیار کمتری در شریان‌ ها جمع شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی کمتر شود. در واقع، چندین مطالعه طولانی مدت بهبود نسبتاً شدیدی را نشان می دهد.


حتما بخوانید : انواع درمان خانگی


در مطالعه ای بر روی 470 مرد مسن، مشخص شد کاکائو خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را تا 50 درصد طی 15 سال کاهش می دهد. مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات دو بار یا بیشتر در هفته خطر ابتلا به پلاک کلسیفیه در رگ‌ ها را تا 32 درصد کاهش می‌ دهد. خوردن شکلات به دفعات کمتر تأثیری نداشت.

خواص خوردن شکلات تلخ

مطالعه دیگری نشان داد که فواید شکلات تلخ برای بیماران قلبی که بیش از 5 بار در هفته شکلات تلخ می خورند، خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا 57 درصد کاهش می دهد. یک کارآزمایی بالینی در سال 2017 نشان داد که افرادی که بادام را با یا بدون شکلات تلخ مصرف کردند، سطح کلسترول LDL را بهبود بخشیدند.

البته، این چهار مطالعه مشاهده ای هستند، بنابراین دقیقاً مشخص نیست که آیا این شکلات بوده که خطر را کاهش داده است یا خیر. با این حال، از آنجایی که فرآیند بیولوژیکی شناخته شده است (کاهش فشار خون و LDL اکسید شده)، این احتمال وجود دارد که خوردن منظم شکلات تلخ ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

6. از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت می کند

فواید شکلات تلخ برای پوست بسیار است؛ ترکیبات فعال موجود در شکلات تلخ نیز ممکن است برای پوست شما عالی باشد. فلاوانول ها می توانند در برابر آسیب های خورشید از پوست شما محافظت کنند، جریان خون را به پوست بهبود بخشند و تراکم و آبرسانی پوست را افزایش دهند.

فواید مصرف شکلات تلخ

حداقل دوز اریتمال (MED) حداقل مقدار اشعه UVB مورد نیاز برای ایجاد قرمزی در پوست 24 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آن است. در یک مطالعه روی 30 نفر، MED پس از مصرف شکلات تلخ سرشار از فلاوانول به مدت 12 هفته، بیش از دو برابر شد.

اگر در حال برنامه ریزی برای تعطیلات ساحلی هستید، در هفته ها و ماه های قبل از مقداری شکلات تلخ بیشتر لذت ببرید. اما قبل از اینکه از روتین معمول مراقبت از پوست خود صرف نظر کنید و شکلات تلخ بیشتری مصرف کنید، با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

7. بهبود عملکرد مغز

خبر خوب هنوز تمام نشده است شکلات تلخ همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد. یک مطالعه روی داوطلبان سالم نشان داد که خوردن کاکائو با فلاوانول بالا به مدت 5 روز باعث بهبود جریان خون در مغز می شود. کاکائو همچنین ممکن است به طور قابل توجهی عملکرد شناختی را در افراد مسن با اختلالات شناختی خفیف بهبود بخشد.


مطلب مرتبط : رژیم غذایی 7 روزه لاغری


ممکن است تسلط کلامی و چندین عامل خطر برای بیماری را نیز بهبود بخشد. علاوه بر  کاکائو حاوی مواد محرکی مانند کافئین و تئوبرومین است که ممکن است دلیل اصلی بهبود عملکرد مغز در کوتاه مدت باشد.

فواید خوردن شکلات تلخ قبل خواب

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌ دهد کاکائو می‌ تواند فواید سلامتی قدرتمندی داشته باشد، به ویژه محافظت در برابر بیماری‌ های قلبی. البته، این بدان معنا نیست که شما باید تمام تلاش خود را بکنید و هر روز مقدار زیادی شکلات مصرف کنید. کاکائو پر از کالری است و خوردن آن آسان است.

بهتر است یک یا دو تکه بعد از شام بخورید و سعی کنید آنها را مزه کنید. یک هات چاکلت بدون خامه یا شکر درست کنید. همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از شکلات های موجود در بازار مغذی نیستند. مواد با کیفیت را انتخاب کنید؛ شکلات تلخ با محتوای کاکائو 70 درصد یا بالاتر.

ممکن است شکلات‌ های تلخ معمولاً حاوی مقداری شکر هستند، اما مقدار آن معمولاً کم است و هرچه شکلات تیره‌تر باشد، قند کمتری در آن وجود دارد. شکلات یکی از معدود غذاهایی است که طعم فوق العاده ای دارد و در عین حال فواید قابل توجهی برای سلامتی دارد.


نتیجه گیری نهایی تیم نیمکده

از آنجایی که فواید شکلات تلخ برای مردان و همین طور زنان به اثبات رسیده است، توصیه ما استفاده مکرر از این ماده مغذی است.

حال که 7 مورد از مهم ترین خواص و فواید شکلات تلخ را یاد گرفتید، فکر میکنید من بعد از این شکلات تلخ را در لیست مواد غذایی که مصرف می کنید، قرار می دهید؟

در مورد مزایا و معایب خوردن شکلات تلخ هر سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها بپرسید تا پاسخ دهیم؛

همچنین اگر دوست دارید سبک زندگی شاد و سالم را به زبان ساده یاد بگیرید، این مطلب شما را راهنمایی می کند.

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد خواص و فواید شکلات تلخ داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.