بهترین کتاب های مدیریتی که باید خواند

آخرین به روزرسانی 1 مرداد 1401 زمان مطالعه 7 دقیقه / 86 بازدید
بهترین کتاب های مدیریتی

به نظر شما بهترین کتاب های مدیریتی کدامند؟ اگر بخواهید در حوزه مدیریت فعالیت کنید، رهبری تیمی هرچند کوچک را در حوزه ای خاص بر عهده داشته باشید و یا حتی اگر قصد دارید مهارت تاثیرگذاری خود روی دیگران را تقویت کنید، بایستی از بین کتاب های مدیریتی معروف و پرفروش ترین کتاب های مدیریتی حتما بهترین کتاب در حوزه مدیریت که برای شما مناسب است را مطالعه کنید، به همین خاطر در این مطلب تصمیم گرفتیم تا 11 مورد از بهترین کتاب های مدیریتی که باید خواند را به شما معرفی کنیم تا دید شما نسبت به کتاب های حوزه مدیریت بازتر شود، پس تا پایان همراه نیمکده بمانید تا روند زندگی خود را از همین امروز با یک تصمیم مثبت، تغییر دهید!

بهترین کتاب های مدیریتی

با توجه به این که امروزه کتاب‌ های خوبی، در حوزه مدیریت و رهبری یک سازمان در دسترس همگان قرار دارد و همچنین خواندن کتاب‌ های خوب می‌ تواند تأثیر زیادی در انجام هرچه بهتر فرآیند مدیریت توسط افراد مختلف داشته باشد، قصد داریم 11 تا از کتاب های مدیریتی که باید خواند را به شما معرفی کنیم.


پربازدیدترین : نقد و بررسی کتاب اثر مرکب


در این مقاله تلاش ما بر این است که به زبان ساده به معرفی بهترین کتابهای مدیریت بپردازیم و توضیحات کوتاهی در مورد هر کدام به شما بدهیم تا دید شما نسبت به آن ها بازتر شوید و راحت تر بتوانید کتابی که لازم دارید و می تواند به شما کمک کند را پیدا کنید، پس تا انتها همراه نیمکده بمانید.

1. کتاب گاو بنفش

کتاب های مدیریتی معروف

گاو بنفش یکی از مؤثر‌ترین و بهترین کتاب ها در حوزه مدیریت است که توسط فردی به نام ست گادین به رشته‌ تحریر در آمده است. جالب است بدانید که این کتاب تاکنون به بیش از ۳۰ زبان در دنیا ترجمه شده است! (داستان های کوتاه و انگیزشی را همین الان اینجا بخوانید)

اگر بخواهیم توضیحی در ارتباط با محتوای این کتاب داده باشیم، باید گفت گاو بنفش به شما کمک می کند کسب و کار خود را از سایر کسب و کارهای مرتبط با حوزه خودتان متمایز کنید.

2. کتاب از خوب به عالی

یکی دیگر از بهترین کتابهای مدیریتی قطعا کتاب از خوب به عالی است؛ این کتاب توسط جیمز کالینز نوشته شده است و خواندن آن به مدیران کمک می‌ کند، چگونه اوج بگیرند و اگر کارشان را خوب انجام می‌ دهند، به آن راضی نشوند و به مرحله‌ عالی بیاندیشند. به عبارتی دیگر در این کتاب، روند چگونگی پیشرفت شرکت‌ ها و افراد از خوب به عالی طبقه‌ بندی شده است.

3. کتاب بده و بستان

آدام گرنت نویسنده‌ این کتاب عالی در زمینه‌ مدیریت و رهبری کسب و کار، یکی از افراد فعال این زمینه است. در کتاب بده و بستان، آدام گرنت سعی کرده است دیدگاهی جدید در کسب موفقیت ارائه بدهد.

پرفروش ترین کتاب های مدیریتی

او روابط بین افراد مختلف را در یک سازمان تشریح کرده است و سعی بر این دارد که به مخاطب بفهامند، چگونه دست از خود خواهی و محوریت بر خود برداشته و با بهبود روابطش راه پیشرفت را بری خود هموار کند.

4. کتاب قانون پارکینسون

محتوای این کتاب برای اولین بار در یک نشریه به اسم اکومونیست، به چاپ رسید و پس از استقبال کاربران، به یک کتاب تبدیل شد.


حتما بخوانید : نقد کتاب کار عمیق


اگر بخواهیم در ارتباط با محتوای این کتاب صحبت کنیم، باید بگوییم نویسنده این کتاب یعنی نورثکوت پارکینسون، این قانون این باور را بیان کرده است که انجام هر کاری نیاز‌مند یک مدت زمان کاملاً مشخص است که گویی تا آن مدت زمان نمی‌ گذرد، کار تمام نمی‌ شود!

5. کتاب شرکت خلاقیت

شرکت خلاقیت، یکی دیگر از بهترین کتاب های مدیریتی است که خواندن آن به تمامی مدیران و علاقه مندان توصیه می‌ شود؛ زیرا همانطور که از نامش مشخص است، خلاقیت در سازمان‌ ها و شرکت‌ ها را افزایش می‌ دهد یا به عبارتی به مدیران می‌ آموزد چگونه خلاقیت داشته باشند.

این کتاب به دست اد کاتمول به رشته‌ تحریر در آمده است و البته یکی از نکات قابل توجه در ارتباط با شرکت خلاقیت این است که شما می‌ توانید در تک تک قسمت‌ های آن متوجه فروتنی و بزرگ منشی نویسنده بشوید.

6. کتاب همکاری

کتاب همکاری

کتاب همکاری یکی دیگر از بهترین کتاب های حوزه مدیریت به حساب می آید که به دست فردی به نام مورتن هانسن و با کمک جیمز کالینز (که در چند سطر بالا‌تر یکی از کتاب‌ های او را معرفی کردیم) نوشته شده است.


پیشنهاد مطالعه : نقد کتاب چهار اثر از فلورانس


جالب است بدانید که در این کتاب بر تلاش افراد برای بهبود روابط سازمانی، انتقال اطلاعات و توانایی و به عبارتی ایجاد یک همکاری مؤثر در جهت پیشرفت و رسیدن به اهداف سازمانی تاکید ورزیده شده است.

7. کتاب تفکر سریع و کند

این کتاب که توسط دانیل کاهنمن نوشته شده است، برنده‌ جایزه‌ نوبل ادبیات است! اما علی رغم این مسأله متن آن کاملاً قابل فهم و روان است؛ به طوری که هر فردی متوجه آن می‌ شود. در این کتاب نیز به افراد کمک می‌ شود تا بفهمند چگونه فکر می‌ کنند و با ذهن خود بیشتر آشنا شوند.

کتاب های حوزه مدیریت

به همین دلیل خواندن آن به مدیران توصیه می‌ شود، چرا که باعث می‌ شود هم به ذهن خودشان غلبه کنند و هم بدانند چرا اکثر مطالبی که در ارتباط با کسب و کار می‌ خوانند مؤثر نیست.

8. کتاب انسان برای فروش

یکی دیگر از اثر‌های فاخر در زمینه‌ کسب و کار و مدیریت بدون شک کتاب بشر برای فروش است. خواندن این کتاب که به دست‌ دان پینک نوشته شده است، شما را قادر می سازد تا بیاموزید که چگونه می توانید به کارمندان و زیر دستان خود انگیزه بدهید.


پیشنهاد سردبیر : بهترین سریال های تاریخ از نظر بینندگان


اگر می‌ خواهید خواندن این کتاب را شروع کنید، بگذارید برای روزی که کار دیگری ندارید، زیرا این کتاب آنقدر جذاب است که نمی‌ توانید آن را زمین بگذارید و از خواندنش خسته نخواهید شد.

9. کتاب مسیر بین دریاها

این اثر به دست فردی به نام دیوید مک کولاو که یک تاریخ‌ دان و تاریخ‌ نویس بوده است، نوشته شده است و داستان آن در ارتباط با ایجاد کانال پاناما است.

او در این کتاب به این موضوع می پردازد که چگونه خلاقیت در کار‌های بزرگ می‌ تواند شگفت‌ انگیز باشد. در این کتاب ما با کار‌های بزرگ و پر درسر روبرو هستیم؛ کار‌هایی که انسان‌ ها را خسته می‌ کند، اما خواهید خواند که چگونه استعداد‌ها به کمک افراد می‌ آیند و به حل مشکل کمک می‌ کنند.

10. کتاب تاثیر

این کتاب که به دست فردی به نام رابرت سالایدینی نوشته شده است و جزو کتاب های مدیریتی خوب به حساب می آید، به مدیران نشان می‌ دهد که چگونه می‌ توان افراد را برای انجام کار‌ها تشویق نمود و در آن‌ ها به عبارتی انگیزه ایجاد کرد.

این کتاب به مدت ۲۵ سال متوالی در دانشگاه استنفورد تدریس می‌ شده است!

11. کتاب اصل پیشرفت

بهترین کتاب در حوزه مدیریت

به عنوان آخرین کتابی که قصد معرفی آن را داریم، می‌ خواهیم یکی از پرفروش ترین کتاب های مدیریتی و به بیان دیگر شاهکار کتاب‌ های مدیریتی را به شما معرفی کنیم؛ اصل پیشرفت که توانسته است این لقب را از آن خود کند و به دست ترزا امابایل و استیون کرامر به رشته‌ تحریر در آمده است.


لطفا بخوانید : لیست کتاب هایی که قبل از مرگ باید خواند


در این کتاب در ارتباط با کار‌های کوچک که ارزش‌ های بزرگ دارند، بحث می‌ شود؛ کتاب اصل پیشرفت بر پایه حقیقت و مشاهده های عینی نگاشته شدن است و از این جهت نام آن در لیست کتاب های مدیریتی معروف قرار می گیرد.

همانطور که قول داده بودیم، 11 تا از بهترین کتاب های مدیریتی را خدمت شما معرفی کردیم و امیدواریم که توانسته باشید بهترین کتاب حوزه مدیریت را برای خود انتخاب و مطالعه کنید و در ادامه پیشرفت شما آنقدر واضح خواهد بود که خودتان به صورت خودکار کتاب بعدی را در این حوزه آغاز خواهید کرد.

نقد کتاب کلیدر را هم می توانید در یک مطلب مختصر، به زبان ساده بخوانید.

بهترین کتاب در حوزه مدیریت از نظر شما چه کتابی است؟ چرا؟

حتما در بخش زیر نظر بدید و همچنین هر سوال یا ابهامی در مورد بهترین کتاب های مدیریتی داشتید، در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید تا اگر سوال مناسبی برای این مقاله بود، سوال شما را با نام و مشخصات خودتون وارد محتوا کنیم!!!!!

مقالات مربوط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.